Հանրապետության Նախագահը Ազգային ժողովից հետ է կանչում Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նամակով դիմել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին՝ տեղեկացնելով Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները ՀՀ ԱԺ-ից հետ կանչելու վերաբերյալ իր որոշման մասին:Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանրապետության Նախագահի նամակում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի պարոն Սահակյան,
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների՝ առանց նախապայմանների կարգավորման գործընթացը սկսելիս մենք լիովին պատկերացրել ենք հետագա զարգացումների բոլոր հնարավոր տարբերակները: Մենք պատրաստ էինք ինչպես արձանագրությունների վավերացման միջոցով հարաբերությունների համապարփակ կարգավորմանը, այնպես էլ դրանց ձախողվելու տարբերակներին, քանզի թաքցնելու ոչինչ չունեինք, և միջազգային հանրության համար պարզ էր դառնալու, թե իրականում որ կողմի մեղքով այդպես էլ չբացվեց Եվրոպայի վերջին փակ սահմանը և բաց թողնվեց հնարավորությունը:
Արդեն մոտ վեց տարի է անցել Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների ստորագրումից: Այս ամբողջ ընթացքում Հայաստանը մշտապես հետևողական դիրքորոշում է ցուցաբերել արձանագրությունները կյանքի կոչելու հարցում:
Սակայն պետք է փաստել Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքական կամքի բացակայությունը, արձանագրությունների տառի ու ոգու աղավաղումները և նախապայմանների շարունակաբար արծարծումը: Դրան զուգահեռ, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին, նոր թափ է ստանում ժխտողականության և պատմության խմբագրման քաղաքականությունը:
Ժամանակի անսպառ չլինելու մասին խոսել եմ բազմիցս, այդ թվում՝ 2014 թվականի սեպտեմբերին, ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովի ամբիոնից: Ցավում եմ, որ Հայաստանի այդ հորդորը լսելի չեղավ Թուրքիայի ղեկավարության համար:
Ուստի, ես որոշում եմ կայացրել 2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունները Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովից հետ կանչելու վերաբերյալ»:
ՀԻՇԵՑՈՒՄ.2008թ. ՀՀ Նախագահի նախաձեռնությամբ սկսվեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նոր փուլ, որի արդյունքում 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ՀՀ և ԹՀ ԱԳ նախարարները ստորագրեցին «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» Արձանագրություններ:

Президент Армении отзывает из НС армяно-турецкие протоколы
Президент Армении Серж Саргсян обратился к председателю НС Галусту Саакяну, сообщив ему о своем решении отозвать из НС армяно-турецкие протоколы. Как сообщили «Арменпресс» из управления по информации и связям с общественностью администрации президента Армении, в послании сказано:
«Уважаемый г-н Саакян,
Начиная процесс урегулирования армяно-турецких отношений без предварительных условий, мы представляли возможные варианты развитий. Мы были готовы ратифицировать протоколы, и мы были готовы к их прекращению, так как нам нечего было скрывать, и мировому сообществу должно было стать ясным, кто виноват в срыве открытия последнeй закрытой границы в Европе.
С момента подписания протоколов прошло около 6 лет, за которые Армения последовательно придерживалась своей позиции призвать к жизни протоколы.
Однако власти Турции не проявили политической воли и постоянно искажали смысл и дух протоколов. Параллельно, усилилась их политика отрицания и переписывания истории в преддверии 100-летия Геноцида армян.
Я много говорил о небезграничности времени, в том числе, в 2014 году с кафедры Генеральной ассамблеи ООН. Сожалею, что Турция не услышала призывов Армении.
Следовательно, я решил отозвать из НС подписанные 10 октября 2009 года в Цюрихе протоколы «Об установлении дипломатических отношений между Арменией и Турцией» и «О развитии отношений между Арменией и Турцией»».
Напомним, что в2008 году по инициативе президента Армении начался новый этап урегулирования армяно-турецких отношений, в результате чего 10 октября 2009 года в Цюрихе были подписаны протоколы «Об установлении дипломатических отношений между Арменией и Турцией» и «О развитии отношений между Арменией и Турцией».После подписния протоколов Турция резко поменяла свои позиции, отказавшись от достигнутых соглашений об урегулировании отношений без предварительных условий и в разумные сроки, и в Большом национальном собрании Турции ратификацию протоколов начали увязывать с урегулированием карабахского конфликта.22 апреля 2010 года, учитывая создавшееся по вине Турции положение, а также исходя из совместного обращения правящей в Армении коалиции, президент Армении подписал указ о приостановлении процесса ратификации подписанных протоколов.