Արամ Ա-ն և Բարդուղիմեոս Տիզերական պատրիարքը հայկական եկեղեցում պատարագ են մատուցել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա Կաթողիկոսը և Կոստանդնուպոլսի Տիեզերական պատրիարք Նորին Ամենասրբություն Բարդուղիմեոս Ա Հունաստանի Գյումուլջինե քաղաքի հայկական Սուրբ Գրիգոր եկեղեցու հիմնադրման 180 ամյակի առիթով համատեղ պատարագ են պատուցել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է «Ակոս» պարբերականը:
Գյումուլջինեի հայկական համայնքի ղեկավար Ստեփան Մաթևոսյանը քաղաքում բնակվող շատ հայերի հետ դիմավորել է Կաթողիկոսին և տիեզերական պատրիարքին: Վերջիններս պատարագից առաջ կարճ ելույթ են ունեցել:
Արամ Առաջինը հայտնել է, որ Բարդուղիմեոսի հետ ծանոթ են ավելի քան 40 տարի: «Երիտասարդ տարիներին սերտ համագործակցել ենք Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի աշխատանքների ժամանակ: Ժամանակի ընթացքում նա դարձավ հույների տիեզերական պատրիարքը, իսկ ես Կիլիկիայի կաթողիկոսը, սակայն մենք պահպանեցինք մեր միջև առկա բարեկամության և եղբայրության մթնոլորտը: Պատմությունն էլ է վկա, որ հայկական և հունական եկեղեցիների միջև մշտապես բարեկամական հարաբերություններ են եղել»,- հայտարարել է Արամ Առաջինը` նշելով, որ թե’ ինքը, թե’ հույների տիեզերական պատրիարք Բարդուղիմեոսը մշտապես աշխատել են միասին երկու ժողովուրդների և եկեղեցիների միջև հարաբերություններն ամրապնդելու նպատակով:
Իր խոսքում Բարդուղիմեոսը ևս խոսել է հայկական և հունական եկեղեցիների միջև միջեկեղեցական երկխոսությունները շարունակելու պատրաստակամության մասին:

Католикос Киликийский Арам Первый и Вселенский Патриарх Варфоломей провели службу в армянской церкви
Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый и Вселенский патриарх Константинополя Варфоломей Первый в связи со 180-летием армянской церкви Сурб Григор (Св. Георгия) в греческом городе Гюмулджине отслужили совместную литургию. Об этом сообщает Арменпресс, ссылаясь на издание «Акос».
Руководитель армянкой общины Гюмулджине Степан Матевосян вместе с армянами города встречали Католикоса и Вселенского патриарха, которые до начала службы выступили перед ними с краткой речью.
По словам Его Святейшества Арама Первого, он знаком с Варфоломеем более 40 лет. «В молодости мы тесно сотрудничали в работах Всемирного Совета Церквей. Со временем он стал Вселенским патриархом греков, а я Католикосом Киликийским, однако мы сохранили дружественные и братские связи. История свидетельствует о том, что армянскую и греческую церкви всегда связывали дружественные отношения», - заявил Арам Первый, добавив, что он и Варфоломей всегда работали во имя укрепления связей между двумя народами и церквами.
Вселенский патриарх Варфоломей Первый выразил готовность к продолжению межцерковного диалога между армянской и греческой церквами.