Սիրիայում առեւանգված հայազգի զինծառայող է ազատ արձակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում շուրջ մեկ ամիս առաջ առեւանգված հայազգի զինծառայող է ազատ արձակվել: Այս մասին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Բերիո թեմի ազգայի առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ զինծառայողը Հակոբ Թունջյանն է, ով գերի էր ընկել Ռակկայի Մաադան շրջանում: Ռեյիսյանի վստահեցմամբ` Հակոբ Թունջյանն այժմ ապահով վայրում է գտնվում:
Ինչ վերաբերում է օրեր առաջ իր աշխատավայրի ճանապարհին առեւանգված Գեւորգ Կարագուլյանին եւ առեւանգված հոգեւորականներին, ապա նրանց մասին տեղեկություններ դեռ չկան:
Հալեպի որոշ թաղամասերում ռմբակոծությունները շարունակվում են, սակայն, Ռեյիսյանի տեղեկացմամբ, դրանք համեմատաբար հեռու են հայկական թաղամասերից:
ՄԱԿ-ի տվյալներով` Սիրիայում շուրջ 23 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհերի թիվը հասել է արդեն շուրջ 70 հազարի, այդ թվում` զոհված հայերի թիվը գերազանցում է չորս տասնյակը:

В Сирии освобожден похищенный повстанцами военнослужащий армянского происхождения
Сирийский военнослужащий, армянин по национальности, который был похищен повстанцами около месяца назад, выпушен на свободу. Об этом Арменпресс сообщил пресс-секретарь епархии Берио Национальной патриархии Жирайр Реисян, добавив, что военнослужащий Акоп Тунджян попал в плен в районе Маадан города Ракка. По словам Реисяна, Тунджян сейчас находится в безопасности.
Что касается Геворга Карагуляна, которого повстанцы похитили, когда он шел на работу, и похищенных священников, то информации о них пока нет.
В некоторых районах сирийского города Алеппо перестрелка продолжается, однако, по словам Реисяна, эти районы находятся довольно далеко от армянских кварталов.