Այսօր Հայաստանն ու Ադրբեջանն ապրում են խաղաղության մեջ. Ալիևը շնորհավորել է Թրամփին ԱՄՆ անկախության 250-ամյակի առթիվ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ԱՄՆ-ի անկախության 250-ամյակի առթիվ շնորհավորել է Դոնալդ Թրամփին՝ միաժամանակ շնորհակալություն հայտնելով նաև Հարավային Կովկասում՝ մասնավորապես Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության օրակարգն առաջ մղելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան շնորհավորական ուղերձը Ալիևը տարածել է X-ի իր միկրոբլոգում:
«Մենք մեր խորը գնահատանքն ենք հայտնում Հարավային Կովկասում խաղաղության օրակարգը առաջ մղելու և տարածաշրջանում կայուն զարգացումը խթանելու Ձեր վճռական ջանքերի համար: Անցյալ տարի օգոստոսի 8-ին Ձեր նախաձեռնությամբ Սպիտակ տանը կայացած պատմական եռակողմ հանդիպման արդյունքները մեր տարածաշրջանում ստեղծել են բոլորովին նոր և դրական մթնոլորտ: Այսօր Ադրբեջանն ու Հայաստանն ապրում են խաղաղության մեջ և կառուցում են առևտրային հարաբերություններ»,-գրել է Ադրբեջանի նախագահը:
Նա նաև հատուկ նշել է ԱՄՆ-ի դերն ու շարունակական աջակցությունը տարածաշրջանային կայունությանը և տնտեսական զարգացմանը նպաստող ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացմանը, մասնավորապես՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագիծը, որն, ըստ Ալիևի, կապահովի Ասիայի և Եվրոպայի միջև այլընտրանքային, հուսալի և անվտանգ կապ:
Նա իր գրառման մեջ նաև հույս է հայտնել, որ Վաշինգտոնի և Բաքվի միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը կընդլայնվի:

Aliyev says Azerbaijan and Armenia now live in peace in Independence Day message to Trump
Azerbaijani President Ilham Aliyev has congratulated U.S. President Donald Trump on the 250th anniversary of the independence of the United States, while also expressing appreciation for his efforts to advance the peace agenda in the South Caucasus, particularly between Armenia and Azerbaijan.
Aliyev published the congratulatory message on his X account.
"We also express our profound appreciation for your determined efforts to advance the peace agenda in the South Caucasus and promote sustainable development in the region. The outcomes of the historic trilateral meeting held at the White House on August 8 last year at your initiative have created an entirely new and positive atmosphere in our region. Today, Azerbaijan and Armenia live in peace and are building trade relations," Aliyev wrote.
The Azerbaijani president also acknowledged the United States' continued support for infrastructure projects that contribute to regional stability and economic development, particularly the Trump Route for International Peace and Prosperity, which, according to Aliyev, will provide an alternative, reliable and secure connection between Asia and Europe.
In his message, Aliyev also expressed confidence that Azerbaijan and the United States would continue to strengthen their bilateral relations and deepen their strategic partnership by making full use of the existing potential and opportunities for mutually beneficial cooperation.
— Ilham Aliyev (@presidentaz) July 4, 2026
It is on my behalf and on behalf of the people of Azerbaijan that I am delighted to extend my heartfelt congratulations and best wishes to you, and through you to the friendly people of the United States, on the historic occasion of the 250th anniversary of… pic.twitter.com/f2zm43bXcp