Ապրիլին Երևան այցելել պատրաստվող թուրք ակտիվիստը նշում է, որ թուրքական ժխտողականության արդյունքում հասարակական լայն զանգվածները քիչ գիտեն Հայոց ցեղասպանության մասին
Ապրիլին Երևան այցելել պատրաստվող թուրք ակտիվիստը նշում է, որ  թուրքական ժխտողականության արդյունքում  հասարակական լայն զանգվածները քիչ գիտեն Հայոց ցեղասպանության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցեղասպանության փաստին առերեսվելը նշանակում է հերքել հանրապետական Թուրքիայի ավելի քան 90 տարվա «առասպելը»: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց թուրքական իրավապաշտպան «Ոչ ասենք ռասիզմին և խտրականությանը» (DurDe) կազմակերպության ակտիվիստ Լևենթ Շենսևերը, ով հայտնեց նաև, որ իրենց կազմակերպությունն ապրիլի 24-ին Երևանում կմասնակցի Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողություններին:
-Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Թուրքիան թեպետ շարունակում է իր ժխտողականությունը, այդուհանդերձ երկրում սեփական պատմության հետ առերեսվող մարդկանց թիվն ամեն տարվա հետ ավելանում է: Ի՞նչ եք կարծում, ո՞րն է այս պարադոքսի պատճառը:
-100 տարի շարունակ որպես պետական քաղաքականություն շարունակվող ժխտողականության արդյունքում հասարակական լայն զանգվածները չգիտեն Հայոց ցեղասպանության մասին: Խնդիրն առաջին անգամ քննարկվեց 2005 թվականին կազմակերպված հանրության համար բաց կոնֆերանսի ժամանակ: Այսինքն` Ցեղասպանության իրագործումից ուղիղ 90 տարի անց Թուրքիայի հասարակությունը սկսեց ակտիվորեն քննարկել այս հարցը: Արդեն դրանից հետո՝ 2007 թվականին Հրանտ Դինքը զոհվեց սպանության արդյունքում: Այս հանցագործությունը Հայոց ցեղասպանության մասին քննարկումների տեսանկյունից էլ շրջադարձային նշանակություն ունեցավ: Հրանտի մահվան թափորին միացած տասնյակ հազարավոր մարդիկ չբավարարավեցին միայն այս հանցագործությունը դատապարտելով, նրանք միաժամանակ ցույց տվեցին, որ պատրաստ են առերեսվել 90 և ավելի տարի չքննարկվող, գաղտնի պահվող, սիստեմատիկ կերպով ժխտվող պատմական իրողությունների հետ:
Դրանից հետո գործընթացը թափ հավաքեց. 2009 թվականին իրականացվեց «Ներողություն եմ խնդրում իմ հայ եղբայրներից» արշավը: Իսկ 2010 թվականին՝ Ցեղասպանությունից 95 տարի անց, Թուրքիայի ոչ հայ բնակիչները կազմակերպեցին Ցեղասպանության հիշատակի հանրային արարողություն: Նմանօրինակ միջոցառումները և պայքարն ընդգրկող այս գործընթացը կարճ ժամանակում դրդեցին հասարակության լայն զանգվածներին ուսումնասիրել խնդիրը: Գործընթացը հատկապես վերջին տարիներին ավելի է արագացել: Այս ամենին նպաստել են ոչ միայն քաղաքացիական հասարակության ջանքերը, այլև կազմակերպվող անթիվ կոնֆերանսերը, սեմինարները, ցուցադրություններն ու նմանօրինակ միջոցառումները, գրվող և թարգմանվող մեծ թվով գրքերը: Սակայն ամենակարևորը հատկապես սփյուռքահայ առաջավոր մտավորականների, արվեստագետների, ակտիվիստների կողմից Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակության հետ անմիջական երկխոսության հաստատումն էր: Քաղաքացիական հասարակության այս ջանքերը ազդեցություն գործեցին ինչպես հասարակության լայն զանգվածների, այնպես էլ իշխող կուսակցության վրա: Իսկ այս գործընթացում ամենամեծ նվաճումն այն էր, որ քրդական շարժման առաջնորդներն աստիճանաբար սկսեցին ավելի հստակ դիրքորոշումներ ցուցաբերել Ցեղասպանության հարցով:
-Ի՞նչ եք կարծում, որտեղի՞ց է գալիս Թուրքիայի կառավարության ժխտողականությունը: Պետությունն ամաչո՞ւմ է ներողություն խնդրելուց, վախենո՞ւմ է փոխհատուցումից, թե այլ պատճառներ էլ կան:
-Հանրապետական պատմության ողջ ընթացքում իշխանության եկած սոցիալ-դեմոկրատներից մինչև պահպանողականներ, լիբերալներից մինչև մուսուլմաններ, ազգայնականներից մինչև զինվորականներ՝ առանց բացառության բոլոր կուսակցությունները և ուժերը շարունակել են ժխտողական քաղաքականությունը: Կարծում եմ, որ այստեղ կարևոր դեր ունի պետության հիմնադրման գաղափարախոսությունը: Թուրքիայի Հանրապետությունը հիմնվել է Ցեղասպանության և այդ Ցեղասպանությունն օրինականացնելու նպատակով հորինված «թշնամու» առասպելից ի հայտ եկած ազգայնականացման գործընթացի միջոցով: Ցեղասպանությունը, միաժամանակ պատճառ դառնալով ոչ մուսուլման փոքրամասնության գույքի ու սեփականությունների առգրավման համար, ապահովեց ազգային պետություն հիմնելու գործընթացում անհրաժեշտ կապիտալը: Այսինքն, առերեսվել Հայոց ցեղասպանությանը նշանակում է նաև առերեսվել «հերոս» և «մեծն» թուրք պետության առասպելի հետ: Թուրքիայի իշխող ուժերը դեռևս պատրաստ չեն դրան: Ստացվել է այնպես, որ այսօր իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը (ԱԶԿ) հետին պլանում պետք է նաև թեորիապես հաշվի նստի հանրապետության քեմալական հիմնադրման գաղափարախոսության հետ, սակայն կուսակցության ազգայանական և պետականամետ մոտեցումը դրան արգելք է հանդիսանում:
Այդուհանդերձ, ես հավատում եմ, որ եթե ոչ այս տարի, ապա առաջիկա ժամկետներում ԱԶԿ-ն հստակ քայլեր է անելու Ցեղասպանության ճանաչման և ներողություն խնդրելու ուղղությամբ: Եվ կարծում եմ, որ այդ քայլերն անելիս ամենախնդրահարույց հարցը լինելու է փոխհատուցումը:
-Ինչպե՞ս եք վերաբերվում Չանաքքալեի պատերազմի 100-րդ տարին հենց ապրիլի 24-ին տոնելու թուրքական կարավարության որոշմանը:
- Կարծում եմ, որ կառավարության կողմից այս տարի Չանաքքալեի պատերազմի երկու տարբեր միջոցառումներ կազմակերպելը ժխտողականության շատ էժանագին փորձ է: Ինչպես գիտենք՝ Չանաքքալեի հիշատակի միջոցառումները մինչ օրս ամեն տարի իրականացվում էին մարտի 18-ին: Ըստ էությանը, ապրիլի 24-ի տարեթիվը Չանաքքալեի պատերազմի տեսանկյունից ոչ մի իմաստ չունի: Ապրիլի 25-ին սկսվել են պատերազմի ցամաքային գործողությունները: Այսինքն, եթե պետք է հիշատակման երկրորդ արարողություն արվի, որևէ իմաստ կունենա, եթե այն գոնե արվի ոչ թե ապրիլի 24-ին, այլ 25-ին: Հետևաբար ակնհայտ է դառնում, որ այս երկրորդ հիշատակի արարողությունը դիվանագիտական խորամանկ քայլ է օրակարգը շեղելու և ժխտողական քաղաքականությունները շարունակելու համար: Իսկ կառավարությունը չի տեսնում, որ սա անարգանք է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
-Որպես Թուրքիայում մարդու իրավունքները պաշտպանող ակտիվիստ և Հայոց ցեղասպանության մասին սեփական տեսակետները խիզախորեն արտահայտող մարդ՝ ապրիլի 24-ին գալո՞ւ եք Հայաստան՝ այցելելու Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:
- Որպես «ԴուրԴե» կազմակերպություն՝ մենք 2014 թվականին Եվրոպական ժողովրդական հակառասիստական շարժման (EGAM) և Հայկական բարեգործակալան ընդհանուր միության (AGBU) հետ համատեղ ծրագրի շրջանակներում այցելեցինք Երևանում Ցեղասպանության հուշահամալիր և ծաղկեպսակ դրեցինք այնտեղ: Դրանից հետո հանդիպեցինք Ցեղասպանության թանգարանի ներկայացուցիչների հետ:
Աշխատում ենք, որ այս տարի Ստամբուլում կազմակերպվելիք Ցեղասպանության հիշատակի արարողությունները նախորդ տարվա համեմատ ավելի լայնամասշտաբ լինեն: Հայկական սփյուռքից էլ մեծ թվով մարդիկ են գալու Ստամբուլ՝ մասնակցելու Ցեղասպանության հիշատակման արարողությանը: Այս կազմակերպության մեջ ստանձնածս պաշտոնը պարտավորեցնում է ապրիլի 24-ին մասնակցել Ստամբուլի հիշատակի միջոցառումներին:
Սակայն «ԴուրԴե»-ից մի պատվիրակություն էլ ապրիլի 24-ին Երևանում կմասնակցի հիշատակի արարողությանը: Բացի այդ, EGAM-ի, AGBU-ի և «ԴուրԴե»-ի մի շարք ակտիվիստներից բաղկացած մի խումբ, որոնց թվում կլինեմ և ես, Ստամբուլի միջոցառումներից հետո ապրիլի 25-ին եռօրյա այցով կժամանի Երևան: Այստեղ նախատեսվող ծրագրերի շրջանակներում կայցելենք Ցեղասպանության հուշահամալիր, կհանդիպենք հայկական քաղաքացիական-հասարակական կազմակերպությունների հետ, ինչպես նաև մամուլի ասուլիս կհրավիրենք:

Турецкий активист, который готовится посетить Ереван в апреле, утверждает, что из-за политики отрицания широкие массы в Турции мало знают о Геноциде армян
Посмотреть в лицо факту Геноцида означает отрицать более чем 90-летнюю «легенду» республиканской Турции, об этом в беседе с «Арменпресс» заявил турецкий правозащитник из организации DurDe – «Нет расизму и ксенофобии», Левент Шенсевер, который также сообщил, что их организация примет участие в мероприятиях 24-го апреля в Ереване.
- Накануне 100-летия Геноцида армян Турция все еще продолжает отрицать его, однако число людей внутри страны, готовых взглянуть в лицо собственной истории, возрастает. Как вы думаете, в чем причина этого парадокса?
- Из-за политики отрицания в течение 100 лет широкие массы в Турции мало знают о Геноциде армян. Впервые вопрос был обсужден на открыток конференции в 2005 году. Общественность начала об этом говорить спустя 90 лет после Геноцида. После этого в 2007 году был убит Грант Динк, чья смерть послужила переломным пунктом в этом вопросе. Десятки тысяч людей, присоединившихся к его похоронной процессии, осудили не только его убийство, но и реалии, которые скрывалиь в течение 90 лет.
В 2009 началось движение «Прошу прощения у моих армянских братьев», а в 2010 году неармянские жители Турции организовали публичную акцию по поминовению жертв Геноцида. Всему этому способствуют усилия гражданского общества, многочисленные конференции, семинары, показы, издания книг. Был установлен непосредственный диалог между интеллигенцией диаспоры и представителями политического общества Турции, важно и то, что лидеры курдского движения показали свое четкое отношение к вопросу Геноцида армян.
- Как вы думаете, откуда идет политика отрицания турецких властей? Государство стыдится попросить прощения, боится компенсаций или есть другие причины?
- За всю историю республики, все партии – социал-демократы, консерваторы, либералы, националисты, милитаристы, - все, без исключения, отрицали Геноцид. Думаю, в этом важную роль играет идеология основания государства, поскольку Республика Турция была основана на легенде Геноцида и образа врага, придуманного для узаконения этого Геноцида, на которых и нашли свое обоснование националистические идеи. Геноцид, позволивший в то же время присвоить имущество немусульманского меньшинства, положил основу для государственного капитала национального государства. То есть, взглянуть в лицо Геноциду будет означать и взглянуть в лицо «героической» и «великой» легенде турецкого государства. Нынешняя правящая партия «Справедливость и развитие» должна считаться с идеологией кемализма. Однако я верю, что если и не сейчас, однако в ближайшем будущем будут сделаны шаги по признанию Геноцида армян. Думаю, что самым трудным будет вопрос компенсаций.
- Как вы относитесь к решению турецкого правительства отпраздновать 100-летие битвы при Чанаккале 24-го апреля?
- Думаю, что организация в этом году 2 отдельных мероприятий по отмечанию 100-летия битвы при Чанаккале – дешевый трюк по попытке отрицания Геноцида. Как мы знаем, до этого года все мероприятия по отмечнию битвы при Чанаккале проводились 18-го марта, с точки зрения битвы при Чанаккале 24-е апреля лишено смысла. Наземные военные операции начались 25-го апреля, т.е., если и есть смысл во втором этапе мероприятий, то, по крайней мере, это должно быть не 24-го, а 25-го апреля. Следовательно, становится очевидным, что это всего-лишь дипломатический хитрый ход, направленный на спутывание повестки и продолжение политики отрицания Геноцида. . правительство не видит, что это – неуважение к памяти жертв Геноцида.
-Как активист защиты прав человека в Турции и человек, храбро заявляющий о собственных взглядах на Геноцид армян, придете ли вы 24-го апреля в Цицернакаберд, чтобы почтить память жертв у Мемориала Геноцида?
- Как организация DurDe, мы в 2014 году, совместно с антирасиситским движением Европы (EGAM) и Союзом благотворителей Армении (AGBU), посетили Мемориал в Цицернакаберде и возложили там венки. После этого мы встретились с представителями Музея-института Геноцида.
Мы стараемся сделать в этом году мероприятия по отмечанию годовщины Геноцида в Стамбуле более масштабными. Много людей приедут на эти мероприятия из армянской диаспоры. Должность, которую я занимаю в этой организации, заставляет меня 24-го апреля быть в Стамбуле.
Однако делегация DurDe примет участие в мероприятиях 24-го апреля в Ереване. Кроме того, ряд активистов EGAM, AGBU и DurDe, в том числе, и я, 25-го апреля приедем с 3-дневным визитом в Ереван, где и посетим Мемориал в Цицернакаберде, стретимся с армянскими общественно-политическими организациями, а также созовем пресс-конференцию.