Վանում Սուրբ Բարդուղիմեոս հայկական եկեղեցին կիսավեր վիճակում է
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վանի Բաշկալե գավառում գտնվող պատմական Սուրբ Բարդուղիմեոս հայկական եկեղեցին շարունակում է մնալ կիսավեր վիճակում: Ալբայրաք գյուղում գտնվողհայկական եկեղեցու տարածքից 2013 թվականինզինվորական զորամասերի դուրս բերումից հետո Սուրբ Բարդուղիմեոսը սպասում է վերականգնման աշխատանքներին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է «Ակոս» պարբերականը:
1990-ական թվականներին եկեղեցու տարածքը հատուկ ծառայության ջոկատների կողմից օգտագործվում էր որպես ռազմաբազա և փակ էր այցելուների համար: Թեպետ 2011 թվականից թուրքական Մեջլիսի զբոսաշրջային հարցերով զբաղվող հանձնաժողովը հավանություն էր տվել 13-14-րդ դարերին թվագրվող եկեղեցին վերականգնելու նախագծին, այդուհանդերձ այդ որոշումը մինչև օրս կյանքի չի կոչվում:
Վանի շրջակա միջավայրի հարցերով զբաղվող ընկերության նախագահ Ալի Քալչաքը քննադատել է եկեղեցին ինքնահոսի մատնելու թուրքական իշխանությունների ամենաթողությունը: «Փոքրամասնությունների սեփականության պահպանման օրենքի անվան տակ պատմությունը ոչնչացվում է: Սա «նախկինում հայերին ոչնչացրեցինք, այժմ էլ պատմությունը կոչնչացնենք, նրանց հետքերը կվերացնենք» տրամաբանությունն է»,- նշել է Քալչաքը` ցավով արձանագրելով, որ թեպետ բազմիցս դիմել են իշխանություններին, այդուհանդերձ ցանկալի արդյունքի հասնել հնարավոր չի եղել: «Վանում ամբողջ պատմությունն այսպես ոչնչացվում է»,- ասել է նա:
Նշվում է, որ Սուրբ Բարդուղիմեոս հայկական եկեղեցին կառուցվել է 4-րդ դարում մահացած Սուրբ Բարդուղիմեոսի գերեզմանի վրա: Այն մինչև Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իրականացված Հայոց ցեղասպանությունն օգտագործվել է հայերի կողմից: Եկեղեցուն կից եղել է ժամատուն, քահանաների տներ և այլ կառույցներ: Եկեղեցու մասին առաջին հիշատակումն արվել է 1338 թվականին գրված մի փաստաթղթում: 1966 թվականին տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով եկեղեցին զգալի վնաս է կրել:

Армянская церковь Св.Варфоломея в Ване – полуразрушена, но по-прежнему величава
Историческая армянская церковь Св.Варфоломея в провинции Башкале Вана продолжает оставаться в полуразрушенном состоянии. После вывода с территории храма (село Албайрак) в 2013 году воинских частей Св.Варфоломей тщетно ожидает начала восстановительных работ. Об этом сообщает Арменпресс, ссылаясь на газету «Акос».
В 1990-х территория церкви использовалась отрядами спецслужб как военная база и была закрыта для посетителей и, хотя в 2011 году комиссия по вопросам туризма меджлиса Турции одобрила проект восстановления церкви, датируемой 13-14 веком, это решение до сих пор так и не воплощено в жизнь.
Президент компании по вопросам окружающей среды Вана Али Калчак подверг резкой критике попустительство турецких властей в этом вопросе.
«Несмотря на существующий закон о сохранении собственности меньшинств уничтожается история. «В прошлом уничтожали армян, сейчас уничтожают историю, следы армянского присутствия в Турции» - заявил Калчак, с сожалением констатировав, что хотя он неоднократно обращался по этому поводу к властям, тем не менее, желаемого результата так и не добился. «В Ване сегодня уничтожается вся история», - сказал он.
Отмечается, что церковь Св.Варфоломея была возведена в 4-ом веке на могиле Св.Варфоломея и была посещаема армянами до начала первой мировой войны и Геноцида армян. При церкви были и дома священников, другие строения. Первое упоминание о церкви Св.Варфоломея встречается в документе, датированном 1338 годом. Церковь серьезно пострадала после землетрясения 1966 года.