Սիրիահայ զինծառայող երիտասարդը մեկ շաբաթից ավելի անհայտ կորած է
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում վերջին շրջանում շատացել են տարբեր ազգերի` հայերի, քրդերի, արաբների առեւանգումները` անկախ նրանց կրոնական պատկանելությունից: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց սիրիահայ համայնքի ներկայացուցիչ Նազարեթ Էլմաջյանը, անվտանգության մարմինների չափազանց զբաղվածության պատճառով երկրում ավելացել են ավազակային խմբավորումները, որոնք էլ իրականացնում են առեւանգումները:Ըստ Էլմաջյանի, սակայն, նման առեւանգումները ուղղված չեն կոնկրետ մեկ ազգի դեմ:
Քեսաբահայ Խաժակ Աբելյան անունով երիտասարդի մասին արդեն 8-րդ օրն է տեղեկություններ չկան: Հայ երիտասարդը ծառայում էր Սիրիայի Զինված ուժերում` Հալեպ քաղաքում:
Օգոստոսի 9-ին տեղեկություններ էին ստացվել այն մասին, որ Լիբանանի սահմանի մոտակայքում հայ երիտասարդ է առեւանգվել, որի ազատ արձակման համար մեկ միլիոն սիրիական լիրա են պահանջում: Նազարեթ Էլմաջյանի խոսքով` լուրեր են շրջանառվում, որ հնարավոր է այսօր նրան ազատ արձակեն:
Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը տեղեկացրել է, որ Հալեպի Բաբ ան Նասր, Սաբաա Բահրաթ, Բաբ Ժնեյն, Բաբ ալ Հադիդ եւ Ասիլիյա թաղամասերը եւս մաքրվել են ապստամբներից: Նշված թաղամասերի բնակիչները դուրս են եկել փողոցները` ողջունելով զինծառայողներին: Կառավարական զորքերը ապստամբներին մեծ վնասներ են հասցրել նաեւ Հալեպի Հանանու, Խան ալ Ուազիր, Բուսթան ալ Բաշա, Հալաբ Ջադիդ Բաբ ան Նեյրաբ թաղամասերում, որտեղ ոչնչացվել են նրանց մեքենաները, զենքերը, նաեւ ձերբակալվել են մեծ թվով ապստամբներ:

В Сирии участились случаи похищения людей
В Сирии за последний период участились случаи похищения людей разных национальностей – армян, курдов, арабов, независимо от их принадлежности к той или иной конфессии. Как сообщил Арменпресс представитель армянской общины Сирии Назарет Элмаджян, из-за чрезвычайной занятости органов безопасности в стране увеличилось число бандитских группировок, которые и занимаются в это смутное время похищением людей. По словам Элмаджяна, эти похищения не направлены против представителя какой-либо конкретной нации или религии.
О военнослужащем-армянине из Кесаба – Хажаке Абеляне - нет сведений уже 8-й день: он служил в ВС Сирии в г. Алеппо.
9 августа поступила информация о том, что у границы с Ливаном похищен армянин, и за него требуют в качестве выкупа 1 миллион сирийских лир. По словам Элмаджяна, ходят слухи, что его могут освободить уже сегодня.
Как сообщило сирийское агентство САНА, очищены от повстанцев кварталы Алеппо – Баб-ан-Наср, Сабаа Бахрат, Баб Жнейн, Баб-ал-Хадид и Асилия. Жители этих кварталов вышли на улицы, приветствуя военнослужащих. Правительственные силы нанесли большой урон повстанцам и в кварталах Алеппо – Ханаану, Хан-аль-Уазир, Бустан-аль-Баша, Халаб Джадид, Баб-ан-Нейраб, где были уничтожены и их машины, большое число повстанцев арестовано.