Կապանը կկանգնեցնի Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը մեծապես նպաստած անձանց հիշատակի հուշարձան
ԿԱՊԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Կապանի ավագանու որոշմամբ Բաղաբուրջի հուշահամալիրում կկանգնեցվի ցեղասպանության ճանաչման գործում ներդրում ունեցած անձանց հիշատակը հավերժացնող հուշարձան:
Կապանի քաղաքապետին կից քաղաքաշինության, ճարտարապետության, մշակույթի խորհրդի հերթական նիստում փակ քվեարկությամբ որոշվել է, որ ներկայացված երկու էսքիզային աշխատանքներից պետք է կառուցվի «Կենաց ծառ» հուշարձանը, որի հեղինակը կապանցի գեղանկարիչ, քանդակագործ Լորիկ Մինասյանն է: Նիստին ներկա խորհրդի 12 անդամներից 10-ը քվեարկել է այդ նախագծի օգտին:
Հուշարձանը կլինի տուֆից կամ բազալտից, կունենա 4,5 մ բարձրություն: Հուշարձանի հիմքում հավերժությունը խորհրդանշող կենաց ծառն է, որի վերեւում կլինի նուռ:
«Ճեղքված նուռը եւ նրանից վայր ընկնող հատիկները մեզ հիշեցնում են այն հերոսներին, ովքեր հանուն հայրենյաց չխնայեցին իրենց երիտասարդ կյանքը: Իսկ աղավնիները խորհրդանշում են, որ Ցեղասպանության ճանաչման գործում մեր ժողովուրդն ընտրել է խաղաղ ճանապարհը: Հուշարձանը կնվիրվի ցեղասպանության ճանաչմանը նպաստած մարդկանց` Ֆրիտյոֆ Նանսենի, Հրանտ Դինքի, Սողոմոն Թեհլերյանի ու շատերի հիշատակին»,- «Արմենպրես»-ին ասաց հուշարձանի հեղինակը:
Նիստում քննարկվեց նաեւ «Հին Կապան` Սյունիքի թագավորության մայրաքաղաք 970-1170թթ.» հուշամեդալ ունենալու հարցը, որի խնդրանքով քաղաքապետին էր դիմել կապանցի ազգագրագետ Ռոբերտ Էջանանցին: Ներկայացված առաջարկն ընդունվեց խորհրդի կողմից: Մեդալի արտաքին տեսքի մշակման աշխատանքներով կզբաղվեն խորհրդի անդմները:

В Капане воздвигнут памятник в честь лиц, имеющих особые заслуги в деле признания Геноцида армян
К 100-летию Геноцида армян в Османской Турции решением капанского муниципалитета в Мемориальном комплексе Багабурджа воздвигнут памятник в честь лиц, имеющих особые заслуги в деле признания Геноцида армян.
Закрытым голосованием на очередном заседании совета градостроительства, архитектуры и культуры при мэре Капана в качестве памятника выбрана скульптура «Древо жизни». Автор – капанский скульптор Лорик Минасян. За эту работу проголосовали 10 (из 12) членов совета.
Памятник будет из туфа или базальта. Высота – 4.5 м. Древо жизни венчает гранат.
«Высыпающиеся из треснувшего граната зерна символизируют молодых героев, отдавших жизнь за родину. Пара голубей символизирует мирный характер нашей борьбы за признание геноцида. Он посвящен памяти верных борцов за признание геноцида армян – Фритьофа Нансена, Гранта Динка, СогомонаТейлеряна и др.», - в беседе с Арменпресс сказал автор скульптуры.
На заседании совета обсуждался также вопрос о создании медали «Старый Капан – столица армянского Сюникского царства в 970-1170гг.». С этой просьбой к мэру обратился капанский краевед Роберт Эджананци. Предложение было принято. Внешний вид медали разработают члены совета.