Ապրիլին Երևան այցելել պատրաստվող թուրք ակտիվիստը նշում է, որ թուրքական ժխտողականության արդյունքում հասարակական լայն զանգվածները քիչ գիտեն Հայոց ցեղասպանության մասին
Ապրիլին Երևան այցելել պատրաստվող թուրք ակտիվիստը նշում է, որ  թուրքական ժխտողականության արդյունքում  հասարակական լայն զանգվածները քիչ գիտեն Հայոց ցեղասպանության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցեղասպանության փաստին առերեսվելը նշանակում է հերքել հանրապետական Թուրքիայի ավելի քան 90 տարվա «առասպելը»: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց թուրքական իրավապաշտպան «Ոչ ասենք ռասիզմին և խտրականությանը» (DurDe) կազմակերպության ակտիվիստ Լևենթ Շենսևերը, ով հայտնեց նաև, որ իրենց կազմակերպությունն ապրիլի 24-ին Երևանում կմասնակցի Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողություններին:
-Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Թուրքիան թեպետ շարունակում է իր ժխտողականությունը, այդուհանդերձ երկրում սեփական պատմության հետ առերեսվող մարդկանց թիվն ամեն տարվա հետ ավելանում է: Ի՞նչ եք կարծում, ո՞րն է այս պարադոքսի պատճառը:
-100 տարի շարունակ որպես պետական քաղաքականություն շարունակվող ժխտողականության արդյունքում հասարակական լայն զանգվածները չգիտեն Հայոց ցեղասպանության մասին: Խնդիրն առաջին անգամ քննարկվեց 2005 թվականին կազմակերպված հանրության համար բաց կոնֆերանսի ժամանակ: Այսինքն` Ցեղասպանության իրագործումից ուղիղ 90 տարի անց Թուրքիայի հասարակությունը սկսեց ակտիվորեն քննարկել այս հարցը: Արդեն դրանից հետո՝ 2007 թվականին Հրանտ Դինքը զոհվեց սպանության արդյունքում: Այս հանցագործությունը Հայոց ցեղասպանության մասին քննարկումների տեսանկյունից էլ շրջադարձային նշանակություն ունեցավ: Հրանտի մահվան թափորին միացած տասնյակ հազարավոր մարդիկ չբավարարավեցին միայն այս հանցագործությունը դատապարտելով, նրանք միաժամանակ ցույց տվեցին, որ պատրաստ են առերեսվել 90 և ավելի տարի չքննարկվող, գաղտնի պահվող, սիստեմատիկ կերպով ժխտվող պատմական իրողությունների հետ:
Դրանից հետո գործընթացը թափ հավաքեց. 2009 թվականին իրականացվեց «Ներողություն եմ խնդրում իմ հայ եղբայրներից» արշավը: Իսկ 2010 թվականին՝ Ցեղասպանությունից 95 տարի անց, Թուրքիայի ոչ հայ բնակիչները կազմակերպեցին Ցեղասպանության հիշատակի հանրային արարողություն: Նմանօրինակ միջոցառումները և պայքարն ընդգրկող այս գործընթացը կարճ ժամանակում դրդեցին հասարակության լայն զանգվածներին ուսումնասիրել խնդիրը: Գործընթացը հատկապես վերջին տարիներին ավելի է արագացել: Այս ամենին նպաստել են ոչ միայն քաղաքացիական հասարակության ջանքերը, այլև կազմակերպվող անթիվ կոնֆերանսերը, սեմինարները, ցուցադրություններն ու նմանօրինակ միջոցառումները, գրվող և թարգմանվող մեծ թվով գրքերը: Սակայն ամենակարևորը հատկապես սփյուռքահայ առաջավոր մտավորականների, արվեստագետների, ակտիվիստների կողմից Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակության հետ անմիջական երկխոսության հաստատումն էր: Քաղաքացիական հասարակության այս ջանքերը ազդեցություն գործեցին ինչպես հասարակության լայն զանգվածների, այնպես էլ իշխող կուսակցության վրա: Իսկ այս գործընթացում ամենամեծ նվաճումն այն էր, որ քրդական շարժման առաջնորդներն աստիճանաբար սկսեցին ավելի հստակ դիրքորոշումներ ցուցաբերել Ցեղասպանության հարցով:
-Ի՞նչ եք կարծում, որտեղի՞ց է գալիս Թուրքիայի կառավարության ժխտողականությունը: Պետությունն ամաչո՞ւմ է ներողություն խնդրելուց, վախենո՞ւմ է փոխհատուցումից, թե այլ պատճառներ էլ կան:
-Հանրապետական պատմության ողջ ընթացքում իշխանության եկած սոցիալ-դեմոկրատներից մինչև պահպանողականներ, լիբերալներից մինչև մուսուլմաններ, ազգայնականներից մինչև զինվորականներ՝ առանց բացառության բոլոր կուսակցությունները և ուժերը շարունակել են ժխտողական քաղաքականությունը: Կարծում եմ, որ այստեղ կարևոր դեր ունի պետության հիմնադրման գաղափարախոսությունը: Թուրքիայի Հանրապետությունը հիմնվել է Ցեղասպանության և այդ Ցեղասպանությունն օրինականացնելու նպատակով հորինված «թշնամու» առասպելից ի հայտ եկած ազգայնականացման գործընթացի միջոցով: Ցեղասպանությունը, միաժամանակ պատճառ դառնալով ոչ մուսուլման փոքրամասնության գույքի ու սեփականությունների առգրավման համար, ապահովեց ազգային պետություն հիմնելու գործընթացում անհրաժեշտ կապիտալը: Այսինքն, առերեսվել Հայոց ցեղասպանությանը նշանակում է նաև առերեսվել «հերոս» և «մեծն» թուրք պետության առասպելի հետ: Թուրքիայի իշխող ուժերը դեռևս պատրաստ չեն դրան: Ստացվել է այնպես, որ այսօր իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը (ԱԶԿ) հետին պլանում պետք է նաև թեորիապես հաշվի նստի հանրապետության քեմալական հիմնադրման գաղափարախոսության հետ, սակայն կուսակցության ազգայանական և պետականամետ մոտեցումը դրան արգելք է հանդիսանում:
Այդուհանդերձ, ես հավատում եմ, որ եթե ոչ այս տարի, ապա առաջիկա ժամկետներում ԱԶԿ-ն հստակ քայլեր է անելու Ցեղասպանության ճանաչման և ներողություն խնդրելու ուղղությամբ: Եվ կարծում եմ, որ այդ քայլերն անելիս ամենախնդրահարույց հարցը լինելու է փոխհատուցումը:
-Ինչպե՞ս եք վերաբերվում Չանաքքալեի պատերազմի 100-րդ տարին հենց ապրիլի 24-ին տոնելու թուրքական կարավարության որոշմանը:
- Կարծում եմ, որ կառավարության կողմից այս տարի Չանաքքալեի պատերազմի երկու տարբեր միջոցառումներ կազմակերպելը ժխտողականության շատ էժանագին փորձ է: Ինչպես գիտենք՝ Չանաքքալեի հիշատակի միջոցառումները մինչ օրս ամեն տարի իրականացվում էին մարտի 18-ին: Ըստ էությանը, ապրիլի 24-ի տարեթիվը Չանաքքալեի պատերազմի տեսանկյունից ոչ մի իմաստ չունի: Ապրիլի 25-ին սկսվել են պատերազմի ցամաքային գործողությունները: Այսինքն, եթե պետք է հիշատակման երկրորդ արարողություն արվի, որևէ իմաստ կունենա, եթե այն գոնե արվի ոչ թե ապրիլի 24-ին, այլ 25-ին: Հետևաբար ակնհայտ է դառնում, որ այս երկրորդ հիշատակի արարողությունը դիվանագիտական խորամանկ քայլ է օրակարգը շեղելու և ժխտողական քաղաքականությունները շարունակելու համար: Իսկ կառավարությունը չի տեսնում, որ սա անարգանք է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
-Որպես Թուրքիայում մարդու իրավունքները պաշտպանող ակտիվիստ և Հայոց ցեղասպանության մասին սեփական տեսակետները խիզախորեն արտահայտող մարդ՝ ապրիլի 24-ին գալո՞ւ եք Հայաստան՝ այցելելու Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:
- Որպես «ԴուրԴե» կազմակերպություն՝ մենք 2014 թվականին Եվրոպական ժողովրդական հակառասիստական շարժման (EGAM) և Հայկական բարեգործակալան ընդհանուր միության (AGBU) հետ համատեղ ծրագրի շրջանակներում այցելեցինք Երևանում Ցեղասպանության հուշահամալիր և ծաղկեպսակ դրեցինք այնտեղ: Դրանից հետո հանդիպեցինք Ցեղասպանության թանգարանի ներկայացուցիչների հետ:
Աշխատում ենք, որ այս տարի Ստամբուլում կազմակերպվելիք Ցեղասպանության հիշատակի արարողությունները նախորդ տարվա համեմատ ավելի լայնամասշտաբ լինեն: Հայկական սփյուռքից էլ մեծ թվով մարդիկ են գալու Ստամբուլ՝ մասնակցելու Ցեղասպանության հիշատակման արարողությանը: Այս կազմակերպության մեջ ստանձնածս պաշտոնը պարտավորեցնում է ապրիլի 24-ին մասնակցել Ստամբուլի հիշատակի միջոցառումներին:
Սակայն «ԴուրԴե»-ից մի պատվիրակություն էլ ապրիլի 24-ին Երևանում կմասնակցի հիշատակի արարողությանը: Բացի այդ, EGAM-ի, AGBU-ի և «ԴուրԴե»-ի մի շարք ակտիվիստներից բաղկացած մի խումբ, որոնց թվում կլինեմ և ես, Ստամբուլի միջոցառումներից հետո ապրիլի 25-ին եռօրյա այցով կժամանի Երևան: Այստեղ նախատեսվող ծրագրերի շրջանակներում կայցելենք Ցեղասպանության հուշահամալիր, կհանդիպենք հայկական քաղաքացիական-հասարակական կազմակերպությունների հետ, ինչպես նաև մամուլի ասուլիս կհրավիրենք:

Turkish activist preparing for visit to Yerevan in April, says wide masses of Turkish society are unaware of Armenian Genocide due to Turkey’s denial
YEREVAN, 2 FEBRUARY, ARMENPRESS. To confront the Armenian Genocide means to deny the more than 90-year old “myth”, that is, the Republic of Turkey. This is what active member of the “Saying No to Racism and Discrimination” (DurDe) organization Levent Şensever mentioned in an interview with “Armenpress”, adding that his organization will also be participating in the Armenian Genocide Commemoration ceremonies to be held in Yerevan on April 24.
“Armenpress”: Although Turkey continues to deny the Armenian Genocide ahead of the Centennial of the Armenian Genocide, more and more Turks are confronting their past year after year. What do you think is the reason for this paradox?
Levent Şensever: The wide masses of Turkish society are unaware of the Armenian Genocide due to the denial that has been a state policy for the past 100 years. The issue was first discussed during a public conference in 2005. After that, Hrant Dink was killed in 2007. The tens of thousands of people having joined the funeral procession for Hrant Dink weren’t content with just condemning the crime. They also showed that they’re ready to confront the history that has not been discussed, has been kept confidential and has been denied systematically for 90 plus years.
After that, the process gained momentum. In 2009, Turks launched the “I Apologize to My Armenian Brothers” petition. In 2010, 95 years after the Armenian Genocide, the non-Armenian citizens of Turkey organized an Armenian Genocide Commemoration ceremony. The process has gained even more momentum over the past years due to not only the civil society’s efforts, but also the numerous seminars, exhibitions, conferences and similar events, as well as the books devoted to the issue. However, the most important thing was the establishment of dialogue between Turkish civil society and leading Diaspora Armenian intellectuals, artists and activists. These efforts had an impact on the masses of Turkish society and the ruling party.
“Armenpress”: Why do you think the Turkish government is denying the Armenian Genocide? Is the government ashamed of apologizing? Is it afraid of reparations? Are there other reasons?
L. S.: Throughout the history of the Republic of Turkey, all political forces have continued the policy of denial. The Republic of Turkey was established through the nationalization that emerged from the myth of the Genocide and of the “enemy” invented to legitimize that Genocide. The Genocide became a reason to seize the properties of non-Muslim minorities and ensured the capital that was required for the establishment of the nation. This means to confront the Armenian Genocide means to confront the myth of the “heroic” and “great” Turkish state. Turkey’s ruling forces aren’t ready for that yet. Nevertheless, I believe the “Justice and Development” Party will take action to recognize the Armenian Genocide and apologize. If it doesn’t happen this year, it will happen soon. I think the most disputed issue will be reparations.
“Armenpress”: What do you have to say about the Turkish government’s decision to celebrate the 100thanniversary of the Battle of Gallipoli on April 24th?
L. S.: I believe the government’s decision to organize two different events devoted to the Battle of Gallipoli is a very cheap attempt at denial. As we know, the events dedicated to the Battle of Gallipoli have always been held on March 18th. The ground warfare began on April 25th, meaning if there is going to be a second commemoration ceremony, it shouldn’t be held on April 24th, but April 25th. Therefore, it becomes clear that this second commemoration ceremony is a clever, diplomatic step to change the agenda and continue the policy of denial. The government doesn’t notice that this is a sign of disrespect to the memory of the victims of the Armenian Genocide.
“Armenpress”: As a human rights activist in Turkey and a person who courageously expresses his views on the Armenian Genocide, will you be visiting the Armenian Genocide Memorial Complex in Armenia on April 24th?
L. S.: As the “DurDe” Organization, we visited the Armenian Genocide Memorial Complex in Yerevan and laid a wreath there as part of the joint program of the European Grassroots Antiracist Movement (EGAM) and the Armenian General Benevolent Union (AGBU) in 2014. After that, we had a meeting with representatives of the Armenian Genocide Museum-Institute.
We’re working on making sure the Armenian Genocide Commemoration ceremonies in Istanbul this year are bigger than the ceremonies held last year. Many Diaspora Armenians will be visiting Istanbul to participate in the Armenian Genocide Commemoration ceremony.
However, another delegation of “DurDe” will also be participating in the Armenian Genocide Commemoration ceremony to be held in Yerevan on April 24th. In addition, a group of activists of EGAM, AGBU and “DurDe”, including me, will pay a three-day visit to Yerevan on April 25th. During the programs to be held in Yerevan, we will visit the Armenian Genocide Memorial Complex, will meet with Armenian political and non-governmental organizations and will give a press conference.