«Երևանյան բեսթսելեր». Քեշիշյանի գործերն՝ առաջատար. հայ գրականություն. փետրվար, 2025
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երևանյան բեսթսելեր» հեղինակային նախագիծն այս շաբաթ ներկայացնում է հայ գրողների գեղարվեստական ստեղծագործությունների լավագույն տասնյակն՝ ըստ փետրվարի վաճառքի տվյալների:
Ռաֆայել Մարգարյանի «Օգնիր սրտիս բաբախել» գիրքը երկրորդ տեղում է։ Գիրքը միստիկ տարրերով համեմված հոգեբանական վեպ է, որտեղ պատմվում է Ֆրանսիայում ապրող Ռևերդիների ընտանեկան դրամատիկ պատմությունը: Այստեղ հատվում է իրականության և անիրականի նուրբ սահմանը, սակայն այդ հատումը տեղի է ունենում արտասովոր կերպով: Այստեղ անիրականը ինչ-որ տեղ իրականությունն է, իսկ իրականությունը սկիզբ է առնում անիրականից... Այս պատմության էջերում նրբորեն ներկայացված է ծնողի և զավակի փոխադարձ սերը, նրանց կապը մինչև իսկ կյանքի ավարտից հետո...Պատմության էպիկենտրոնը մարդու հոգին է և այն, թե այդ հոգու ներսում որքան սեր ու հոգատարություն կարող է ապրել հարազատի հանդեպ:
Սյունե Սևադայի «Արիության մետաղ»-ը երրորդ տեղում է։ Մնալ ցավի մե՞ջ, թե՞ դուրս գալ թեկուզ սողալով։ Անցյալը բերե՞լ ներկա՝ փորձելով լուծումներ գտնել, թե՞ փակել ու շարժվել առաջ։ Որոշ իրավիճակներում այս հարցերի պատասխանները հստակ չեն, ու թվում է՝ հուշերի խեղդող ալիքներն արդեն հեռվում են, բայց հանկարծ պարզվում է, որ դառը օրերի համառ ու սառը ցնցուղը մշտապես գլխավերևում է՝ պատրաստ փայտացնել կամ էլ... սթափեցնել։ Որտե՞ղ սկսվեց ու որտե՞ղ կավարտվի ներքին կռիվը։ Այս հարցերի պատասխաններն են փնտրում «Արիության մետաղ» վեպի հերոսները, որոնք այսօր բախվել են անցյալի ծանր փորձություններին, որոշումներին ու թուլություններին և պետք է հասկանան, թե ինչ է պետք անել ապագայի հետ։
Այս վեպը փորձում է հիշեցնել, որ ամեն ոք իր ներսում ունի արիության սեփական մետաղը, բայց թե ինչպես այն կկիրառի, ի՛ր ընտրությունն է։
Ռաֆայել Մարգարյանի «Սպասիր ինձ երկնքում» գիրքը չորրորդ տեղում է։ Այս պատմության մեջ յուրահատուկ կերպով ընդգծվում է մարդկային բարությունը անձնազոհությունը, սերը և հավատը: Միևնույն ժամանակ ուշադրության են արժանանում կյանքի և աշխարհի մութ կողմերը, որոնք ամեն բան սևուսպիտակ են ներկում` հետք թողնելով սյուժեի վրա: Սակայն գրքում արտացոլված հավատն անչափ մեծ է, որ դրանք մի օր կլուսավորվեն, և աշխարհում կիշխի սերն ու բարեսրտությունը...
Աշոտ Աղաբաբյանի «Նմանակը» հինգերորդ տեղում է։ «Նմանակը» վեպը Աշոտ Աղաբաբյանի 11-րդ գիրքն է: Հետախուզության համաշխարհային պատմության մեջ նմանը չունեցող այս բացառիկ օպերացիայի մասին գրվում է առաջին անգամ: Գեղարվեստական վեպի գլխավոր հերոսի նախատիպը ծնունդով Իջևանի Աչաջուր գյուղից ԽՍՀՄ հետախույզ Սմբատ Խոջոյանն է: Թուրքիայի խորհրդարանի իշխող կուսակցության պատգամավոր Մահմուդ Շովքեթի նմանակ հայ հետախույզին ԽՍՀՄ Գլխավոր հետախուզական վարչությունը գործուղում է Ստամբուլ՝ թուրք պատգամավորին «փոխարինելու»: Գաղտնիության պայմաններում մահացած ու թաղված պատգամավորի փոխարեն նրա նմանակ հայ հետախույզը մոտ երեք տարի «աշխատում» է խորհրդարանում՝ մինչև բացահայտվելը, որից հետո կարողանում է փախչել երկրից: Հասկանալի պատճառով թուրք պատգամավորի և որոշ գործող անձանց անունները փոխված են: «Նմանակը», այնուամենայնիվ, գեղարվեստական վեպ է, չնայած դեպքերի ճշմարտացիությանը:
«Դիցային․ Արմկոն» (հայ ֆանտաստ գրողների պատմվածքների ժողովածու)-ն վեցերորդ տեղում է։ Ժողովածուում զետեղված են հայ ֆանտաստ գրողների՝ «Դիցային» խորագրով անցկացված «ԱՐՄԿՈՆ» գրական մրցույթի ստեղծագործություները: «Դիցայինը» մեր հարուստ ժառանգության մանրապատկերն է՝ նոր խնդիրներով հին աստվածներից ու միջնաբերդյան պատմություններից մինչև վիշապների գաղտնիքներ:
«Ոչ մի շաբաթ առանց բանաստեղծության» նախագիծն այս անգամ ընթերցողին է ներկայանում «Ոչ մի շաբաթ առանց Հրանտ Մաթևոսյանի» գրքով, որը յոթերորդ տեղում է։ Գրքում ներառված են հատվածներ Հրանտ Մաթևոսյանի գրեթե բոլոր երկերից, պատառիկներ նրա ստեղծագործական ժառանգության կարևոր մասը կազմող հարցազրույցներից, հատվածներ էսսեներից, տարբեր հրատարակությունների առաջաբաններից ու հոդվածներից:
Համբարձում Համբարձումյանի «Բուդը» ութերորդ տեղում է։  Համբարձումյանի «Բուդը» ժողովածուն ընդգրկում է նրա վերջին տարիների պատմվածքները։
Գրիգոր Քեշիշյանի «Հանդիպում անցյալի հետ» գիրքը իններորդ տեղում է։ Լիբանանից Հայաստան տեղափոխված սովետահայ գրող Գրիգոր Քեշիշյանի «Հանդիպում անցյալի հետ» ժողովածուն ներառում է մի շարք պատմվածքներ և ժամանակին շատ հայտնի ու սիրված «Կտակ» վիպակը: Վիպակը ճակատագրի բերումով ԱՄՆ-ում հայտնված հայի զավակների մասին է, որոնք, տասնամյակներ անց, վերադառնում են Հայաստան՝ այստեղ իրենց ընտանիքի հետ վերամիավորվելու: Ժողովածուում է նաև հայտնի նկարիչ Գառզուի մասին պատմվածքը: Բոլոր ստեղծագործություններում կարմիր թելով անցնում է անցյալի հետ առերեսվելու գաղափարը:
Տասներորդ տեղում է Գրիգոր Քեշիշյանի «Շելա»-ն։ «Շելա» վիպակը հավակնում է դառնալ այս ամառվա ամենասիրված գիրքը․ հայ երիտասարդի ու հրեա աղջկա անհույս սիրո պատմությունը 1940-ականների Բեյրութում և անցյալի հետ հանդիպումը տասնամյակներ անց: Գրիգոր Քեշիշյանի այս վիպակը նախկինում լույս է տեսել միայն ժողովածուների կազմում, իսկ այժմ ներկայանում է ընթերցողին թարմացված խմբագրությամբ։

“Ереванский бестселлер”: лидируют произведения Григора Кешишяна: армянская литература, февраль, 2025
Авторский проект  “Ереванский бестселлер” информационного агентства Арменпресс  на этой неделе представляет лучшую десятку художественных произведений армянских писателей. Данные рейтинга составлены по итогам продаж за февраль.
На первом месте Григор Кешишян с романом “Вдали от тебя, и с тобой”. Роман “Вдали от тебя, и с тобой” о трудных и светлых сторонах любви, о патриотизме, репатриации. Это описание чувств самого Григора Кешишяна, репатриировавшегося из Ливана в 1940-х годах, изложенное в форме красивой истории любви. Это письма Самвела с родины, адресованные любимой. Разлука оставила глубокую рану в их сердцах, но ожидание воссоединения раскрывает неожиданные перипетии их судеб.
На втором месте Рафаэль Маргарян с книгой “Помоги моему сердцу биться”. Это психологический роман с элементами мистики, в котором рассказывается драматическая история семьи Реверди, живущей во Франции. В нем обозначена тонкая грань между реальностью и нереальностью, но она довольно  необычна. С тонкостью представлена любовь родителей и детей, их связь до и после жизни. В эпицентре истории - душа человека и то, сколько любви и заботы может быть в этой душе по отношению к родным.
На третьем месте “Металл мужества” Сюне Севады. Продолжать терпеть боль или уйти от нее, хотя бы ползком? Перенести прошлое в настоящее, пытаясь найти выход, или закрыть его и двигаться дальше? В некоторых ситуациях нет ответов на эти вопросы, кажется, что удушающие волны воспоминаний уже отступают, но вдруг  над головой вновь нависает настойчивый и холодный душ горьких дней, готовый ошеломить или... отрезвить. Где началась внутренняя борьба и где она закончится? Ответы на эти вопросы ищут герои романа “Металл мужества”, которые столкнулись с трудными испытаниями прошлого и должны понять, что делать с ними в будущем. Этот роман пытается напомнить нам, что у каждого внутри есть свой собственный металл мужества, но как его использовать - это уже свой собственный выбор.
Книга Рафаэля Маргаряна “Жди меня на небесах” на четвертом месте. В этой истории особым образом подчеркнуты человеческая доброта, бескорыстие, любовь и вера. И то же время показаныи темные стороны жизни и мира, которые окрашивают все в черно-белый цвет. Однако вера, отраженная в книге, огромна, и однажды эти стороны будут освещены, и в мире воцарятся любовь и доброта...
На пятом месте роман Ашота Агабабяна  “Двойник”. Это - 11-я книга Ашота Агабабяна. Впервые описывается исключительная операция, не имеющая аналогов в мировой истории разведки. Прототипом главного героя романа является Смбат Ходжоян, советский разведчик, родившийся в селе Ачаджур Иджеванского района, двойник Махмуда Шовкета, члена правящей партии в турецком парламенте. Главное разведывательное управление СССР направляет армянского разведчика в Стамбул, чтобы заменить турецкого депутата. На месте депутата, который умер и был тайно похоронен, его армянский двойник проработал в парламенте около трех лет, пока его не разоблачили. После ему  удалось убежать из этой страны. По понятной причине имена турецкого депутата и некоторых персонажей изменены. Это - художественное произведение, несмотря на правдивость событий.
“Божественное. Армкон”: Сборник рассказов армянских писателей-фантастов на шестом месте. В сборник вошли произведения армянских писателей-фантастов, участвовавших в литературном конкурсе “ARMCON” под названием “Дицаин” (Божественное). Это миниатюра нашего богатого наследия, с новыми вопросами, - от древних богов и средневековых историй до тайн драконов.
Проект “Ни одной недели без стихотворения” на этот раз представляет читателю книгу “Ни одной недели без Гранта Матевосяна”, которая вышла на седьмое место. В книге отрывки почти из всех произведений Гранта Матевосяна, отрывки из интервью, составляющих важную часть его творческого наследия, из эссе, предисловий, статей и различных публикаций.
“Окорок” Амбарцума Амбарцумяна на восьмом месте. Сборник содержит рассказы его последних лет.
На девятом месте сборник  “Встреча с прошлым” советского армянского писателя Григора Кешишяна, который репатриировался в Армению из Ливана. В нем рассказы и очень популярная когда-то повесть “Завещание”.
И на десятом месте “Шела” Григора Кешишяна. Роман “Шела” претендует на звание самой популярной книги этого лета: безнадежная история любви молодого армянина и еврейки в Бейруте в 1940-х годах и встреча с прошлым, спустя десятилетия. Этот роман Григора Кешишяна ранее публиковался только в сборниках, теперь же он представлен читателю в обновленной редакции.