Ադրբեջանում անհանգստացած ենՀայաստանում ՀԱՊԿ ակադեմիայի ստեղծումով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում անհանգստացած են միայն Հայաստանում ՀԱՊԿ ակադեմիա ստեղծման ծրագրով: Ծրագրի շրջանակներում պետք է միջոցառումներ անցկացվեն գիտնականների, քաղաքագետների, փորձագետների, ինչպես նաեւ քաղաքական եւ հասարակական երիտասարդական կազմակերպությունների առաջնորդների մասնակցությամբ: Բաքվում գտնում են, որ դա Կրեմլի` «պատերազմական վիճակում գտնվող Ադրբեջանի դեմ ուղղված նոր ծրագիրն է»:
Որոշ փորձագետներ տվյալ փաստը գնահատում են որպես Ադրբեջանի վրա հերթական ճնշում: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է haqqin.az լրատվական կայքը:
Հարցի առնչությամբ կայքին արած մեկնաբանության մեջ Ադրբեջանի նախագահի նախկին խորհրդական, քաղաքագետ Վաֆա Գուլուզադեն հայտարարել է, որ ոչ Ադրբեջանը, ոչ էլ Վրաստանը չպետք է անդամակցեն Մոսկվայի կողմից ստեղծվող Եվրասիական միությանը, որպեսզի, նրա խոսքով, «պահպանեն իրենց անկախությունը»: Փորձագետի կարծիքով` Ռուսաստանը Հայաստանում ակադեմիա է բացում «Ադրբեջանի կամքը կոտրելու համար»:
«Բայց չպետք է մոռանալ նաեւ այլ գործոնների մասին: Ռուսաստանը գտնվում է գազի եւ նավթի գներից կախման մեջ: Գազի գինն արդեն ընկնում է, քանի որ Եվրոպան օգտագործելու է թերթաքարային գազ: Հենց որ ընկնի նաեւ նավթի գինը, Ռուսաստանը կփլուզվի: Այդ պատճառով Ադրբեջանի դրությունն անելանելի չէ», -ասել է սույն «քաղաքագետը»` մոռանալով, որ ներկա դրությամբ սեփական երկրի բյուջեի 93 տոկոսը կազմում է էներգակիրների արտահանումից ստացվող եկամուտը, իսկ նավթային հատվածը` ամբողջ արդյունաբերության 86 տոկոսը, եւ եթե էներգակիրների գներն ընկնեն, ապա միայն նավթի եւ գազի վրա հիմնված իր հարազատ երկիրն արագորեն կսնանկանա:

В Азербайджане обеспокоены созданием Академия ОДКБ в Армении
В Азербайджане обеспокоены тем, что В Армении будет создана Академия Организации Договора Коллективной Безопасности (ОДКБ). В Академии будут проводиться мероприятия с участием ученых, политологов, экспертов, а также лидеров политических и общественных молодежных организаций. Такого типа Академиябудет функционировать только в Армении.
В Баку считают, что это «новая программа Кремля против находящегося в состоянии войны Азербайджана».
Некоторые эксперты оценивают данный факт, как очередное давление на Азербайджан, сообщает Арменпресс со ссылкой на сайт haqqin.az.
В это связи, азербайджанский политолог Вафа Гулузаде считает, что Россия заинтересована в зависимости Азербайджана и Грузии от себя.
«Россия, как всегда, противодействует решению Карабахского конфликта и постоянно ставит Азербайджан перед угрозой возобновления войны и потери территорий. В то же время выставляет различные требования. До сих пор Азербайджан не давал положительного ответа ни на одно требование и сохранял свою независимость.
Не знаю, как поступит Азербайджан сейчас. Однако считаю, что ни Азербайджан, ни Грузия не должны вступать в Евразийский Союз, тем самым должны сохранить свою независимость», - считает Гулузаде.
По мнению азербайджанского политолога, Россия вооружает Армению и открывает там Академию ОДКБ и таким образом пытается сломать волю Азербайджана.
«Однако, нельзя забывать о других факторах.Российская империя находится в зависимости от цен на нефть и газ. Цена газа уже снижается, т.к. в Европе будет использоваться сланцевый газ. В Америке и Норвегии такой газ есть в достаточном количестве. Как только упадет и цена на нефть, Российская империя падет. Поэтому ситуация Азербайджана не безвыходная», - сказал «политолог», забыв, что на данный момент 93 процента бюджета его собственной страны составляет доход от нефтегазового экспорта.
Доля нефти в промышленности Азербайджана составляет 86 процентов, и если цены на нефть и газ упадут, то основанная на этих двух продуктах родная страна Гулузаде очень быстро обанкротится.