Արցախի ռազմօդուժի ուղղաթիռի բեկորների ուսումնասիրությունը թույլ կտա հաստատել, որ այն զինված չի եղել. ՀՀ ՊՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի սահմանին ադրբեջանական կողմից աննախադեպ սադրանք է տեղի ունեցել, որը հանգեցրել է նաեւ իրավիճակի լարման: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում: «Անմիտ են ադրբեջանական կողմի այն հերյուրանքները, թե իբր հայկական ուղղաթիռները գրոհ են իրականացրել իրենց դիրքերի ուղղությամբ և իրենց պատասխանել են: Ուղղաթիռի բեկորների ուսումնասիրությունը թույլ կտա հաստատել, որ ուղղաթիռը զինված չի եղել: Իրավիճակի այս լարումը ադրբեջանական կողմից շարունակվում էր, երբ ուղղաթիռը արդեն ընկած էր: Ավելին` ադրբեջանական կողմի կրակահերթը նաև թույլ չէր տալիս, որ անգամ օդաչուներին մոտենան: Այս աննախադեպ լարման հետևանքները ադրբեջանական կողմի համար շատ ցավոտ կլինեն և կմնան Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության խղճին«,-նշեց Հովհաննիսյանը:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում այսօր` նոյեմբերի 12-ին` ժամը 13.45-ի սահմաններում, ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցվել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը: Խոցման վայրը շփման գծին չափազանց մոտ է: Հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից ինտենսիվ կրակ վարել դեպքի վայրի ուղղությամբ:Միջադեպի մանրամասները ճշտվում են:
Արծրուն Հովհաննիսյանը չի հաստատում Ադրբեջանի կողմից Արցախի ռազմօդուժի ուղղաթիռի խոցման հետեւանքով երեք զոհի մասին լուրը: Անձնակազմի հրամանատարն է եղել մայոր Սերգեյ Սահակյանը:

Изучение обломков сбитого вертолета ВВС НКР позволит доказать, что он не был вооружен: МО Армении
На границе Арцаха азербайджанская сторона осуществила небывалую провокацию, что обострило обстановку. Об этом в беседе с «Арменпресс» заявил пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян. «Обвинения азербайджанской стороны в том, что армянские вертолеты атаковали их позиции, бессмыслены. Изучение обломков сбитого вертолета ВВС НКР позволит доказать, что он не был вооружен. Азербайджанская сторона продолжала нагнетать обстановку ужв после того, как вертолет был сбит, и их пулеметные очереди не позволяли приблизиться к летчикам. Эта беспримерная эскалация будет болезненна для азербайджанской стороны, и ответственность полностью лежит на их руководстве»,- сказал Ованнисян.
12 ноября, в 13.45, на восточной стороне воздушной границы НКР в результате нарушения азербайджанской стороной режима прекращения огня, во время учебного полета был поражен вертолет МИ-24 ВВС НКР. Место поражения очень близко к линии соприкосновения.
Как сообщили «Арменпресс» из управления по информации и связям с общественностью МО НКР, противник продолжает вести огонь из разнокалиберного оружия в направлении пораженного вертолета.
Подробности уточняются
Арцрун Ованнисян не подтверждает утверждения азербайджанской стороны о трех жертвах. Командовал экипажем майор Сергей Саакян.