Վլադիմիր Պուտինը վավերացրել է ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության պայմանագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է օրենք` Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության պայմանագրի վավերացման մասին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտարարեց «Ռոսիա 1» (Россия 1) հեռուստաընկերությունը:
Մոսկվայում դեկտեմբերի 23-ի կեսօրից հետո կմեկնարկի Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը, որտեղ կհայտարարվի ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացի ամբողջացման մասին: 2014թ. հոկտեմբերի 10-ին ստորագրված պայմանագիրն անցել է Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի ու Ղազախստանի վավերացման ազգային ընթացակարգերով: Կառույցը կսկսի լիարժեք գործել 2015թ. հունվարի 1-ից: Հաջորդ իսկ օրը Հայաստանը կդառնա կառույցի լիիրավ անդամ:

Владимир Путин подписал договор о присоединении Армении к ЕАЭС
Президент России Владимир Путин подписал закон, ратифицирующий договор о присоединении Армении к ЕАЭС. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил телеканал Россия 1.
23-го декабря после полудня в Москве начнется заседание Высшего экономического совета, на котором объявят о присоединении Армении к ЕАЭС. Договор об этом, подписанный 10 октября 2014 года, прошел процедуры ратификации в парламентах стран-участниц договора – России, Беларуси, Казхстана и Армении. Союз начнет действовать, начиная с 1-го января 2015 года, в тот же день Армения войдет в его состав.