«Երևանյան բեսթսելեր». «Քեզնից հեռու, քեզ հետ»-ն՝ առաջատար. հայ գրականություն. մարտ, 2025
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երևանյան բեսթսելեր» հեղինակային նախագիծն այս շաբաթ ներկայացնում է հայ գրողների գեղարվեստական ստեղծագործությունների լավագույն տասնյակը՝ ըստ մարտի վաճառքի տվյալների:
Սյունե Սևադայի «Արիության մետաղ»-ը երկրորդ տեղում է։ Մնալ ցավի մե՞ջ, թե՞ դուրս գալ թեկուզ սողալով։ Անցյալը բերե՞լ ներկա՝ փորձելով լուծումներ գտնել, թե՞ փակել ու շարժվել առաջ։ Որոշ իրավիճակներում այս հարցերի պատասխանները հստակ չեն, ու թվում է՝ հուշերի խեղդող ալիքներն արդեն հեռվում են, բայց հանկարծ պարզվում է, որ դառը օրերի համառ ու սառը ցնցուղը մշտապես գլխավերևում է՝ պատրաստ փայտացնել կամ էլ... սթափեցնել։Որտե՞ղ սկսվեց ու որտե՞ղ կավարտվի ներքին կռիվը։ Այս հարցերի պատասխաններն են փնտրում «Արիության մետաղ» վեպի հերոսները, որոնք այսօր բախվել են անցյալի ծանր փորձություններին, որոշումներին ու թուլություններին և պետք է հասկանան, թե ինչ է պետք անել ապագայի հետ։Այս վեպը փորձում է հիշեցնել, որ ամեն ոք իր ներսում ունի արիության սեփական մետաղը, բայց թե ինչպես այն կկիրառի, ի՛ր ընտրությունն է։
Ավետ Բարսեղյանի «Հայելիս» երրորդ տեղում է։ «Հայելիս» բանաստեղծությունների ժողովածուն Ավետ Բարսեղյանի անդրանիկ գիրքն է: Գրքում յուրաքանչյուր տող ինքնաբացահայտման փորձ է, որը ընթերցողին հնարավորություն է տալիս նայել մարդուն, կյանքին և սիրուն Ավետի հայացքով։ Գիրքը բացահայտում է հեղինակի հոգու ամենանուրբ անկյունները՝ անկեղծությամբ և առանց զարդարանքի։ «Ազնիվ»` այդպես է բնորոշում Ավետի պոեզիան Ընթերցողը։
Ռաֆայել Մարգարյանի «Օգնիր սրտիս բաբախել» գիրքը չորրորդ տեղում է։ Գիրքը միստիկ տարրերով համեմված հոգեբանական վեպ է, որտեղ պատմվում է Ֆրանսիայում ապրող Ռևերդիների ընտանեկան դրամատիկ պատմությունը: Այստեղ հատվում է իրականության և անիրականի նուրբ սահմանը, սակայն այդ հատումը տեղի է ունենում արտասովոր կերպով: Այստեղ անիրականը ինչ-որ տեղ իրականությունն է, իսկ իրականությունը սկիզբ է առնում անիրականից... Այս պատմության էջերում նրբորեն ներկայացված է ծնողի և զավակի փոխադարձ սերը, նրանց կապը մինչև իսկ կյանքի ավարտից հետո...Պատմության էպիկենտրոնը մարդու հոգին է և այն, թե այդ հոգու ներսում որքան սեր ու հոգատարություն կարող է ապրել հարազատի հանդեպ:
Ռաֆայել Մարգարյանի «Սպասիր ինձ երկնքում» գիրքը հինգերորդ տեղում է։ Այս պատմության մեջ յուրահատուկ կերպով ընդգծվում է մարդկային բարությունը անձնազոհությունը, սերը և հավատը: Միևնույն ժամանակ ուշադրության են արժանանում կյանքի և աշխարհի մութ կողմերը, որոնք ամեն բան սևուսպիտակ են ներկում` հետք թողնելով սյուժեի վրա: Սակայն գրքում արտացոլված հավատն անչափ մեծ է, որ դրանք մի օր կլուսավորվեն, և աշխարհում կիշխի սերն ու բարեսրտությունը...
Աշոտ Աղաբաբյանի «Նմանակը» վեցերորդ տեղում է։ «Նմանակը» վեպը Աշոտ Աղաբաբյանի 11-րդ գիրքն է: Հետախուզության համաշխարհային պատմության մեջ նմանը չունեցող այս բացառիկ օպերացիայի մասին գրվում է առաջին անգամ: Գեղարվեստական վեպի գլխավոր հերոսի նախատիպը ծնունդով Իջևանի Աչաջուր գյուղից ԽՍՀՄ հետախույզ Սմբատ Խոջոյանն է: Թուրքիայի խորհրդարանի իշխող կուսակցության պատգամավոր Մահմուդ Շովքեթի նմանակ հայ հետախույզին ԽՍՀՄ Գլխավոր հետախուզական վարչությունը գործուղում է Ստամբուլ՝ թուրք պատգամավորին «փոխարինելու»: Գաղտնիության պայմաններում մահացած ու թաղված պատգամավորի փոխարեն նրա նմանակ հայ հետախույզը մոտ երեք տարի «աշխատում» է խորհրդարանում՝ մինչև բացահայտվելը, որից հետո կարողանում է փախչել երկրից: Հասկանալի պատճառով թուրք պատգամավորի և որոշ գործող անձանց անունները փոխված են: «Նմանակը», այնուամենայնիվ, գեղարվեստական վեպ է, չնայած դեպքերի ճշմարտացիությանը:
Ջեսահի «Սպանություն դրախտում» գիրքը յոթերորդն է։ Երբ դրախտում խաղաղությունը խաթարվում է անսպասելի և սարսափելի սպանություններով, հրեշտակապետներն ընկնում են անելանելի դրության մեջ։ Դեպքերը բացահայտելու և վերահաս վտանգները կանխելու համար նրանք դժոխքից օգնության են կանչում փորձառու քննիչ Իսայանին։ Նրա առաքելությունը բարդ է և արկածներով լի: Որո՞նք են այդ խորհրդավոր հանցագործությունների շարժառիթները: Ո՞վ է համարձակվել խախտել Երկնքի և Երկրի հավասարակշռությունը և անբիծ միջավայր բերել մեղքը: Իսայանի ուղին անցնում է դժոխքի մռայլ թագավորությունից մինչև դրախտի շողացող պարտեզները՝ բացահայտելով գաղտնիքներ, որոնք պտտվում են անցյալի և ներկայի Հայաստանի շուրջ։ Կիրականացնի՞ արդյոք քննիչն իրեն վստահված առաքելությունը, կկարողանա՞ քանդել այս խճճված հանգույցը։ Ջեսահի «Սպանություն դրախտում» վեպը պատմություն է բարու և չարի բախման, վախի և հուսահատության մեջ հույսի փնտրտուքի մասին:
Իրադարձությունները զարգանում են հետադարձ անդրադարձումներով, և ամեն քայլափոխին ճշմարտությունը դառնում է ավելի վտանգավոր, քան ցանկացած սուտ։
Ութերորդ հորիզոնականն է զբաղեցնում Վազգեն Սարգսյանի «Էս ի՞նչ եք անում, տղերք» պատմվածքների և հրապարակախոսության ժողովածուն: Գրքում Սարգսյանը գրում է. «Ես չեմ վախենում: Ես ոչ մեկից չեմ վախենում: Ես զգուշացնում եմ՝ պատմությունը նաև ավարտվում է ոտնահետքերով: Մեր ոտնահետքերով մեր պատմությունը չպիտի ավարտվի...»:
Արմեն Վարդանյանի «Մի անգամ Երևանում» գիրքը իններորդն է։ Իրադարձությունները ծավալվում են 1993 թվականի ձմռանը: Արտակը և Գնելը եղբայրներ են, որոնք ներկայացնում են 90-ականների երիտասարդության երկու հակառակ բևեռները։ Արտակը սովորում է ԵՊՀ բանասիրական ֆակուլտետում, ՈՒՀԱ-ի թիմի ավագ է, աղջիկների սիրելին: Գնելը տաղանդավոր ըմբշամարտիկ է և թաղային հեղինակություն: Բուհ, փողոց, սիրային եռանկյունիներ: Եվ այդ ամենը՝ 90-ականների անմարդկային պայմաններում, ինչը երիտասարդներն անտեսում էին՝ փորձելով ապրել... Ապրել իրենց բաժին հասած երիտասարդ տարիները։
«Դիցային. Արմկոն»-ը (հայ ֆանտաստ գրողների պատմվածքների ժողովածու) տասներորդ տեղում է։ Ժողովածուում զետեղված են հայ ֆանտաստ գրողների՝ «Դիցային» խորագրով անցկացված «ԱՐՄԿՈՆ» գրական մրցույթի ստեղծագործություները: «Դիցայինը» մեր հարուստ ժառանգության մանրապատկերն է՝ նոր խնդիրներով հին աստվածներից ու միջնաբերդյան պատմություններից մինչև վիշապների գաղտնիքներ:

Ереванский бестселлер: лидирует Григор Кешишян с романом “Вдали от тебя, и с тобой”: армянская литература, март, 2025
Авторский проект  “Ереванский бестселлер” информационного агентства "Арменпресс"  на этой неделе представляет лучшую десятку художественных произведений армянских писателей. Данные рейтинга составлены по итогам продаж за март.
На втором месте “Металл мужества” Сюне Севады. Продолжать терпеть боль или уйти от нее, хотя бы ползком? Перенести прошлое в настоящее, пытаясь найти выход, или закрыть его и двигаться дальше? В некоторых ситуациях нет ответов на эти вопросы, кажется, что удушающие волны воспоминаний уже отступают, но вдруг  над головой вновь нависает настойчивый и холодный душ горьких дней, готовый ошеломить или... отрезвить. Где началась внутренняя борьба и где она закончится? Ответы на эти вопросы ищут герои романа “Металл мужества”, которые столкнулись с трудными испытаниями прошлого и должны понять, что делать с ними в будущем. Этот роман пытается напомнить нам, что у каждого внутри есть свой собственный металл мужества, но как его использовать - это уже свой собственный выбор.
На третьем сборник стихотворений  Авета Барсегяна “Мое зеркало”. Это первая книга Авета Барсегяна. Каждая строка этой книги проникнута самопознанием, которое дает читателю возможность взглянуть на человека, на жизнь и любовь глазами Авета. В книге раскрываются самые затаенные уголки души автора, с искренностью и без прикрас. Издательство: “Newmag”.
На четвертом месте Рафаэль Маргарян с книгой “Помоги моему сердцу биться”. Это психологический роман с элементами мистики, в котором рассказывается драматическая история семьи Реверди, живущей во Франции. В нем обозначена тонкая грань между реальностью и нереальностью, но она довольно  необычна. С тонкостью представлена любовь родителей и детей, их связь до и после жизни. В эпицентре истории - душа человека и то, сколько любви и заботы может быть в этой душе по отношению к родным.
Книга Рафаэля Маргаряна “Жди меня на небесах” - на пятом месте. В этой истории особым образом подчеркнуты человеческая доброта, бескорыстие, любовь и вера. И то же время показаныи темные стороны жизни и мира, которые окрашивают все в черно-белый цвет. Однако вера, отраженная в книге, огромна, и однажды эти стороны будут освещены, и в мире воцарятся любовь и доброта...
На шестом месте роман Ашота Агабабяна  “Двойник”. Это - 11-я книга Ашота Агабабяна. Впервые описывается исключительная операция, не имеющая аналогов в мировой истории разведки. Прототипом главного героя романа является Смбат Ходжоян, советский разведчик, родившийся в селе Ачаджур Иджеванского района, двойник Махмуда Шовкета, члена правящей партии в турецком парламенте. Главное разведывательное управление СССР направляет армянского разведчика в Стамбул, чтобы заменить турецкого депутата. На месте депутата, который умер и был тайно похоронен, его армянский двойник проработал в парламенте около трех лет, пока его не разоблачили. После ему  удалось убежать из этой страны. По понятной причине имена турецкого депутата и некоторых персонажей изменены. Это - художественное произведение, несмотря на правдивость событий.
На седьмом месте Джесса с книгой “Убийство в раю”. Когда в раю нарушается покой неожиданными и ужасными убийствами, архангелы оказываются в отчаянном положении. Чтобы раскрыть дело и предотвратить надвигающуюся опасность, они призывают на помощь опытного следователя Исаяна из ада. Его задача сложна и полна приключений. Каковы мотивы этих загадочных преступлений? Кто осмелился нарушить равновесие между Небом и Землей и внести грех в непорочную среду? Путь Исаяна проходит от мрачного царства ада к сияющим садам рая, раскрывая тайны, которые вращаются вокруг Армении, в прошлом, и настоящем.
Справится ли следователь с возложенной на него задачей, сумеет ли он распутать этот запутанный клубок? Роман Джеса “Убийство в раю” - это история о столкновении добра и зла, поиске надежды среди страха и отчаяния.
События развиваются в ретроспективе, и на каждом шагу правда становится опаснее любой лжи.
На восьмом месте сборник рассказов и публицистики Вазгена Саркисяна “Что же вы делаете, ребята?”. Вазген Саркисян пишет: “Я не боюсь. Я никого не боюсь. Предупреждаю, бывает, что в истории остаются лишь следы. Наша история не должна закончиться нашими следами ...
На девятом месте “Однажды в Ереване” Армена Варданяна. События разворачиваются зимой 1993 года. Артак и Гнел - братья, представляющие два противоположных полюса молодежи 90-х. Артак учится на филологическом факультете Ереванского государственного университета, является капитаном молодежной сборной Армении по легкой атлетике, любимцем девушек. Гнел - талантливый борец и местный авторитет. Университет, улица, любовные треугольники. И все это, в нечеловеческих условиях 90-х, которые молодежь игнорировала, пытаясь выжить, прожить выпавшие им молодые годы.
На десятом месте сборник рассказов армянских писателей-фантастов “Божественное. Армкон”. В сборник вошли произведения армянских писателей-фантастов, участвовавших в литературном конкурсе “ARMCON” под названием “Дицаин” (Божественное). Это миниатюра нашего богатого наследия, с новыми вопросами, - от древних богов и средневековых историй до тайн драконов.