Արամ Ա. Կաթողիկոսը կարևորել է քրիստոնյա-իսլամ գոյակցությանը նոր ուժ տալը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Կաթողիկոսը մարտի 3-ի առավոտյան Անթիլիասի մայրավանքում պաշտոնապես բացել է Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մշակույթի և հարաբերությունների բաժնի միացյալ համագումարը՝ շեշտելով քրիստոնյա-իսլամ գոյակցությունն ամրապնդելու և համագործակցությանը նոր ուժ տալու անհրաժեշտությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Կիլիկիո Կաթողիկոսության պաշտոնական կայքից: Համագումարի խորագիրն է «Քրիստոնյա-իսլամ համագործակցության անհրաժեշտությունը Միջին Արևելքում արդար և մնայուն խաղաղության հաստատման համար»: Արամ Ա. Կաթողիկոսն իր խոսքում անդրադարձել է մի քանի կարևոր կետերի՝ նշելով, որ քրիստոնեությունն ու իսլամը, որպես միաստված կրոններ, նման արմատներ ունեն, թեպետ տարբեր են աստվածաբանական հարցերի նկատմամբ մոտեցումները: Նրա խոսքով` իսլամն ու քրիստոնեությունը դեմ են ծայրահեղություններին և բռնություններին: Անդրադառնալով անարդարությանը՝ նշել է, որ անարդարությունը շարունակվում է հայ ժողովրդի դեմ, երբ Թուրքիան դեռ մերժում է ճանաչել իր նախահայրերի կողմից 1915-ին հայ ժողովրդի դեմ գործադրված ցեղասպանությունը: Վերջում Վեհափառ Հայրապետը նշել է, որ իսլամն ու քրիստոնեությունը չեն կարող լուռ մնալ անարդարության դեմ: Անհրաժեշտ է, որ նրանք ավելի ամրապնդեն իրենց գործակցությունը:
Վեհափառ Հայրապետից հետո իր խոսքն է ասել ԻԻՀ ներկայացուցիչ Աբուզար Իբրահիմին:
Համագումարն անցկացվում է շուրջ 15 տարի Լիբանանում և Իրանում: Հանդիպումը կտևի 2 օր, որի ավարտից հետո կողմերը հանդես կգան համատեղ հայտարարությամբ:

Католикос Арам Первый придал важность сосуществованию христианства и ислама
3-го марта Католикос Арам Первый торжественно открыл совместный съезд Киликийского Католикосата и отдела Культуры и отношений ИРИ, подчеркнув важность укрепления сосуществования и сотрудничества христианства и ислама и придания им новой силы, о этом «Арменпресс» осведомился на официальном сайте Католикосата.
Съезд проходил под лозунгом «Необходимость сотрудничества христианства и ислама для справедливого и устойчивого мира на Ближнем Востоке». Католикос Арам Первый в своем слове говорил о нескольких важных пунктах, отметив, что у христианства и ислама, как монотеистических учений, имеются общие корни, несмотря на теологические различия. Обе религии – против терроризма и насилия. Он сказал также о продолжающесйся несправедливости в отношении армянского народа, когда Турция продолжает отрицать Геноцид армян. В конце Католикос сказал, что христианство и ислам не могут молча терпеть несправедливость. Необходимо укрепить сотрудничество обеих религий.
После Католикоса слово взял представитель Ирана Абугар Ибрагими.
Уже 15 лет, как съезд проводится в Ливии и Иране. Встреча продлится 2 дня, после чего стороны выступят с совместным заявлением.