«Երևանյան բեսթսելեր». «Ես կարդում եմ Ձեր մտքերը» գիրքն՝ առաջատար. փաստավավերագրական, ապրիլ, 2025
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երևանյան բեսթսելեր» հեղինակային նախագիծն այս շաբաթ ներկայացնում է փաստավավերագրական ստեղծագործությունների լավագույն տասնյակը՝ ըստ ապրիլի վաճառքների։
Առաջին տեղում է Ջո Նավարոյի «Ես կարդում եմ Ձեր մտքերը» գիրքը։ Այս գրքում դուք կիմանաք, թե որ նախնադարյան բնազդներն են կառավարում մեր մարմնի լեզուն, ինչու չի կարելի վստահել մարդու դեմքի արտահայտություններին, որն է մարմնի «ամենաանկեղծ» մասը, ինչպես կարդալ դիմացինի իրական մտքերը նրա ձեռքերի, ոտքերի,  իրանի և շուրթերի միջոցով և ինչպես կիրառել այս գիտելիքները՝ ավելի վստահ ու անկեղծ տպավորություն թողնելու համար։ Գրքում ներկայացված են ոչ միայն համոզիչ օրինակներ FBI-ի գործակալի իրական պրակտիկայից, այլև առկա են հղումներ ոչ վերբալ հաղորդակցության ոլորտում ամենահայտի հետազոտողների աշխատություններին: Գրքում կգտնեք նաև պատկերներ, որոնք է՛լ ավելի ընկալելի և հետաքրքիր կդարձնեն ընթերցանությունը:
Երկրորդ տեղում է Ռիչարդ Կոխի «80/20-ի սկզբունքը»։ Պատկերացրեք, որ արդյունքի 80%-ը կարող եք ձեռք բերել ընդամենը 20% ջանքերով: Առաջին հայացքից անհավանական թվացող, բայց գիտականորեն ապացուցված այս պնդումն է ընկած «80/20 սկզբունքը» գրքի հիմքում, որն ուսումնասիրելով կարող եք բացահայտել գործողությունների, ջանքերի այն չնչին մասը՝ մոտ 20%-ը, որը հանգեցնում է արդյունքների զգալի՝ 80%-ին:
Բեսել վան դեր Կոլկի «Մարմինը ամեն ինչ հիշում է» երրորդ տեղում է։ Տրավման արմատապես փոխում է մարդու ուղեղի կառուցվածքը, խախտում նյարդային համակարգի նուրբ հավասարակշռությունը և մարմնի ֆիզիոլոգիական ռեակցիաները։ Համաշխարհային ճանաչում ունեցող հոգեբույժ Բեսելվան դեր Կոլկն իր բեսթսելեր աշխատությունում բացատրում է, թե ինչու չեն մոռացվում ցավալի հիշողությունները, ինչպես են դրանք դրսևորվում ֆիզիկական և հուզական խնդիրների տեսքով, և ինչպես կարելի է հաղթահարել դրանց հետևանքները։ Հեղինակն իրական պատմությունների և գիտական հետազոտությունների միջոցով ներկայացնում է նորարար թերապևտիկ մոտեցումներ, որոնք յուրաքանչյուր ընթերցողի կօգնեն վերականգնել հոգեկան ու ֆիզիկական հավասարակշռությունը։
Արա Թադեւոսյանի «Ռուբեն Վարդանյան. «Դոն Կիխոտն» ու «վիշապները»» չորրորդ տեղում է։ «Ռուբեն Վարդանյան. «Դոն Կիխոտն» ու «վիշապները»» գիրքը 2013-ից 2019-ը թվականներին Հայաստանում Ռուբեն Վարդանյանի ծավալած գործունեության մասին է: Գիրքը ցույց է տալիս Հայաստանի, Արցախի եւ հայկական աշխարհի ապագայի վերաբերյալ Ռուբեն Վարդանյանի հայացքների էվոլյուցիան՝ բազմաթիվ փաստեր, վկայություններ եւ աշխատանքային փաստաթղթեր հրապարակվում են առաջին անգամ:
Ջեյմս Քլիըրի «Ատոմային սովորություններ» գիրքը հինգերորդ տեղում է։ «Ատոմային սովորություններ» գիրքը բացահայտում է այն փոքրիկ փոփոխությունները, որոնցում մեծ ուժ է թաքնված: Պատահե՞լ է՝ փորձեք ինչ-որ նոր սովորություն ձեռք բերել և չհաջողեք: Այս ուղեցույցը կարդալով՝ կհասկանաք, որ խնդիրը ձեր մեջ չէ, այլ համակարգի: Հիմնվելով գիտական տվյալների, սեփական փորձի և ուրիշ հաջողակ մարդկանց պատմությունների վրա՝ Ջեյմս Քլիըրը ցույց է տալիս, որ յուրաքանչյուր սովորության հիմքում որոշակի համակարգ է գործում, ինչը ստույգ վերլուծելով՝ կարող ենք վատ սովորություններից ազատվել, իսկ լավերը՝ դարձնել անխուսափելի:
Վեցերորդ տեղում է Էրիկ Բեռնի «Խաղեր, որոնք խաղում են մարդիկ» գիրքը: Գիրք մարդկային հարաբերությունների հոգեբանության մասին։ Սա պարզ ու երբեմն նույնիսկ զվարճալի եղանակով ներկայացված գիտական տեսություն է, որը նույնքան օգտակար և կիրառելի է նաև սովորական մարդկանց համար, որոնք ցանկանում են հասկանալ, թե ինչ է կատարվում իրենց շուրջը։ Հեղինակը պնդում է, որ յուրաքանչյուրիս ներսում երեք ԵՍ կա՝ Մեծահասակ, Ծնող ու երեխա, ու ցանկացած պահի մեր վարքը պայմանավորված է նրանով, թե դրանցից որն է արձագանքում իրավիճակին։
Յոթերորդ հորիզոնականում է Նապոլեոն Հիլի «Մտածի՛ր և հարստացի՛ր» գիրքը: Ամերիկացի հեղինակի հանրահայտ գրքում ներկայացված են հարստանալու, դրամ ստեղծելու քայլերն ու միջոցները, որոնք հիմնված են ինչպես հեղինակի սեփական, այնպես էլ շատ մեծահարուստների փորձի վերլուծության վրա, կիրառվել և օգտակար են եղել բազմաթիվ մարդկանց հաջողակ դառնալու համար:
Լուիզա Հեյի «Աշխատանք հայելու հետ» գիրքը ութերորդ տեղում է։ Այս գիրքը կօգնի բարելավել ձեր կյանքի որակը և հասնել ներքին ներդաշնակության։ 21 օրվա ընթացքում, գործնական, վարժությունների և աֆֆիրմացիաների միջոցով, դուք կսովորեք՝ զարգացնել ձեր ստեղծագործական ներուժը,  հաղթահարել դիմադրությունը՝ դրական փոփոխությունների նկատմամբ, ազատվել անառողջ ինքնաքննադատությունից, բարձրացնել ինքնագնահատականը, նորովի ինքնաարժևորել և ընդունել ձեր անձը,  ձեռք բերել ինքնավստահություն, սիրել և խնամքով վերաբերվել ինքներդ ձեզ և ձեզ շրջապատող մարդկանց, ձերբազատվել սթրեսի մշակման զգացումից, անհիմն վախերից և զայրույթից,  ներել հին վիրավորանքները և առաջ շարժվել։
Գրքում նաեւ նորովի են ներկայացվում 2016-2017 թվականներին Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունները, որոնք փաստացի հող նախապատրաստեցին 2018-ի իշխանափոխության համար:
Հեկտոր Գարսիայի և Ֆրանսեսկ Միրալեսի «Իկիգայ. երկար ու երջանիկ կյանքի ճապոնական գաղտնիքը» իններորդ տեղում է։ «Իկիգայ. երկար ու երջանիկ կյանքի ճապոնական գաղտնիքը» յուրահատուկ լրագրողական հետաքննություն-հետազոտություն է՝ պարզելու, թե որն է Ճապոնիայի Օկինավա կղզու բնակիչների երկարակեցության գաղտնիքը և ինչ է իրականում նշանակում իկիգայը: Շնորհիվ այս գրքի դուք բազմաթիվ տեղեկություններ կստանաք երկարակեցության գաղտնիքների և իրենց կյանքում թեկուզ փոքրիկ, բայց կարևոր նպատակներ ունեցող ճապոնացիների մասին: Այն կօգնի ձեզ գտնել ձեր սեփական իկիգայը ու լիցքավորվել թարմ էներգիայով՝ պատրաստ ապրելու երկար ու երջանիկ:
Դավիթ Մեջլումյանի «Գրողի տարած Մոտիվացիան» տասներորդ տեղում է։ Մեզ անընդհատ գցել են նույն թակարդը` խոստանալով մոտիվացնել գրքով, թրեյնինգով կամ ֆիլմով, իսկ իրականում ոչինչ էլ չեն տվել, որովհետև անհնար է մոտիվացնել որևէ մեկին գրքով կամ թրեյնինգով։ Զուտ հերթական անգամ մեր հաշվին գումար են աշխատել, իսկ մենք գնացել ենք հեշտ պատասխանների հետևից, և արդյունքում կարթը մնացել է հենց մեր կոկորդը։ Կամքի ուժը հիմնազուրկ մի՞ֆ է, իսկ հասարակության վրա թքած ունենալը՝ մոտիվացիայի կորստի գլխավոր պատճառների՞ց։ Հիմա բոլոր այս և այլ կարևոր հարցերի պատասխանները գտնվում են ձեր ձեռքերում, և կարդալով գիրքը՝ միանշանակ կհասկանաք, թե որտեղ էր կորել «Գրողի տարած Մոտիվացիան»:

«Ереванский бестселлер»: Лидер —документальная  книга «Я читаю твои мысли», апрель 2025 г.
Авторский проект «Ереванский бестселлер» информационного агентства Арменпресс на этой неделе представляет десятку лучших документальных произведений по продажам за апрель.
На первом месте — книга «Я читаю твои мысли» Джо Наварро. В этой книге вы узнаете, какие первобытные инстинкты управляют языком нашего тела, почему нельзя доверять мимике человека, какая часть тела является «самой искренней», как читать настоящие мысли другого человека по его рукам, ногам, туловищу и губам и как применять эти знания, чтобы произвести более уверенное и искреннее впечатление. В книге представлены не только убедительные примеры из реальной практики агента ФБР, но и содержатся ссылки на труды самых выдающихся исследователей в области невербальной коммуникации. В книге вы также найдете изображения, которые сделают чтение еще более понятным и интересным.
На втором месте - «Принцип 80/20» Ричарда Коха. Представьте, что вы можете достичь 80% результатов, приложив всего 20% усилий. Это, казалось бы, невероятное, но научно доказанное утверждение легло в основу книги «Принцип 80/20», изучив которую, вы сможете выделить ту малую часть действий и усилий — около 20% — которая приводит к существенным 80% результатов.
На третьем месте — «Тело помнит все» Бессла ван дер Колка. Травма радикально меняет структуру человеческого мозга, нарушает тонкий баланс нервной системы и физиологических реакций организма. В своем бестселлере всемирно известный психиатр Бессел ван дер Колк объясняет, почему болезненные воспоминания не забываются, как они проявляются в виде физических и эмоциональных проблем и как преодолеть их последствия. Автор представляет инновационные терапевтические подходы с помощью реальных историй и научных исследований, которые помогут каждому читателю восстановить душевное и физическое равновесие.
Книга Ара Тадевосяна «Рубен Варданян: «Дон Кихот» и «драконы»» находится на четвертом месте. Она посвящена деятельности Рубена Варданяна в Армении с 2013 по 2019 год. В книге показана эволюция взглядов Рубена Варданяна на будущее Армении, Арцаха и армянского мира; впервые публикуются многочисленные факты, свидетельства и рабочие документы.
Книга Джеймса Клира «Атомные привычки» находится на пятом месте. Книга раскрывает малые изменения, которые содержат в себе большую силу. Вы когда-нибудь пытались приобрести новую привычку и терпели неудачу? Прочитав это руководство, вы поймете, что проблема не в вас, а в системе. Основываясь на научных данных, собственном опыте и историях других успешных людей, Джеймс Клир показывает, что в основе каждой привычки лежит определенная система, тщательно проанализировав которую, мы можем избавиться от вредных привычек и сделать полезные неизбежными.
На шестом месте книга Эрика Берна «Игры, в которые играют люди». Книга о психологии человеческих взаимоотношений. Это научная теория, изложенная простым и порой даже забавным образом, которая одинаково полезна и применима для обычных людей, желающих понять, что происходит вокруг них. Автор утверждает, что внутри каждого из нас есть три Я: Взрослый, Родитель и Ребенок, и наше поведение в каждый конкретный момент определяется тем, какое из них реагирует на ситуацию.
На седьмом месте книга Наполеона Хилла «Думай и богатей». Знаменитая книга американского автора представляет шаги и способы разбогатеть, создать деньги, которые основаны на анализе как собственного опыта автора, так и опыта многих богатых людей, использовались и были полезны для многих людей, чтобы стать успешными.
Книга Луизы Хей «Работа с зеркалом» на восьмом месте. Эта книга поможет вам улучшить качество своей жизни и достичь внутренней гармонии. За 21 день с помощью практики, упражнений и аффирмаций вы научитесь развивать свой творческий потенциал, преодолевать сопротивление позитивным изменениям, избавляться от нездоровой самокритики, повышать самооценку, переоценивать и принимать себя, обретать уверенность в себе, любить и бережно относиться к себе и окружающим людям, избавляться от чувства стресса, беспочвенных страхов и злости, прощать старые обиды и двигаться вперед.
В книге также по-новому представлены события, произошедшие в Армении в 2016-2017 годах, которые фактически подготовили почву для смены власти в 2018 году.
«Икигай: японский секрет долгой и счастливой жизни» Гектора Гарсии и Франсеска Миральеса — на девятом месте. Это уникальное журналистское расследование-исследование, призванное выяснить, в чем секрет долголетия жителей японского острова Окинава и что на самом деле означает икигай. Благодаря этой книге вы получите массу информации о секретах долголетия и о японцах, у которых есть пусть и небольшие, но важные цели в жизни. Она поможет вам найти свой икигай и зарядиться свежей энергией, готовыми прожить долгую и счастливую жизнь.
«Чертова Мотивация» Давида Меджлумяна — на десятом месте. Нас постоянно загоняют в одну и ту же ловушку, обещая мотивировать книгой, тренингом или фильмом, но на деле ничего не дают, потому что мотивировать книгой или тренингом невозможно. Просто в очередной раз они заработали за наш счет, а мы пошли за легкими ответами, и в результате крючок оказался прямо у нас в горле. Сила воли — беспочвенный миф, а плевок в общество — одна из главных причин потери мотивации? Теперь ответы на все эти и другие важные вопросы у вас в руках, и после прочтения книги вы точно поймете, куда делась «Чертова Мотивация».