Ապրիլի 24-ին Թուրքիան նախընտրող պետությունների առնչությամբ Հայաստանը կանի իր եզրահանգումը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման օրը Թուրիքայում հյուրընկալվել ցանկացող պետությունների թիվը ոչ մի կերպ ստվեր չի նետի ապրիլքսանչորսյան միջոցառումներին: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան` հայտնեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանը: «Երեկ հանրապետության նախագահը շատ հստակ գնահատական տվեց Թուրքիայի իշխանությունների որոշմանը` վերախմբագրելու սեփական երկրի պատմությունը` քաղաքական նկատառումներից ելնելով: Մենք թերահավատորեն ենք նայում այդ փորձերին` համարելով, որ դրանք ոչ միայն սին են, այլև վտանգավոր»,-ասաց նա:
Նրա խոսքով` Հայաստանը փորձելու է իր գործընկերներին հուշել, որ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվան հարմարեցված ամսաթվին որևէ տոնակատարությունների մասնակցությունը ոչ նպատակահարմար է: «Բայց ելնելով նրանից, որ կարող են լինել շահեր ու հետաքրքրություններ, որոնք պետությունների որոշ ղեկավարների կուղղեն դեպի Թուրքիա, ես չեմ կարծում, որ դրանք որևէ ձևով մեզ մոտ իրականացվող ոգեկոչման միջոցառումների հետ պետք է կապել: Մենք ոգեկոչում ենք մեր զոհերի հիշատակը ոչ թե ինչ-որ մեկին ինչ-որ բան ցույց տալու համար, այլ որ մենք ունենք մեր պայքարը, որի տերն ենք: Եթե մեր բարեկամները գալիս են կանգնելու մեր կողքին, մենք բարձր ենք գնահատում դա, եթե նախընտրում են այդ օրը լինել Թուրքիայում, անում ենք մեր եզրահանգումները»,-եզրափակեց պաշտոնյան:
Օրեր առաջ Թուրքիայի նախագահը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին հրավիրել էր Թուրքիա ապրիլի 24-ին ներկա գտնվելու Գալիպոլիի ճակատամարտի տարեդարձի արարողությանը, որը թուրքական իշխանությունների թեթև ձեռքով համընկել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրվա հետ: Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմը հայտարարեց, որ հրավերն ուղարկվել է 102 երկրների ղեկավարների: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխան նամակով արձագանքեց Էրդողանի նամակին:

Armenia will draw conclusions about countries that prefer to visit Turkey on April 24th
YEREVAN, 30 JANUARY, ARMENPRESS. The number of countries wishing to be hosted in Turkey on the day commemorating the victims of the Armenian Genocide won’t cast a shade on the April 24thevents. Coordinator of the State Commission on Coordination of Events for Commemoration of the 100thAnniversary of the Armenian Genocide Vigen Sargsyan told “Armenpress”.“Yesterday the President of the Republic gave a very clear evaluation of the Turkish authorities’ decision to reedit their country’s history due to political considerations. We're skeptical of those attempts and believe that they are not only in vain, but also dangerous,”he said.
According to him, Armenia will try to remind its partners that participation in any celebration on the date customized on the day of remembrance of the Armenian Genocide is inappropriate.“However, based on the fact that there will be interests that the leaders of some countries might have in Turkey, I don’t think we should link them to the commemoration ceremonies to be held in Armenia. We are commemorating our victims not to prove anything to anybody, but to show that we are leading our struggle. If our friends come to support us, we will highly appreciate that. If they prefer to be in Turkey on that day, we will draw our conclusions,”the official said in closing.
Recently the President of Turkey invited President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan to Turkey to attend the celebration marking the anniversary of the Battle of Gallipoli, which coincided with the day marking the 100thanniversary of the Armenian Genocide through the small efforts of the Turkish authorities. Representatives of the Staff of the President of Turkey announced that the invitation had been sent to the leaders of 102 countries. President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan responded toErdoğan’s letter with a response letter.