Սոչիում մեկնարկել է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը
ՍՈՉԻ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոչիում մեկնարկել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հադիպումը։ Հանդիպման մեկնարկի մասին տեղեկությունը թվիթերյան իր գրառման միջոցով հաղորդել է ՀՀ Նախագահի մամուլի քարտուղար Արման Սաղաթելյանը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների նախորդ հանդիպումը տեղի է ունեցել Վիեննայում, 2013թ. նոյեմբերի 19-ին` ԵԱՀԿ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Ռուսաստանի Դաշնություն, Ֆրանսիա, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչի մասնակցությամբ:

Meeting of Armenian, Russian and Azerbaijani Presidents kicks off in Sochi
YEREVAN, AUGUST 10, ARMENPRESS. The meeting of the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan with the President of the Russian Federation Vladimir Putin and President of Azerbaijan Ilham Aliyev kicked off in in Sochi. Arman Saghatelyan, Press Secretary of the President of the Republic of Armenia, made a note on this on Twitter.
This is the first meeting of the Presidents since the meeting in Vienna, on November 19, 2013. The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Russian Federation, France, United States of America), as well as the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office were present at the meeting in Vienna.