Չինաստանը 5 մլն յուան անհատույց ռազմական օգնություն կտրամադրի Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը ևՉԺՀ պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Չան Վանցյուանը դեկտեմբերի 26-ինստորագրել են Հայաստանի Հանրապետությանը Չինաստանի կողմից անհատույց տրամադրվող ամենամյա ռազմական օգնության վերաբերյալ համաձայնագիրը` 5 միլիոն չինական յուանի չափով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է ՉԺՀ կենտրոնական ռազմական խորհրդի նախագահի տեղակալ, գեներալ-գնդապետ Սույ Ցիլյանի և ՉԺՀ պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Չան Վանցյուանի հետ:
Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են հայ-չինական պաշտպանական համագործակցության հետագա զարգացման ուղիները: Մասնավորապես` քննարկվել են ռազմական կրթության, բժշկության, մարտական պատրաստության, ինչպես նաև ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման հեռանկարները:

China to provide 50 million yuan military aid to Armenia
YEREVAN, DECEMBER 26, ARMENPRESS. The Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan and his counterpart of the People's Republic of China Colonel-General ChangWanquan on December 26 signed an agreement on the per year military assistance provided free of charge by China to the Republic of Armenia on the amount of 5 million Chinese yean.
“Armenpress’ was informed from the Department for Mass Media and Public Relations of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia that within the frames of the official visit to the People's Republic of China the delegation headed by the Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan met Deputy President of the Central Military Council of the People's Republic of China General-Colonel Sui Tsilyan and the Minister of Defense of the People's Republic of China General-Colonel ChangWanquan.
At the course of the negotiations the sides held a discussion upon the further development ways of the Armenian-Chinese relations. In particular, the interlocutors discussed the prospects of the development of military education, medicine, military training, as well as military-technical cooperation.