ՀԾԿՀ նախագահը ռուսական գազի գնի թանկացման պարագայում այլընտրանք է տեսնում գազի այլ երկրներից ներկրումը
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի խոսքով՝ եթե Հայաստանում ռուսական գազի գինը բարձրանա, ներկայիս սակագները կգործեն մինչև 2027 թվականի սկիզբը։
«Այլընտրանքները կան հարակից տարածքներում՝ Ադրբեջանից, Թուրքմենստանից կամ Իրանից։ Բոլոր այն հնարավոր երկրները, որոնք գազ են վաճառում և ենթակառուցվածքները թույլ են տալիս, որ մենք այդ երկրներից գազ գնենք, բնականաբար կգնենք»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Մեսրոպյանը։
Նա նշեց, որ Հայաստանում էլեկտրական էներգիայի մոտ 30-35 տոկոսը արտադրվում է ջերմային էլեկտրակայաններում, հետևաբար, եթե գազի գինը կթանկանա X դրամով կամ Y անգամ, ազդեցությունը էլեկտրաէներգիայի սակագնի վրա կլինի բացասական։
«Միայն արևային կայանների գոյությունը մեր իրականության մեջ մեզ կապահովվի 1990-ականների էներգետիկ ճգնաժամի ծանր պատկերն ունենալուց։ Կուտակիչ կայանների ներդրումները ևս կմեղմեն այս խնդիրները»,-հավելեց նա։

По словам председателя Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Месропа Месропяна, если цена на российский газ в Армении вырастет, действующие тарифы будут действовать до начала 2027 года.
«Есть альтернативы на соседних территориях: из Азербайджана, Туркменистана или Ирана. Все возможные страны, которые продают газ и чья инфраструктура позволяет нам покупать у них газ, мы, естественно, будем покупать», — сказал Месропян на брифинге с журналистами в Национальном Собрании, сообщает «Арменпресс».
Он отметил, что около 30-35 процентов электроэнергии в Армении производится на тепловых электростанциях, поэтому, если цена на газ вырастет в X драмов или Y раз, это негативно отразится на тарифах на электроэнергию.
«Только наличие солнечных электростанций в нашей реальности спасет нас от серьезного энергетического кризиса 1990-х годов. Инвестиции в системы хранения энергии также смягчат эти проблемы», — добавил он.