Արցախի ռազմօդուժի ուղղաթիռի բեկորների ուսումնասիրությունը թույլ կտա հաստատել, որ այն զինված չի եղել. ՀՀ ՊՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի սահմանին ադրբեջանական կողմից աննախադեպ սադրանք է տեղի ունեցել, որը հանգեցրել է նաեւ իրավիճակի լարման: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում: «Անմիտ են ադրբեջանական կողմի այն հերյուրանքները, թե իբր հայկական ուղղաթիռները գրոհ են իրականացրել իրենց դիրքերի ուղղությամբ և իրենց պատասխանել են: Ուղղաթիռի բեկորների ուսումնասիրությունը թույլ կտա հաստատել, որ ուղղաթիռը զինված չի եղել: Իրավիճակի այս լարումը ադրբեջանական կողմից շարունակվում էր, երբ ուղղաթիռը արդեն ընկած էր: Ավելին` ադրբեջանական կողմի կրակահերթը նաև թույլ չէր տալիս, որ անգամ օդաչուներին մոտենան: Այս աննախադեպ լարման հետևանքները ադրբեջանական կողմի համար շատ ցավոտ կլինեն և կմնան Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության խղճին«,-նշեց Հովհաննիսյանը:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում այսօր` նոյեմբերի 12-ին` ժամը 13.45-ի սահմաններում, ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցվել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը: Խոցման վայրը շփման գծին չափազանց մոտ է: Հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից ինտենսիվ կրակ վարել դեպքի վայրի ուղղությամբ:Միջադեպի մանրամասները ճշտվում են:
Արծրուն Հովհաննիսյանը չի հաստատում Ադրբեջանի կողմից Արցախի ռազմօդուժի ուղղաթիռի խոցման հետեւանքով երեք զոհի մասին լուրը: Անձնակազմի հրամանատարն է եղել մայոր Սերգեյ Սահակյանը:

Examination of Karabakh helicopter fragments to prove it wasn’t armed: Armenia’s Defense Ministry
YEREVAN, NOVEMBER 12, ARMENPRESS: Azerbaijan made an unprecedented provocation act in the border with Karabakh, causing tension of the situation. The Spokesperson of the Minister of Defense of the Republic of Armenia Artsrun Hovhannisyan told Armenpress about it. “The accusations by the Azerbaijani side, that the Armenian helicopters attacked their positions and they responded, are senseless. The examination of the Artsakh Air Forces helicopter will allow proving that it was not armed. This tension of the situation still continued after the helicopter had already fallen. Moreover, the continuous fire of the Azerbaijani forces did not allow the pilots to approach the helicopter. The consequences of this unprecedented tension will be very painful for Azerbaijan and will be on the conscience of the military political authorities of Azerbaijan”, - said Hovhannisyan.
Earlier it was reported that in the airspace of the eastern sector of the Karabakh-Azerbaijani border, in the result of the violation of the ceasefire regime, the Azerbaijani Armed Forces shot a helicopter Mi-24 of the Air Forces of the Nagorno Karabakh Republic during a training flight on November 12 at 13:45. The place of the shot is very close to the line of contact. The press service of the Defense Army of the Nagorno Karabakh Republic informed Armenpress that the rival continues firing in the direction of the incident. The details of the incident are being investigated.
The Spokesperson of the Minister of Defense of the Republic of Armenia Artsrun Hovhannisyan does not confirm the information about three dead in the result of the shot of the Artsakh Air Forces’ helicopter by Azerbaijan. The Commander of the staff was the Major Sergey Sahakyan.