Հանրապետության Նախագահն իր ներկայությամբ պատվեց «Գիրքը» ֆիլմի երևանյան պրեմիերան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր ներկայությամբ պատվեց ռուս ռեժիսոր, «Նիկա» մրցանակի դափնեկիր Վիտալի Մանսկու «Գիրքը» ֆիլմի երևանյան պրեմիերան: Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» ստեղծագործությամբ ներշնչված կինոնկարն առաջին անգամ ցուցադրվեց հուլիսի 14-ին, երևանյան «Ոսկե ծիրան» 11-րդ միջազգային կինոփառատոնի «Երևանյան պրեմիերաներ» ծրագրի շրջանակում: Պրեմիերային մասնակցեցին նաև բազմաթիվ պաշտոնատար անձինք:
Ռեժիսոր Վիտալի Մանսկին ֆիլմի պրեմիերայից առաջ լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ ֆիլմը պատմություն է մի ժամանակակից մարդու մասին, ով ապրում է մերօրյա աշխարհում:
«Այս ֆիլմը ստեղծվել է Գրիգոր Նարեկացու աշխատանքների ներշնչանքով: Ֆիլմի հերոսը հայի հավաքական կերպար է: Ֆիլմը Նարեկացու մասին չէ: Այս ֆիլմը մեծ ջանքեր էր պահանջում: Ֆիլմի նկատմամբ հետաքրքրությունը շատ մեծ է»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Վիտալի Մանսկին:
Ֆիլմն իրականություն է դարձել Մեսրոպ քահանա Արամյանի նախաձեռնությամբ, ով սցենարի համահեղինակն է: Նա ինքն է առաջարկով դիմել Մանսկուն՝ կինոնկարն ստեղծելու համար: «Մենք կարծում ենք, որ մարդկային կյանքը գիրք է, և մենք փորձում ենք այս ֆիլմով կարդալ այդ գիրքը, հասկանալ ինքներս մեզ: Ֆիլմը նկարահանված է ամբողջ աշխարհով մեկ սփռված վայրերում՝ Արգենտինայից մինչև Ավստրալիա»,- ընդգծեց Մեսրոպ քահանա Արամյանը:
Ֆիլմն ստեղծողներն աշխատել են կինոնկարի վրա երկու տարի: «Գրքի» գլխավոր հերոսը հայ է: Կինոնկարում հնչում են տարբեր լեզուներով արտահայտություններ՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, իսպաներեն և ֆրանսերեն, առկա են նաև անգլերեն ենթագրեր: Այն արդեն իսկ ներկայացվել Մոսկվայի միջազգային կինոփառատոնին: Նախատեսվում է ֆիլմը ցուցադրել աշխարհի տարբեր երկրներում:
Հազար տարի առաջ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացին գրեց աղոթական հայեցողությունների իր «Մատյանը», որը ցայսօր շարունակում է մնալ մարդու հոգևոր աշխարհի խորագույն հայտնություններից մեկը: Մանսկու «Գիրքը» ֆիլմի հերոսը ժամանակակից մարդ է, ով ապրում է մերօրյա աշխարհում, որտեղ կարևորված չէ կյանքի իմաստի փնտրտուքը:

Президент Армении присутствовал на ереванской премьере фильма «Книга»
Президент Армении Серж Саргсян 14 июля присутствовал на премьере фильма российского режиссера, лауреата премии «Ника» Виталия Манского «Книга». Премьера фильма состоялась в рамках программы «Ереванские премьеры» 11-го международного кинофестиваля «Золотой абрикос». Источником вдохновения для создания фильма послужила «Книга скорбных песнопений» Григора Нарекаци.
Как сообщает Арменпресс, перед премьерой фильма в беседе с журналистами режиссер отметил, что фильм рассказывает о современном человеке, который живет в современном мире. “Этот фильм был создан под воздействием Григора Нарекаци. Героем фильма является собирательный образ армянина. Фильм не о Нарекаци. Этот фильм требовал много усилий, интерес к нему очень велик”, - сказал Манский.
Фильм снят по инициативе иерея Месропа Арамяна, который является соавтором сценария. Он сам обратился к Манскому для создания фильма.
«Фильм вдохновлен книгой, однако рассказывает не о книге, а о смысле жизни, и поднимает вопросы, о которых мы думаем. Человеческая жизнь – тоже книга. Мы провели довольно большую работу, фильм снимался в разных странах – от Австралии до Аргентины. Мы попытались представить жизнь современного человека», - отметил иерей.
Работа над фильмом продолжалась 2 года. Главным героем «Книги» является армянин. В фильме звучат фразы на разных языках – армянском, русском, английском, испанском и французском. Планируется показ фильма в разных странах.