Հայաստանը հաջողությամբ համադրում է համագործակցությունը ՀԱՊԿ-ում և ՆԱՏՕ-ում. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հաջողությամբ է համադրում համագործակցությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում և ՆԱՏՕ-ում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` սեպտեմբերի 6-ին Հայաստան ժամանած ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս ֆոգ Ռասմուսենի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նրա խոսքով` Հայաստանը մշտապես հայտարարել է, որ անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին համարում է երկրի ռազմաքաղաքական անվտանգության բաղկացուցիչ, կարեւոր մաս: «Մենք դա արել ենք գիտակցված եւ հիմա էլ հավատարիմ ենք ՀԱՊԿ-ի սկզբունքներին ու գաղափարներին: Ես անկեղծորեն չեմ համարում, որ ՆԱՏՕ-ն եւ ՀԱՊԿ-ը հակամարտող կազմակերպություններ են: Առավել եւս չեմ համարում, որ անդամ երկրները չպետք է համագործակցեն: Ընդհակառակը` այդ համագործակցությամբ մենք պետք է հասնենք կայունության»,- ասաց ՀՀ Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը շեշտեց այն հանգամանքը, որ Հայաստանը երբեք իր գործողություններով չպետք է տեղիք տա որեւէ հակադրության կամ հարաբերությունների սրման: «Սա է մեր համագործակցության նպատակը, իսկ ՆԱՏՕ-ի հետ գործակցությունը մեր երկրի համար օգտակար է: Ես հանդիպման ժամանակ Գլխավոր քարտուղարին անկեղծորեն ասացի, որ իրոք ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունը բխում է մեր երկրի շահերից»,- նշեց հանրապետության ղեկավարը:
Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագիրը ստորագրվել է 1992թ. մայիսի 15-ին: Պայմանագիրը ստորագրող պետությունների թվում էր նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունը:Կազմակերպությանն անդամակցում են Հայաստանը, Բելառուսը, Ռուսաստանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանը եւ Ուզբեկստանը:
Հայաստանը եւ Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի կազմակերպությունն ակտիվորեն համագործակցում են ժողովրդավարական, ինստիտուցիոնալ եւ ռազմական բարեփոխումների հարցերում, իսկ գործնական հարաբերություններն ընդգրկում են բազմաթիվ այլ ոլորտներ, այդ թվում՝ խաղաղապահ առաքելությունները:Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրը (ԱԳԳԾ) նախանշում է Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ համագործակցության ծրագիրը, ինչպես նաեւ սահմանում բարեփոխումների լայն շրջանակ: Հայաստանը ցանկանում է խորացնել ՆԱՏՕ-ի հետ գործնական եւ քաղաքական համագործակցությունը, սակայն, պաշտոնական դիրքորոշման համաձայն, չի ձգտում անդամակցել ՆԱՏՕ-ին:

Armenia successfully combines the cooperation with CSTO and NATO: Serzh Sargsyan
YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS: Armenia successfully combines the cooperation within the framework of Collective Security Treaty Organization and NATO. Armenian President came forth with a statement in the course of joint press conference with NATO Secretary General Anders Fogh Rasmusen on September 6. In the words of the head of the country Armenia has consistently announced that its membership in CSTO is integral and very significant military political security component.
''We were high aware and till now are consistent to CSTO principles and ideas. I honestly do not believe NATO and CSTO are contradicting organizations. I do not consider that member states should not cooperate. Vice versa that cooperation should achieve the stability of the partners" the President stated. Serzh Sargsyan stressed the fact Armenia should never give room to any confrontation or damage of relations. ''This is the goal of our cooperation, reportedly cooperating with NATO is beneficial for our state. In the course of the meeting with NATO Secretary General I frankly told cooperating with NATO is in the interests of our country'' the head of the country told, Armenpress reports.
Collective Security Treaty Organization is an intergovernmental military alliance which was signed on 15 May 1992. Armenia, Belarus, Russia, Kazakhstan, Ghrghzstane, Tajikistani and Uzbekistan are organization member states.
Armenia and NATO cooperate actively in the fields of democratic, institutional and military reforms, and the practical relations comprise many other spectors, including peacekeeping missions. Individual Partnership Action Plan (IPAP) indicates Armenia-NATO cooperation program as well as comprises a wide range of reforms. Armenia wants to deepen the political and practical cooperation with NATO, yet in accordance to official stance does not seek to join NATO.