Հայոց ցեղասպանությունն ուսումնասիրող թուրք մտավորականը Հայաստանում արժանացավ հատուկ հուշամեդալի
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության բնագավառում երկու կարևոր տեսություններ հեղինակելու համար «Արևմտահայոց ազգային համագումարը» Գևորգ Տփղիսեցի Կաթողիկոսի հուշամեդալ շնորհեց թուրք պատմաբան, հասարակական գործիչ Իսմայիլ Բեշիկչիին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Գևորգ հինգերորդ Սուրենյանց (Տփղիսեցի) հուշամեդալը հիմնվել է 2014թ. հոկտեմբերի 12-ին այն թուրք մտավորականների համար, ովքեր իրենց գործունեությամբ և աշխատություններով դեմ են կանգնել Հայոց ցեղասպանության ժխտման հանցագործությանը և առաջ քաշել ցեղասպանության ճշմարտության վերաբերյալ կարևոր տեսություններ և ապացույցներ:
Իսմայիլ Բեշիկչին միջազգային ճանաչման է հասել քրդական հարցի ուսումնասիրմամբ և համարվում է այդ հարցի ամենահայտնի փորձագետն ու քրդական հարցի նախահայրը: Իր գաղափարների համար Իսմայիլ Բեշիկչին 17 տարի անցկացրել է բանտերում: 1970-ականներից Իսմայիլ Բեշիկչին բազմիցս գրել է նաև Հայոց ցեղասպանության մասին: Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իր ուսումնասիրություններով նա ամրագրել է երկու հիմնական տեսություններ: Առաջինն այն է, որ քուրդ-թուրքական քաղաքական մրցակցությունը ծագել է հայության ունեցվածքի, բնակելի և հողատարածքների կողոպտելու թուրք ազգայնական ծրագրի պատճառով, և որ այդ պատճառով թուրք-քրդական խնդիրը կլուծվի միայն այն ժամանակ, երբ կլուծվի հայկական հարցը: Եվ երկրորդը` Հայոց ցեղասպանությունը ողջ Մերձավոր Արևելքի բնիկ ժողովուրդների բնաջնջման թուրք ազգայնական նախագծի կարևոր մասն է եղել: «Իմ ուսումնասիրությունների ընթացքում ես եկել եմ այն եզրակացության, որ պետություն չունեցող ազգերն են միշտ ցեղասպանության ենթարկվել: Այսօր մենք այցելեցինք Ծիծեռնակաբերդ` Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և ինստիտուտ, և իմ կոչը ցեղասպանությունն ուսումնասիրող բոլոր ինստիտուտներին այն է, որ ուսումնասիրեն այս հարցը»,- ասաց թուրք մտավորականը` հավելելով, որ եթե հայերի ցեղասպանության հանցագործությունը ժամանակին պատժվեր, քրդական հարցն այսքան չէ բարդանա:
«Արևմտահայոց ազգային համագումարը» Բեշիկչիի հետ Հայաստան է հրավիրել նաև Թուրքիայում հայտնի իրավաբան, մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով ակտիվիստ և քուրդ քաղաքական գործիչ Օսման Բայդեմիրին, որը 1999 թվականից եղել է Օջալանի փաստաբանը, իսկ 2004-2014 թվականներին՝ Դիարբեքիրի քաղաքապետը: Այս երկու գործիչներին ուղեկցում են «Իսմայիլ Բեշիկչի» հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ռուսան Արսլանը, այդ հիմնադրամում հայկական հարցը համակարգող, երիտասարդ գիտաշխատող Կադըր Քաչանը, Իսմայիլ Բեշիկչիի օգնական Նուրհան Յիլմազը, Թուրքիայում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները պաշտպանող կին ակտիվիստ Նուրկան Կայանը, ծպտյալ հայ Թուրքայ Աբդուլգաֆուրը, որը կրոնադարձ է եղել և Դիարբեքիրում այսօր կազմակերպում է հայացող համայնքը:

Турецкий исследователь Геноцида армян удостоен памятной медали в Армении
«Западноармянский национальный конгресс» удостоил автора двух основных тезисов о Геноциде армян, турецкого историка, общественного деятеля Исмаила Бешикчи памятной медали Католикоса Геворга Тпхисеци.
Как сообщает Арменпресс, памятная медаль Геворка Пятого Суренянца (Тпхисеци) была учреждена 12 октября 2014 года для тех представителей турецкой интеллигенции, которые своей деятельностью, в своих трудах стремятся восстановить истину и в опровержение политики отрицания Геноцида армян проводят важные исследования и публикуют убедительные факты в доказательство этого преступления, совершенного против человечества.
Исмаил Бешикчи приобрел международную известность и признание своими трудами по курдскому вопросу: он считается лучшим специалистом, экспертом по этой теме. За свои убеждения ученый провел в тюрьмах 17 лет. В 1970-х Бешикчи много писал и о Геноциде армян. В своих исследованиях он выдвинул два основных тезиса. Первый – турецко-курдское политическое соперничество возникло на почве турецкой националистической программы по присвоению всего имущества, жилья и земельных угодий местных армян и поэтому турецко-курдский вопрос будет решен тогда, когда решится Армянский вопрос.
Второе – Геноцид армян был важной частью турецкого националистического проекта об уничтожении этнических народов, населяющих Ближний Восток. «В ходе исследований я пришел к заключению, что нации, не имеющие государства, всегда подвергались геноциду.
Сегодня мы посетили Цицернакаберд - мемориал и институт Геноцида армян и мой призыв ко всем институтам, занимающимся темой Геноцида армян: изучайте этот вопрос», - сказал турецкий историк, добавив, что если преступление, совершенное в отношении армян, в свое время не осталось бы безнаказанным, то и курдский вопрос не осложнился бы до такой степени.
«Западноармянский национальный конгресс» вместе с Бешикчи пригласил в Армению также известного в Турции юриста, активиста в сфере защиты прав человека, курдского политического деятеля Османа Байдемири, который в 1999 году был адвокатом Оджалана, а в 2004-2014 году - мэром Диарбекира. Этих двух деятелей сопровождают председатель совета Фонда «Исмаил Бешикчи» Русан Арслан, координатор этого фонда по Армянскому вопросу, научный сотрудник Кадыр Качан, помощник Исмаила Бешикчи Нурхан Йилмаз, женщина-активист по защите прав нацменьшинств Нуркан Каян, «скрытый» армянин Туркай Абдулгафур, которые вернулся к вере своих предков и сегодня занимается организацией в Диарбекире общины тех, кто по его примеру также стремится вернуться в своим истокам.