ԱՄՆ-ն ընդունում Է, որ այժմ գլխավորը սիրիական ընդդիմության համախմբման հասնելն Է. Սերգեյ Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն ընդունում Է, որ գլխավորը սիրիական ընդդիմության համախմբման հասնելն Է: Այս մասին հայտնել Է ՌԴ-ի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ամփոփելով հուլիսի 2-ին Բրունեյում ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ կայացած հանդիպման արդյունքները, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին:
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն իրազեկել Է, որ ամերիկացի պաշտոնակցի հետ իրենք կարծիքներ են փոխանակել հունիսի 25-ին Ժնեւում կայացած հանդիպման արդյունքների շուրջը, որոնք վերաբերում են Սիրիային նվիրված միջազգային խորհրդաժողովի կազմակերպմանը: «Այդ հանդիպումը շատ օգտակար Էր,- ասել Է Լավրովը:- Համաձայնության եկանք, թե ինչպես ենք առաջ շարժվելու: Ամերիկացիներն ընդունում են, որ այժմ գլխավորը (սիրիական) ընդդիմության համախմբման հասնելն Է»:
Հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ Լավրովը նաեւ հայտնել Է, որ Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ը պլանավորում են կտրուկ ակտիվացնել առեւտրաներդրումային համագործակցությունը, հնարավոր Է երկու երկրների գործարարության ներկայացուցիչների հատուկ հանդիպում անցկացնելը:

Сергей Лавров: США признают, что главное - добиться консолидации сирийской оппозиции
США признают, что главное - добиться консолидации сирийской оппозиции. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс,oб этом глава МИД РФ Сергей Лавров сообщил сегодня по итогам встречи с госсекретарем США Джоном Керри.
Руководитель российского внешнеполитического ведомства информировал о том, что с американским коллегой они обменялись мнениями по итогам состоявшейся 25 июня в Женеве встречи, касающейся организации Международной конференции по Сирии. "Она /эта встреча/ весьма полезная, - сказал Лавров. - Договорились, как двигаться дальше. Американцы признают, что главное сейчас - добиться консолидации /сирийской/ оппозиции".
По итогам встречи Лавров также сообщил, что Россия и США планируют резкое наращивание торгово-инвестиционного сотрудничества, возможно проведение специальной встречи представителей бизнеса двух стран.