Սիրիահայ երեխաներն ամառային հանգիստը կանցկացնեն Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիահայերի խնդիրը ՀՀ սփյուռքի նախարարության մշտական ուշադրության կենտրոնում է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Արի տուն» ծրագրի 6-րդ փուլի մեկնարկի ժամանակ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ նախարարությունը Սիրիայում գտնվող մեր հայրենակիցների խնդիրների մասին տեղեկանում է նաեւ այդ երկրում գործող հայկական կառույցների, ինչպես նաեւ Սիրիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության միջոցով: «Մենք բոլոր օրենքները և որոշումները փորձում ենք փոխել` դրանք հարմարեցնելով մեր հայրենակիցների պահանջներին: Ես իմ բոլոր միջազգային հանդիպումներում անընդհատ մտահոգություն եմ հայտնում սիրիահայերի օգնության առնչությամբ: Նախարարության աշխատանքային խումբը լինում է օդանավակայաններում, դիմավորում սիրիահայերին, տեղում ճշտում է բոլոր հիմնախնդիրները»,-ասաց Հակոբյանը:
Հրանուշ Հակոբյանը նշեց նաեւ, որ «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է մեծ թվով սիրիահայ երեխաների հանգիստը կազմակերպել Հայաստանում:
«Արի տուն» ծրագրի նպատակն է աշխարհասփյուռ հայ երիտասարդներին ճանաչելի դարձնել Հայաստան-հայրենիքը, նրանց մեջ սերմանել ազգային ինքնության գիտակցություն, ծանոթացնել ազգային ավանդույթներին ու սովորույթներին, հայ ընտանիքին, հայ մարդու հոգեկերտվածքին, ինչպես նաեւ աջակցել Հայաստան-Սփյուռք բարոյահոգեբանական, կրթամշակութային մերձեցմանը:
«Արի տուն 2012» ծրագիրն իրականացվում է հունիսի 10-ից սեպտեմբերի 1-ը` ութ փուլով: Այս տարի ակնկալվում է 1000 երիտասարդի այցելություն Հայաստան: Ծրագիրն իրականացվում է 2009 թվականից: Նախորդ երեք տարիներին «Արի տուն» ծրագրով Հայաստան է այցելել շուրջ 1800 սփյուռքահայ երիտասարդ:

Syrian Armenian children to spend their summer holidays in Armenia
YEREVAN, JULY 30, ARMENPRESS: The problems of Syrian Armenians are in the centre of attention of Ministry of Diaspora of Armenia. Armenpress reports that during the opening of 6th stage of “Come home” project minister Hranush Hakobyan mentioned that the ministry is informed about the problems of our compatriots in Syria with the help of Armenian bodies as well as the embassy of the Republic of Armenia in Syria. “We try to change all laws and decisions adapting them with the demands of our compatriots. In all international meetings I express concern on the issues of helping Syrian Armenians. The working group of the ministry is being in airports, meets Syrian Armenians” said Hakobyan.
Hranush Hakobyan also mentioned that in the framework of “Come home” program is planned to organize the holidays of many Syrian Armenian children in Armenia.
“The aim of “Come home” program is make the motherland-Armenia known for Armenian youth in the whole world, get them acquainted with national traditions and customs, support strengthening Armenia-Diaspora educational and cultural ties.