Մասնագետը վստահեցնում է`տաք եղանակը չի կարող երկրաշարժածին գործոն լինել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայության մասնագետները խորհուրդ են տալիս վերացնել արհեստականորեն առաջացած վախի մթնոլորտը ու չհավատալ այն թյուր կարծիքին, թե տարվա այս եղանակին համեմատաբար բարձր ջերմաստիճանը երկրաշարժածին գործոն կարող է լինել: «Երկրաշարժի վտանգ չկա: Եղանակը ձևավորվում է մթնոլորտում բավականին մեծ բարձրությունների վրա, իսկ երկրաշարժի օջախները գտնվում են տասնյակ և հարյուրավոր կիլոմետր խորությունների տակ: Մենք համաշխարհային վիճակագրությունից փաստ ունենք, որ երկրաշարժի հիպոկենտրոնը եղել է 720 կմ խորության վրա, ու թեեւ մեր տարածաշրջանը բնորոշվում է համեմատաբար փոքր խորությունների օջախներով` մինչև 35 կմ, այդուհանդերձ, ուղղակի կապ երկրաշարժի առաջացման ու եղանակի միջեւ լինել չի կարող: Ցավոք, երկրաշարժ կարող է գրանցվել տարվա բոլոր եղանակներին ամենատարբեր ջերմաստիճանների դեպքում»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության «Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայություն» գործակալության պետ Հրաչյա Պետրոսյանը:
Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն ու «Արտակարգ ալիք» տեղեկատվական հասարակական կազմակերպությունը Սպիտակի երկրաշարժի 25-ամյա տարելիցին ընդառաջ կազմակերպում են երկօրյա համաժողով` «Հանրաին իրազեկումը որպես աղետների ռիսկերի նվազեցման կարևորագույն նախապայման» խորագրով: Համաժողովը կանցկացվի Երևանում` դեկտեմբերի 3-ին և 4-ին: «Համաժողովի նպատակը բնակչությանը իրազեկելն ու նախապատրաստելն է, քանի որ նրանց տեղեկացված լինելը կարևորագույն բաղադրիչ է, որպեսզի երկրաշարժ երևույթը չվերածվի աղետի: Այսինքն` սեյսմիկ ռիսկերի նվազեցման կարևորագույն բաղադրիչներից մեկը բնակչության տեղեկացվածությունն է: Կան երկրներ, օրինակ Ճապոնիան, որտեղ այս ցուցանիշը շատ ավելի բարվոք է, քան Հայաստանում: Սակայն դա մի պրոցես է, որն անընդհատ զարգանում է, իսկ հասարակության տեղեկացվածությունն օր օրի աճում է»,-ասաց Հրաչյա Պետրոսյանը` հավելելով, որ համաժողովին հրավիրված են մասնագետներ նաև արտասահմանից, ովքեր զեկույցներ կկարդան և նաև կներկայացնեն աշխարհի փորձը:
Նա նշեց, որ ԱԻ նախարարությունը մարդաշատ հաստատություններում հաճախակի է նման միջոցառումներ ու հանդիպումներ կազմակերպում: Նրանք լինում են բուհերում, դպրոցներում, մանկապարտեզներում, զորամասերում, քրեակատարողական հիմնարկներում և այլուր: Ներկայացնում են տարբեր թեմաներով զեկուցումներ, որոնք արտացոլում են սեյսմիկ պաշտպանության ոլորտի տարբեր կողմերը: «Լինում ենք նաև դեսպանատներում, բջջային կապի ընկերություններում: Նույնիսկ ոչ միայն ամռանը, այլև ձմռանը տարհանում ենք անցկացնում դպրոցներում»,-տեղեկացրեց նա:
25 տարի առաջ` 1988թ-ի դեկտեմբերի 7-ին` ժամը 11:41 րոպեին, Սպիտակ քաղաքում տեղի ունեցավ ավերիչ երկրաշարժ: Էպիկենտրոնում ուժգնությունը եղել է 10 բալ: Երկրաշարժի պատճառով ավերվեց 10 հազար քառակուսի կմ տարածք, որտեղ ապրում էր 1 մլն բնակչություն: Ավերվեց 11 քաղաք, 58 գյուղ, տուժեց 21 քաղաք և 342 գյուղ: Անօթևան մնաց 514 հազար մարդ: Փլատակներից հանվել է 45 հազար կենդանի մարդ, հոսպիտալացվել`12 հազար 500-ը և մահացել 25 հազարը: Աղետի գոտուց տարհանվել է 120 հազար քաղաքացի: Երկրաշարժի պատճառով ուղիղ նյութական կորուստների արժեքը կազմել է 10 միլիարդ ԱՄՆ դոլար:

Специалист заверяет, что теплая погода не может быть фактором землетрясения
Специалисты Национальной службы сейсмической защиты Армении рекомендуют освободиться от искусственно нагнетаемой атмосферы страха и не верить превратному мнению о том, что сравнительно теплая погода этого года может стать фактором землетрясения. «Угрозы землетрясения нет. Погода формируется в достаточно высоких уровнях атмосферы, а очаги землетрясения находятся на глубине десятков и сотен километров. Мировая статистика свидетельствует о факте землетрясения на глубине 720 км и, хотя наш регион характеризуется очагами сравнительно малой глубины – до 35 км, тем не менее, прямой связи меду возникновением землетрясений и погодой быть не может. К сожалению, землетрясение может быть зарегистрировано при любой погоде и при разных температурах», - как сообщает Арменпресс, сказал начальник агентства «Служба сейсмической защиты» Грачья Петросян.
МЧС Армении и общественная информационная организация «Чрезвычайный канал» в преддверии 25-ой годовщины Спитакского землетрясения организуют двухдневный форум на тему «Общественное информирование как важнейшее условие снижения риска катастроф».
Форум проводится в Ереване 3-4 декабря.
Цель форума – информирование и подготовка населения, поскольку информирование – важнейшая составляющая, которая не дает превратиться землетрясению в настоящее бедствие. «Есть страны, к примеру Япония, где уровень информированности гораздо выше, чем в Армении. Этот процесс должен постоянно развиваться, общественная информированность не создается в один день», - подчеркнул Грачья Петросян.
Он также сообщил, что подобного рода мероприятия часто организуются в многолюдных местах: в вузах, школах, детсадах, воинских частях, пенитенциарных учреждениях и др.
25 лет назад – 7 декабря 1988 года - в 11.41 произошло разрушительное землетрясение в г.Спитак. Сила подземных толчков в эпицентре составила 10 баллов. В результате землетрясения было разрушено 10 кв.км территории Армении, пострадали 21 город и 342 села. Без крыши над головой остались 514 тысяч человек. Из-под развалин были спасены 45 тысяч жителей, госпитализировано 12500, погибло 25 тысяч человек. Из зоны бедствия было эвакуировано 120 тысяч граждан. Материальный ущерб от землетрясения составил 10 млрд долларов США.