Հայաստանում ամերիկյան բալետի երեկոյի բեմադրությանը կմասնակցեն հայտնի խորեոգրաֆներ ԱՄՆ-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բալետային խումբը` գլխավոր բալետմայստեր Ռուդոլֆ Խառատյանի ղեկավարությամբ, պատրաստվում է մեկնել Քաթար` շրջագայությունների: Քաթարի բնակիչները կդիտեն հայկական լավագույն բալետներից մեկը`«Սպարտակը»: Մինչև տարեվերջ Ռուդոլֆ Խառատյանը բալետի սիրահարներին բազում անակնկալներ և պրեմիերաներ է խոստանում, որոնց մասին բալետմայստերը պատմեց «Արմենպրես»-ի թղթակցին:
-Պարոն Խառատյան, նոր թատերաշրջանում հանդիսատեսին ի՞նչ անակնկալներ են սպասում: Պրեմիերաներ, նոր ներկայացումներ կլինե՞ն:
-Անակնկալներ, իհարկե, լինելու են: Շատ հետաքրքիր միջոցառումներ են սպասվում: Մինչ այդ` օգոստոսի 29-ին մենք կմեկնենք Քաթար և այնտեղ չորս երեկո կներկայացնենք «Սպարտակը»: Այնուհետև կվերադառնանք Հայաստան և սեպտեմբերի 23-ին այստեղ ևս կցուցադրենք «Սպարտակը»: Նոյեմբերի 2-ին Սան Ֆրանցիսկոյից Հայաստան կժամանեն մենապարողներ Վանեսա Զահովյանը և Դավիթ Կարապետյանը, ովքեր ելույթ կունենան «Դոն Կիխոտ» բալետում: Մինչև տարեվերջ հանդիսատեսին կներկայացնենք «Ժիզել» բալետը`նոր բեմադրությամբևդեկորացիաներով: Նախատեսում ենք կազմակերպել նաև «Ամերիկյան բալետի երեկո» խորագրով միջացառում, որի բեմադրությանը կմասնակցեն ամերիկացի ճանաչված խորեոգրաֆներ Թրեյ Մակենթայերը և Էդի Լիանգին: Մենք մտքով և ծրագրերով ավելի առաջ ենք մեր ունեցած հնարավորություններից:
- Ասում են, որ մինչև 2015 թվականը որոշել եք վերականգնել Էդգար Հովհաննիսյանի «Անտունի» բալետը:
-Մի քանի ենք նախատեսել Եղեռնի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում: Նախ`արտասահմանում ցանկություն ունենք ներկայացնել Տերտերյանի 6-րդ սիմֆոնիան` բալետային ներկայացման համադրությամբ: «Անտունին» պետք է վերականգնվի մինչև 2015 թվականը: Մինչև 2015-ը, հուսամ, մեր խաղացանկում կունենանք նաև եվրոպական խորեոգրաֆների գործեր, սակայն ամեն ինչ դեռ կարծես թե «օդում կախված է», քանի որ ֆինանսական միջոցներով է պայմանավորված: Ցանկություն ունեմ Սանկտ-Պետերբուրգից հրավիրել հայտնի բալետմայստեր և խորեոգրաֆ Օլեգ Վինոգրադովին` «Կարապի լիճը» Հայաստանում բեմադրելու:
-Նախորդ թատերաշրջանում Ձեր նախաձեռնությամբ ստեղծվեց «Բալետ -20-21» անունը կրող հիմնադրամ: Ինչպիսի՞ գործունեություն է այն իրականացնում:
-Բալետային հիմնադրամի ստեղծումից հետո մենք կազմակերպեցինք բալետի երեկո, որի հասույթը փոխանցվեց մեր պարողներին: Հիմնադրամի նպատակներից մեկը մեր պարողներին ֆինանսական աջակցություն տրամադրելն է: ԱՄՆ-ի դեսպանի օգնությամբ և հիմնադրամի նախաձեռնությամբ նախորդ թատերաշրջանում Հայաստան ժամանեց հայտնի բալետային խումբ, և մենք համերգներով հանդես եկանք Երևանում, Գյումրիում և Վանաձորում: Հիմնադրամի խնդիրն է աջակցել ազգային բալետի զարգացմանը:
-Գաղտնիք չէ, որ հայկական բալետը վերելք ապրեց, երբ Դուք Հայաստան տեղափոխվեցիք և սկսեցիք ղեկավարել թատրոնը: Ի՞նչ գնահատական կտաք հայկական բալետի այսօրվա վիճակին:
-Երբ հետ եմ նայում, հասկանում եմ, որ մեր բալետային խմբով բավականին մեծ ճանապարհ ենք անցել: Բայց ես միշտ դժգոհ եմ: Դեռ շատ անելիքներ ունենք: Մի քանի շաբաթ առաջ եմ վերադարձել ԱՄՆ-ից, որտեղ վարպետության դասեր էի անցկացնում: Ամեն անգամ այնտեղից վերադառնալիս հասկանում եմ, որ մենք որոշ չափով հետ ենք մնում ԱՄՆ-ի դինամիկայից և մակարդակից: Բայց չենք էլ կարող ասել, որ հին մակարդակի վրա ենք մնացել: Մարդիկ ինձ ասում են, որ մեր բալետային միջավայրում շատ բան է փոխվել, և ես ուրախանում եմ նման խոսքերից:
-Ի՞նչ կարծիք ունեք այսօրվա բալետային սերնդի մասին: Մեր երիտասարդ պարողները նորը ստեղծելու և ավելիին հասնելու նպատակներ ունե՞ն:
-Մեծ աշխուժություն եմ նկատում պարողների շրջանում: Տարեսկզբին կազմակերպել էինք երիտասարդ խորեոգրաֆների երեկո, որին մեր երիտասարդ պարողները ներկայացան սեփական համարների բեմադրություններով, սկսեցին մտածել, ստեղծել ու ստեղծագործել: Կարծես թե մեր երիտասարդ պարողների շրջանումառկաէմտքի աշխուժացում: Ցանկություն ունեմ, որ Հայաստանում խորեոգրաֆների մտածելակերպ լինի և հաջորդ սերնդի բեմադրողներ աճեն: Ժամանակին համըթնաց քայլելը շատ կարևոր է մեզ համար: Բացի այդ` բալետային դպրոց հիմնելու ցանկություն ունեմ, սակայն ժամանակս քիչ է նպատակս իրականացնելու համար: Այժմ մեկ այլ նախագծի վրա եմ աշխատում` բարեկամներիցս մեկի հետ գիրք ենք գրում` «Ի՞նչ է կա բալետի հետևում» խորագրով: Այն լույս կտեսնի անգլերեն:
-Իսկ նոր նկարներ ստեղծու՞մ եք: Պատրաստվու՞մ եք ցուցահանդես կազմակերպել:
-Բավական նոր նկարներ ունեմ, բայց ժամանակս չի ներում ցուցահանդես կազմակերպելու համար: Հուսանք, շուտով կհաջողվի դա ևսկազմակերպել:

В постановке «Вечера американского балета» в Армении примут участие хореографы из США
Балетная труппа Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна и главный балетмейстер театра Рудольф Харатян собираются отбыть в Катар на гастроли. Катарские балетоманы смогут увидеть один из лучших армянских балетов – «Спартак» Арама Хачатуряна. До конца года Рудольф Харатян обещает немало сюрпризов любителям балета, а подробнее о своих творческих планах и программах до конца 2013 года главный балетмейстер театра рассказал в беседе с корр.Арменпресс.
Г-н Харатян, какие премьеры, постановки ожидаются в новом театральном сезоне?
Сюрпризы, конечно, будут и очень интересные. Пока, 29 августа мы собираемся на гастроли в Катар, где в течение 4-х вечером покажем балет «Спартак». Затем, по возращении в Армению, 23 сентября покажем тот же спектакль и на ереванской сцене. 2 ноября из Сан-Франциско к нам приедут солисты Ванесса Зоховян и Давид Карапетян, которые выступят в партиях Китри и Базиля в балете Минкуса «Дон-Кихот». До конца года на сцене Академического театра состоится и новая постановка «Жизели» Адана – с новыми же декорациями.
Собираемся организовать и «Вечер американского балета», в постановке примут участие известные хореографы из США Трей Макентайер и Эдди Лианги.
Говорят, что Вы реши до 2015 года восстановить балет «Антуни» Эдгара Ованнисяна?
Да, в рамках мероприятий к 100-летию Геноцида армян мы решили восстановить несколько постановок. Прежде всего, мы хотели бы за рубежом представить 6-ую симфонию Тертеряна с балетными номерами. Затем, также к 2015 году, восстановить «Антуни». До этого, надеюсь, мы будем иметь в своем репертуаре также постановки европейских хореографов. Правда, пока это все «висит в воздухе» из-за финансирования…
Хочется пригласить также известного балетмейстера и хореографа Олега Виноградова из Санкт-Петербурга для постановки в Армении балета «Лебединое озеро».
В предыдущем сезоне по Вашей инициативе был создан фонд «Балет-20-21», чем он занимается?
После его создания мы организовали вечер, прибыль от которого была передана нашим танцовщикам. Одна из целей фонда - оказать финансовое содействие нашей балетной труппе. При содействии посла США и по инициативе нашего фонда в предыдущем сезоне в Армению прибыла известная балетная труппа и мы выступили с концертами в Ереване, Гюмри и Ванадзоре. Фонд призван также содействовать развитию национального балета…
Ни для кого не секрет, что армянский балет переживает подъем с тех пор, как Вы вернулись в Армению и стали во главе театра. Как Вы сегодня оцениваете армянский балет?
Я смотрю и вижу, что мы прошли с этой труппой довольно большой путь. Однако, я всегда недоволен… Многое еще предстоит сделать.
Я недавно вернулся из США, где проводил мастер-классы, Каждый раз возвращаясь в Армению, я понимаю, что мы несколько отстаем от динамики и уровня США.. В то же время нельзя сказать, что мы остались на прежнем уровне.. Люди говорят мне, что в балетной среде многое изменилось и я радуюсь этим словам.
А что Вы думаете о нынешнем «балетном поколении»?
Я замечаю большую активность в этом смысле.. В начале года мы организовали вечер молодых хореографов, на котором наши молодые танцовщики выступили с собственными постановочными номерами. Они начинают мыслить, созидать, творить…
Хотелось бы, чтобы в Армении развивалось хореографическое мышление и появилось молодое поколение постановщиков. Идти в ногу со временем очень важно для нас. Кроме того, мечтаю открыть балетную школу, однако, времени мало, чтобы воплотить эту мечту. Сейчас я работаю еще над одним проектом – пишу вместе с одним из друзей книгу «Что стоит за балетом», она будет опубликована на английском языке.
А новые картины пишете? Собираетесь ли организовать выставку*
Да, уже достаточно набралось, однако, нет времени, чтобы организовать выставку. Надеюсь, скоро мне это удастся…