Սերգեյ Լավրովը և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը քննարկել են Սիրիայում տիրող իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարը հեռախոսային զրույց է ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան ԳԻ Մունի հետ: Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ՌԴ ԱԳՆ- կայքը, քննարկվել է Սիրիայի ներկայիս իրավիճակը և կոնֆլիկտը հաղթահարելու ճանապարհները: Լավրովը հաստատել է ՄԱԿ-ի ակտիվ մասնակցության հավանականությունը Սիրիայում ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու միջազգային ջանքերում:
Այդ կապակցությամբ շեշտը դրվել է Սիրիայի ընդդիմադիր խմբերի բոլոր կողմերի, ռուս-ամերիկյան նախաձեռնության մոբիլիզացման վրա` կապված 2012 թ. հունիսի 30-ի Ժնեւի կոմյունիկեն կատարելու միջազգային կոնֆերանսի հետ:

Лавров обсудил с генсеком ООН ситуацию в Сирии
Телефонный разговор министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова с генеральным секретарем ООН Пан Ги Муном состоялся 9 мая по его инициативе. КаксообщаетАрменпресс, об этомпередаетINTERFAX.RU.
"Обсуждалась текущая ситуация в Сирии и пути преодоления конфликта в этой стране. С.В.Лавров подтвердил важность активного участия ООН в международных усилиях с целью обеспечения политико-дипломатического урегулирования кризиса в САР", - говорится в сообщении российского внешнеполитического ведомства.
В этой связи "упор был сделан на необходимости мобилизации поддержки, прежде всего со стороны всех групп сирийской оппозиции, российско-американской инициативы о созыве международной конференции по выполнению Женевского коммюнике от 30 июня 2012 года", подчеркнули на Смоленской площади.