Հալեպում դիպուկահարի գնդակից հայ կին է վիրավորվել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի Նոր Գյուղ թաղամասում նոյեմբերի 19-ին ազգային ճեմարանի մոտակայքում դիպուկահարի փամփուշտից միջին տարիքի հայ կին է վիրավորվել: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ Հալեպի հայկական Շտապ օգնության մարմնի երիտասարդ անդամներն օգնության են հասել եւ կնոջը տեղափոխել հիվանդանոց: Այժմ նա բժիշկների հսկողության տակ է: Ռեյիսյանի խոսքով` նշված տարածքը մշտապես դիպուկահարների թիրախում է եւ անհրաժեշտ է զգուշություն պահպանել:
Անդրադառնալով Հալեպի իրավիճակին` Ռեյիսյանը նշեց, որ բավական հանգիստ է, կրակոցները քչացել են: Արվարձաններում, սակայն, բախումները շարունակվում են:Թեպետ իրավիճակն ավելի հանգիստ է, սակայն մեծ դրական փոփոխություններ տեղի չեն ունենում, աշխատավայրերը շարունակում են փակ մնալ:
Ինչ վերաբերում է հոկտեմբերի 29-ին Բեյրութից Հալեպ տանող ճանապարհին առեւանգված հայերին, ապա, Ռեյիսյանի տեղեկացմամբ, նրանց վերաբերյալ տեղեկություններ չկան: Առեւանգված յոթ հայերից միայն հայր եւ որդի Բաշար եւ Ջորջ Ռաբաթներն են ազատ արձակվել, մյուսները դեռ գերության մեջ են:
Սիրիայում շուրջ 20 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է 37 հազարից ավելի մարդ, այդ թվում` չորս տասնյակից ավելի հայեր:

Armenian woman wounded in Aleppo
YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS: Armenian woman of middle ages has been wounded by a sniper in Nor Gyux district of Aleppo on November 19. As Armenpress was informed from the spokesman of Berio National Diocese Jirair Reisian the woman was hospitalized by the Armenian Emergency in Aleppo. Now she is under the supervision of the doctors. According to Reisian the area of National School N19, where the woman has been wounded, is a target of the snipers and one should be careful.
Referring to the current situation in Aleppo, Reisian noted that everything was calm and the number of the shootings had noticeably decreased, though the clashes were ongoing in the suburbs.
And what is connected with the Armenians kidnapped on October 29 on Beirut-Aleppo way, there is no information yet. From the 8 kidnapped Armenians only two of them have been freed.
More than 37 000 people have been killed, four dozen Armenians among them, during the Syrian clashes which started about 20 months ago.