Քաղաքագետն առաջարկում է սահմանի ողջ երկայնքով հետաքննության անցկացման մեխանիզմ ներդնել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս գիշեր ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած դիվերսիոն գործողությունից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն ընդամենը հերթական անգամ ընդհանրական կոչով հանդես կգան եւ փոխվստահության մասին հայտարարություններ կանեն: Իհարկե, ենթատեքստով խոսքը կվերաբերի Ադրբեջանին, սակայն հայտարարության մեջ Ադրբեջանի անունը, ցավոք, չի լինի, եւ հայտարարությունը կտարածվի երկու կողմերի վրա էլ: Բնական է, որ այս իրավիճչակը չի կարող նպաստել դրական առաջընթացին,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ, քաղաքագետ Կարեն Բեքարյանը` հավելելով, որ ՀՀ եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներիհունվարին սպասվող, իսկ հետո նաեւ երկու երկրների նախագահների հանդիպումից սպասվող միակ ակնկալիքն այն է, որ սահմանի ողջ երկայնքով հետաքննության մեխանիզմ ներդրվի եւ իրականացվի:
«Նման գործողությունից հետո ամեն անգամանհնար է փորձել դրանից թաքնվել, դրա պատասխանատվությունից խուսափել: Միակ լուծումը հետաքննության մեխանիզմի ներդրումն է, որն առաջարկել են համանախագահները, սակայն Ադրբեջանի դիրքորոշումների տատանման եւ անկայունության պատճառով դա չի հաջողվում: Երբ կա մարդկային կյանքերին սպառնացող վտանգ` բանակցությունների արդյունավետությունը միշտ կլինի հարցականի տակ: Կարծում եմ, սա հասկանում են նաեւ համանախագահները»,- ասաց Կարեն Բեքարյանը:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Ջրաբերդ) և հարավարևելյան (Կորգան) ուղղություններում հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը` ժամը 23:50-00:15-ի սահմաններում արձանագրվել են հակառակորդի դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման միաժամանակյա փորձեր: ԼՂՀ զինված ուժերի առաջապահ ստորաբաժանումները, հավաստանշելով ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերի գործողությունները, երկու ուղղություններում էլ անցել են կազմակերպված պաշտպանության և, զգալի մարդկային և նյութական կորուստ պատճառելով հակառակորդին, նրան հետ շպրտել իր ելման դիրքերը: Բռնկված փոխհրաձգության արդյունքում` հակառակորդի կողմից ստացած հրազենային վիրավորումից, հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքում իր առջև դրված մարտական խնդիրը արիաբար կատարելու ժամանակ զոհվել է կրտսեր սերժանտ Արմեն Լևոնի Հովհաննիսյանը: Վերջինս ԼՂՀ Նախագահի հրամանագրով հետմահու պարգևատրվել է «Արիության համար» մեդալով:

Политолог предлагает внедрить механизм расследования инцидентов по всей границе
После диверсионного действия на границе в ночь на 20 января сопредседатели Минской группы ОБСЕ всего лишь выступят с общим призывом и сделают заявления о взаимном доверии. Конечно, в подтексте эти слова будут направлены Азербайджану, однако в заявлении имени Азербайджана, к сожалению, не будет, и заявление будет распространено на обе стороны. Естественно, такая ситуация не может способствовать положительному прогрессу.
В беседе с Арменпресс подобное мнение выразил председатель ОО «Европейская интеграция», политолог Карен Бекарян, добавив, что единственное ожидание от предстоящей в текущем месяце встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана, а потом и президентов двух стран – это внедрение и реализация механизма расследований на всем протяжении границы.
«После подобного действия каждый раз невозможно пытаться скрыться от этого, избежать от ответственности. Единственное решение – это внедрение механизма, который предложили сопредседатели, однако из-за колебания и нестабильности позиции Азербайджана это не удается. Если есть угроза человеческим жизням, эффективность переговоров всегда будет под вопросом. Думаю, это понимают и сопредседатели», - сказал политолог.
В ночь с 19 на 20 января в районе от 23.50 до 00.15 на северо-восточном (Джраберд) и юго-восточном (Корган) направлениях линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил одновременно были зафиксированы попытки проникновения диверсионных групп противника.
Ведущие подразделения Вооруженных сил НКР, убедившись в действиях азербайджанских диверсионных сил, перешли по указанным двум направлениям к организованной обороне и, нанеся противнику ощутимые человеческие и материальные потери, отбросили его на исходные позиции.
В результате завязавшейся перестрелки от полученного стрелкового ранения при выполнении боевого задания на размешенной на северо-восточном направлении боевой позиции погиб младший сержант Армен Левонович Ованнисян. Указом президента НКР, Армен Ованнисян за проявленное мужество при защите границ НКР посмертно награжден медалью «За мужество».