Հայաստանում Եվրամիության դեսպանն անընդունելի է համարում Քեսաբի հայերի դեմ գրոհները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը Եվրոպական միությանը տեղեկացրել է Սիրիայի Քեսաբ գյուղաքաղաքում կատարվող դեպքերի մասին, որի շուրջ ԵՄ-ն կհայտնի պաշտոնական տեսակետ։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիստեան։ «Մենք արդեն փոխանցել ենք մեր ուղերձը Բրյուսել և հետամուտ կլինենք, թե ինչպես նրանք կանդրադառնան այս հարցին։ Սակայն մեր ուղերձը մեկն է` Քեսաբի հայ քաղաքացիների դեմ գրոհներն անընդունելի են»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Հրիստեան։
Թուրք-սիրիական սահմանի մերձակայքում և Լաթաքիայի հյուսիսում գտնվող Քեսաբ գյուղաքաղաքի վրահարձակումն սկսվել է մարտի 21-ին Թուրքիայի սահմանի ութ կետերից: Տեղեկություններ են հաղորդվել, որհարձակումն իրականացրել են «Ջաբհա ան Նուսրա» և «Ջեյշ ալ Իսլամ» խմբավորումները: Գյուղաքաղաքի մեջգրեթե բնակիչներ չեն մնացել, նրանք տեղափոխվել են առավել ապահով վայրեր: Հայերի մեծամասնությունըապաստան է գտել Լաթաքիայի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու տարածքի մոտ գտնվող ազգայինկառույցներում: Տեղի Հայ շտապօգնության մարմինը Սիրիայի Կարմիր մահիկի կազմակերպության հետբնակիչներին ապահովել է անհրաժեշտ պարագաներով և սննդով:
Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորներ` Սամվել Ֆարմանյանը, Արման Սահակյանը, ՆաիրաԿարապետյանը, Թևան Պողոսյանը, Էդմոն Մարուքյանը եւ Լևոն Մարտիրոսյանը մեկնել են Սիրիա` տեղումծանոթանալու Սիրիայի մեր հայրենակիցների խնդիրներին, քեսաբահայության վիճակին, Քեսաբ քաղաքում եւհարակից բնակավայրերում տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններին: Վերադառնալուց հետո նրանքԱզգային ժողովին կներկայացնեն ստեղծված իրավիճակը:

EU Ambassador to Armenia regards unacceptable attacks against Armenians in Kesab
YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS:The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia informed the European Union about the events ongoing in town-village Kesab of Syria around which the EU will express an official viewpoint. The Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Traian Hristea stated this in a conversation with the journalists. “We have already conveyed our message to Brussels and will follow up on how they will react on this issue. But our message is one- attacks against Armenian citizens in Kesab are unacceptable,” Traian Hristea said as reported by Armenpress.
A group of deputies of the National Assembly of the Republic of Armenia – Samvel Farmanyan, Arman Sahakyan, Naira Karapetyan, Tevan Poghosyan, Edmon Marukyan and Levon Martirosyan – have left for Syria. The deputies were to get acquainted with the problems and the conditions of our compatriots in Syria in place. They will present information on the current state of Kesab upon arrival.
Earlier it was reported that the Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I contacted the presidential palace of Syria appealing to send army to Kesab to provide for the security of the local population. In his turn the Syria’s ambassador to Lebanon visited Catholicos Aram I in Antelias on March 22, conveying to him Syrian president Bashar al-Assad’s assurances that peace will be restored in Kesab. The Catholicos welcomed the Syrian President’s initiative and noted for his part that Kesab has a symbolic significance for the Armenian people.