Ռումինիայի ԱԳՆ-ն չի հանդուրժի Հայաստանում իր դեսպանի անլուրջ վարքագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինական լրատվամիջոցները հաստատում են «Արմենպրես»-ի տեղեկատվությունն այն մասին, որ Հայաստանում Ռումինիայի դեսպան Սորին Վասիլեն կանչվել է Բուխարեստ` բացատրություններ տալու համար: Դեսպանին հետ կանչելու պատճառը նրա կողմից Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ արված անհարգալից և կողմնակալ հայտարարություններն են, որոնք բացահայտ հակասեմական և հոմոֆոբիական բնույթ են կրել:
Չնայած դեսպանն Ռումինիայի արտաքին գերատեսչության պահանջով` ուշացումով հայ ժողովրդից հրապարակային ներողություն պարունակող պարզաբանում է հրապարակել` դիվանագիտական այս սկանդալը նոր զարգացում է ստացել:
Ինչպես հաղորդում է ռումինական «Աջերպրես» ազգային պետական գործակալությունը, Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարարությունն առանձին հայտարարությամբ «խստորեն դատապարտել և քննադատել է ՀՀ-ում այդ երկրի դեսպան Սորին Վասիլեի հակասեմական և այլատյաց հայտարարությունները, ով շտապ կանչվել է Ռումինիայի ԱԳՆ` բացատրություններ տալու համար:
Արտաքին գերատեսչությունն արդեն իսկ հրահանգել է դեսպանին հրապարակային ներողություն խնդրել և ընդգծել է, որ խստորեն դատապարտում է «ցանկացած վարքագիծ կամ արտահայտություն, որը կնպաստիանհանդուրժողականության ու կարծրատիպերի տարածմանը»:
«Արտաքին գործերի նախարարությունը չի հադուրժում և չի հանդուրժելու ռումինական դիվանագիտության ներկայացուցչի` անկախ նրա զբաղեցրած պաշտոնից, վարքագծի և հռետորաբանության որևէ շեղում, որը կարող է հանգեցնել արդի միջազգային հարաբերությունների, Ռումինիայի և այլ երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունների արժեքների, կանոնների և հիմնարար սկզբունքների ոտնահարմանը կամ` որը խեղաթյուրում է ռումինական պետության դիրքորոշումը միջազգայինխնդիրների նկատմամբ»,- ԱԳ նախարարության հայտարարությունը մեջբերում է ռումինական Adevarul պարբերականը:

МИД Румынии не приемлем несерьезное поведение своего посла в Армении
Румынские СМИ подтверждают информацию Арменпресс о том, что посол Румынии в Армении Сорин Василие был отозван в Бухарест для дачи объяснений. Причиной отзыва в Бухарест стали озвученные в Американском университете Армении неуважительные и предвзятые заявления Сорина Василие, которые касались Геноцида армян, а также были явно антисемитскими и гомофобными.
Хотя посол, по требованию МИД Румынии, опубликовал разъяснение, которым просил прощения у армянского народа, этот дипломатический скандал получил новое развитие.
Как сообщает румынское национальное государственное агентство «Аджерпресс», МИД Румынии отдельным заявлением «строго осудил и раскритиковал антисемитские и ксенофобские заявления посла в Армении Сорина Василие, который срочно отозван в МИД Румынии для дачи разъяснений.
Внешнеполитическое ведомство уже приказало послу публично попросить прощения и подчеркнуло, что строго осуждает «любое поведение или выражение, которое будет способствовать распространению нетерпимости и стереотипов».
«МИД не приемлет какое-либо отклонение от поведения и риторики представителя румынской дипломатии, независимо от занимаемой им должности, которое может привести к нарушению базовых принципов, правил и ценностей двусторонних отношений между Румынией и другими странами, или искажает позицию румынского государства по международным проблемам», - говорится в заявлении МИД Румынии.