Վրաստանի դեսպանը ներկայացնում է վրացի տուրիստներին Հայաստան բերելու ուղիներից մեկը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ու Վրաստանի միջեւ հարաբերությունները  շարունակում են կայուն զարգանալ: Երկու երկրները փոխգործակցում են տասնյակ ոլորտներում, շփումները հատկապես ակտիվ են առեւտրատնտեսական ու զբոսաշրջության ասպարեզներում: «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թենգիզ Շարմանաշվիլիի հետ` հայ-վրացական հարաբերությունների ներկա մակարդակի, համագործակցության զարգացման պոտենցիալի ու տուրիզմի ոլորտում հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:
- Պարոն դեսպան, ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի եւ Վրաստանի հարաբերությունների ներկա մակարդակը:
- Երկկողմ հարաբերություններն ուղղակի հիանալի են, մեր պատմության ողջ ընթացքում մեր հարաբերություններն այսքան բարձր մակարդակի վրա երբեք չեն եղել: Այսպիսի հարաբերություններ ոչ շատ երկրների հետ է առկա: Մեզ ամենամոտ ժողովուրդներից ու երկրներից մեկը հայերն ու Հայաստանն են: Այդ հարաբերությունները զարգացնելու շատ մեծ պոտենցիալ կա եւ տնտեսական, եւ մշակութային, եւ կրթական, եւ այլ ոլորտներում:
- Հյաստանում գյուղատնտեսության ոլորտը հետաքրքրո՞ւմ է Վրաստանին:
- Այո, դա տնտեսության մի մասն է, ու ես կարծում եմ, որ համատեղ տնտեսական շատ ծրագրեր կիրականացվեն: Այդ ծրագրերից որոշներն արդեն սկսվում են: Դուք գիտեք, որ վերջերս, երբ մեր երկրի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին այցելեց Հայաստան, ստորագրվեց սահմանային մաքսային անցակետերի համատեղ կառավարման համաձայնագիր: Մոտ ապագայում, երբ ենթակառուցվածքներն արդեն պատրաստ լինեն (այժմ կառուցվում են), ապրանքները, բեռները, մարդիկ շատ հեշտ կտեղաշարժվեն, որովհետեւ կրկնակի վերահսկողություն չի լինի: Սահմանին ողջ կառավարումը հայերն ու վրացիները միասին կիրականացնեն ու մեկ արարողությամբ:
- Հայաստանում ի՞նչ զբոսաշրջային արտադրանք կարող է հետաքրքրել շարքային վրացի տուրիստին:
Ես այդ մասին արդեն բազմիցս խոսել եմ, դա իմ անձնական կարծիքն է, չի կարելի ասել, որ այն իմ պետության դիրքորոշումն է: Դուք գիտեք, որ շատ սուրբ վայրեր կան, որոնք նաեւ ուղղափառների համար են սուրբ վայր համարվում: Մինչեւ եկեղեցիների բաժանումը բոլոր այդ սրբությունները համատեղ են եղել: Օրինակ, կարող եմ թվարկել՝ Սուրբ Գայանեն, Սուրբ Հռիփսիմեն մեզ համար նույնպես սուրբ են: Ամբողջ աշխարհում զարգացած է կրոնական զբոսաշրջությունը: Ես կարծում եմ, որ եթե այդ տեղեկությունը լավ տեղ հասցվի, Վրաստանի հավատացյալներից շատ ուխտավորներ կգան խոնարհվելու գոնե այդ երկու գերեզմաններին, ես կարող եմ շարունակել այդ ցուցակը:
- Այսինքն, Վրաստանում մարդիկ վա՞տ են տեղեկացված Հայաստանի պատմամշակութային կոթողների մասին:
- Ամբողջ ժողովուրդն, իհարկե, չգիտի: Դուք կարծում եք, որ այստեղ քաջածանո՞թ են Վրաստանի հուշակոթողներին: Իհարկե, ոչ: Այնպես, որ այդ ուղղությամբ դեռ անհրաժեշտ է աշխատել, մարդկանց լավ մատուցել այդ ամենը, որպեսզի նրանք իմաստավորեն ու գիտակցեն, որ այստեղ, մոտակայքում, սուրբ վայրեր կան, որտեղ կարելի է գալ ու երկրպագել: Բացի դրանից, Հայաստանում շատ պատմական հուշակոթողներ կան, շատ են նաեւ ուղղակի գեղեցիկ վայրերը, որտեղ կարելի է լինել: Ես բիզնեսմեն չեմ ու չգիտեմ, թե այդ ամենի մենեջմենթն ինչպես պետք է անել, սակայն որ դա ավելի լավ պետք է անել, ես հասկանում եմ: Հայաստանում Վրաստանից եկող տուրիստների մակարդակը շատ ցածր է, ու դա ինձ չի ուրախացնում: Ես կարծում եմ, որ ժամանակի ընթացքում այդ թիվը կաճի, եթե մենք լավ մենեջմենթ կիրառենք ու եղած հնարավորությունները պատշաճ մատուցենք մարդկանց:

Посол Грузии представил один из путей привлечения грузинских туристов в Армению
Отношения между Арменией и Грузией продолжают стабильно развиваться. Страны взаимодействуют во многих сферах, контакты особо активны в торгово-экономической и туристической сферах. Корр. Арменпресс побеседовал с Чрезвычайным и Полномочным послом Грузии в Армении Тенгизом Шарманашвили о текущем уровне армяно-грузинских отношений, потенциале развития сотрудничества и представляющих интерес в сфере туризма вопросах.
- Господин посол, как Вы оцениваете текущий уровень отношений между Арменией и Грузией?
- Двусторонние отношения просто прекрасны: в течение всей нашей истории наши отношения никогда не были на столь высоком уровне. Такие отношения наличествуют не со многими странами. Одним из самых близких народов и государств для являются армяне и Армения. наличествует большой потенциал для развития этих отношений и в социальной, и культурной, и образовательной, и других сферах.
- Интересует ли Грузию сфера сельского хозяйства Армении?
- Да, это часть экономики, и я считаю, что будет реализовано много совместных экономических программ. Некоторые из этих программ уже начинаются. Вы знаете, что недавно, когда премьер-министр нашей страны Бидзина Иванишвили посетил Армению, было подписано соглашение о совместном управлении пограничных таможенных пропускных пунктов. В ближайшем будущем, когда инфраструктуры будут уже готовы (сейчас они строятся), товары, грузы, люди очень легко будут передвигаться, так как не будет двойного контроля. Все управление на границе армяне и грузины будут совершать совместно и в один раз.
- Какие туристические достопримечательности могут заинтересовать рядового грузинского туриста?
- Я уже много раз говорил об этом, это мое личное мнение, нельзя сказать, что это позиция моего государства. Вы знаете, что есть много святых мест, которые считают святыми и православные тоже. До раскола церквей все эти святыни были общими. Например, могу сказать, что Святая Гаяне и Святая Рипсиме для тоже являются святыми. Во всем мире развит религиозный туризм. Я думаю, что если эта информация будет более доступна, много грузинских паломников придут поклониться перед этими двумя могилами. Я могу продолжить этот список.
- То есть, в Грузии люди плохо осведомлены в культурно-исторических памятниках Армении?
- Весь народ, конечно, не знает. Вы думаете, что здесь знакомы с памятниками Грузи? Конечно, нет. Так что, в этом направлении необходимо работать, все это хорошо преподносить людям, чтобы они осмыслили и осознали, что здесь, поблизости, есть святые места, куда можно пойти и поклониться. Кроме этого, в Армении есть много исторических памятников, также много просто красивых ест, где стоит побывать. Я не бизнесмен и не знаю, как надо делать менеджмент всего этого, однако то, что это надо сделать лучше, я понимаю. Уровень приезжающих в Армению из Грузии туристов очень низок, и это не радует меня. Я думаю, что со временем эта цифра увеличится, если мы будем использовать хороший менеджмент и должным образом преподнесем существующие возможности людям.