Սիրիահայ զինծառայող երիտասարդը մեկ շաբաթից ավելի անհայտ կորած է
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում վերջին շրջանում շատացել են տարբեր ազգերի` հայերի, քրդերի, արաբների առեւանգումները` անկախ նրանց կրոնական պատկանելությունից: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց սիրիահայ համայնքի ներկայացուցիչ Նազարեթ Էլմաջյանը, անվտանգության մարմինների չափազանց զբաղվածության պատճառով երկրում ավելացել են ավազակային խմբավորումները, որոնք էլ իրականացնում են առեւանգումները:Ըստ Էլմաջյանի, սակայն, նման առեւանգումները ուղղված չեն կոնկրետ մեկ ազգի դեմ:
Քեսաբահայ Խաժակ Աբելյան անունով երիտասարդի մասին արդեն 8-րդ օրն է տեղեկություններ չկան: Հայ երիտասարդը ծառայում էր Սիրիայի Զինված ուժերում` Հալեպ քաղաքում:
Օգոստոսի 9-ին տեղեկություններ էին ստացվել այն մասին, որ Լիբանանի սահմանի մոտակայքում հայ երիտասարդ է առեւանգվել, որի ազատ արձակման համար մեկ միլիոն սիրիական լիրա են պահանջում: Նազարեթ Էլմաջյանի խոսքով` լուրեր են շրջանառվում, որ հնարավոր է այսօր նրան ազատ արձակեն:
Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը տեղեկացրել է, որ Հալեպի Բաբ ան Նասր, Սաբաա Բահրաթ, Բաբ Ժնեյն, Բաբ ալ Հադիդ եւ Ասիլիյա թաղամասերը եւս մաքրվել են ապստամբներից: Նշված թաղամասերի բնակիչները դուրս են եկել փողոցները` ողջունելով զինծառայողներին: Կառավարական զորքերը ապստամբներին մեծ վնասներ են հասցրել նաեւ Հալեպի Հանանու, Խան ալ Ուազիր, Բուսթան ալ Բաշա, Հալաբ Ջադիդ Բաբ ան Նեյրաբ թաղամասերում, որտեղ ոչնչացվել են նրանց մեքենաները, զենքերը, նաեւ ձերբակալվել են մեծ թվով ապստամբներ:

Syrian Armenian soldier has disappeared for more than a week
YEREVAN, AUGUST 10, ARMENPRESS: The kidnapping of different nations – Armenians, Kurds, Arabs, in Syria have increased lately regardless of their religion. Armenpress was informed from representative of Armenian community in Syria Nazareth Elmajyan that because of the fact that the security bodies of the country are very busy the number of bandit groups has increased which implement the kidnappings. According to Elmajyan those kidnappings are not directed to a concrete nation.
There is not information about Kesab Armenian Khajak Abelyan for already 8 days. The Armenian young man served in Syrian army, in city Aleppo.
On August 9 there was information that near the border of Lebanon Armenian young man has been kidnapped and for his liberation are demanded one million Syrian liras. Nazareth Elmajyan said that there is information that he can be freed today.
Syrian Sana agency informed that several districts of Aleppo are free of riots. The residents of abovementioned districts came out the streets welcoming the soldiers.