ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահը Հայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանների խոսնակներին ուղիղ քննարկումների է հրավիրում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի Մոնակոյում կայացած լիագումար նստաշրջանի ընթացքում այս տարվա հուլիսի 9-ին ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ է ընտրվել իտալացի Ռիկարդո Միլյորին: Նա այս պաշտոնում փոխարինեց ազգությամբ հույն Պետրոս Էֆթիմիուին: Այս պաշտոնում Միլյորին առաջին հարցազրույցը տվեց «Արմենպրես»-ին: ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի հետ զրուցեցինք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման և դրանում խորհրդարանական դիվանագիտության դերի մասին:
- Պարոն նախագահ, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելուց դուք հայտարարել եք, որ ձգձգված հակամարտությունների կարգավորումնառաջնահերթություն է: Որո՞նք են առաջին քայլերը, որ նախատեսում եք ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն օժանդակելու համար:
- ԵԱՀԿ-ն իր համապարփակ անվտանգության կոնցեպցիայով և անդամների լայն շրջանակով ձգձգված հակամարտությունների կարգավորմանը նպաստող լավագույն միջազգային ֆորումն է: ԵԱՀԿ-ում իռլանդական նախագահությունն այս տարի հակամարտությունների կարգավորումը հռչակել է իր կարևորագույն առաջնահերթություններից մեկը և որպես ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ, ես նույնպես կանեմ ամեն հնարավորը` ընթացող գործընթացներին նպաստելու համար, մասնավորապես` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող գործընթացին, որն այս հակամարտության կարգավորման հիմնական գործիքն է: Ես անկեղծորեն հավատում եմ, որ խորհրդարանական մակարդակում շարունակական երկխոսությունը կարող է նպաստել խնդիրների կարգավորմանը: Մտադիր եմ անձամբ հրավիրել երկու երկրների խորհրդարանների խոսնակներին ԵԱՀԿ ԽՎ առաջիկա հանդիպումներից մեկին և օգտագործել այս հարթակն ուղիղ քննարկումների համար: Ես լավ հարաբերություններ ունեմ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակությունների հետ և պատրաստվում եմ հետագայում էլ աշխատել նրանց հետ:
Մինսկի խումբը չի կարող լուծում պարտադրել կողմերից որևէ մեկին, նրանք պետք է գան համաձայնության: ՈՒստի լուծումը պետք է լինի փոխզիջման միջոցով, սակայն ակնհայտ է, որ առաջընթացի միակ ճանապարհը խաղաղ կարգավորումն է: Համանախագահները վերջին անգամ աշնանը հանդիպում ունեցան ԵԱՀԿ ԽՎ-ում, նրանք ելույթ ունեցան վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի ընթացքում և պատասխանեցին հարցերին: Սա շատ կարևոր մտքերի փոխանակում էր: 2014թ-ին ԵԱՀԿ ԽՎ տարեկան նստաշրջանը տեղի կունենա Բաքվում, ինչն առավել կընդգծի հակամարտության, դրա հետևանքների վերացման մեջ խորհրդարանների դերի կարևորությունը:
Կարծում եմ, որ Թուրքիան պետք է ներգրավվի իմաստալից կերպով, որպեսզի նրա մասնակցությունն օժանդակի կողմերին խաղաղության բանակցություններում առաջընթաց արձանագրելու: Այս տարածաշրջանում և այլուր սպորտը կարևոր դեր է խաղացել դիվանագիտական երկխոսություն և երկրների պատմական տարաձայնությունները հարթելու համար: Այս ամռանն Օլիմպիական պաշտոնյաները ևս պետք է հաշվի առնեն սպորտային դիվանագիտությունը` բանակցություններին նպաստելու համար:
- Ինչպե՞ս եք պատկերացնում, որ մի երկիր, որը բացահայտ կերպով հայտարարում է, որ այս հակամարտության դեպքում պաշտպանում է կողմերից մեկին` Ադրբեջանին, կարողանա դրական դեր խաղալ բանակցություններում:
- Չեմ կարծում, որ այս փուլում Մինսկի գործընթացի ձևաչափը պետք է փոխվի: Այնուամենայնիվ, խաղաղ կարգավորմանը, սահամանները բացելու և տնտեսական զարգացման հասնելու համար, անհրաժեշտ է, որ Թուրքիան լինի գործընթացի մաս: Հայաստանի և Թուրքիայի մերձեցումը (rapproachment) մի քանի տարի առաջ բավականին դրական քայլ էր: Ցավալի է, որ արձանագրությունների վավերացման գործընթացը դադարեցվել է:
- Ձեր կարծիքով, ի՞նչ դեր է խաղում հակամարտությունների կարգավորման գործընթացում խորհրդարանական դիվանագիտությունը: Պատրաստվո՞ւմ եք արդյոք խորհրդարանական կամ քաղաքացիական հասարակության մակարդակում հանդիպումներ կազմակերպել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում:
- Միջկառավարական դիվանագիտությունն առաջնային է, սակայն խորհրդարանական դիվանագիտությունը ևս կարևոր է: Երբ կապեր են հաստատվում խորհրդարանների միջև, դա նշանակում է, որ կապեր են հաստատվում նաև ժողովուրդների միջև: Նախ և առաջ մենք պետք է շարունակենք աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին և վերջինիս ներգրավվածությանը Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների ու արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը հասնելու համար: Բանակցությունների որոշակի կետում լուծումը կներկայացվի երկու երկրների ժողովուրդներին, իսկ խորհրդարանականները ներկայացնում են ուղղակի կապ քաղաքական համակարգի և իրենց ընտրողների միջև: Խորհրդարանականները պատասխանատվություն ունեն քաղաքական որոշումները ժողովուրդներին հասցնելու և խաղաղ բանակցություններն առաջ տանելու հարցում: Այս կերպ խորհրդարանի անդամները կարող են օգնել հակամարտությունների լուծման հարցում, ինչպես նաև հետագայում այդ լուծումն իրականությունն դարձնելու հարցում: Խորհրդարանական դիվանագիտությունը զարգացնում է կարգավորման գաղափարները և կարող է օգնել հանրությանը խաղաղության համար պատրաստելու հարցում: Սա է կարևորը:
- Ձեր կարծիքով ո՞րն է կարգավորման գործընթացում Լեռնային Ղարաբաղի դերը` որպես հակամարտության կողմ: Ձեր կարծիքով արդյո՞ք այն պետք է դառնա բանակցային կողմ:
- Մինսկի խմբի բանակցային ձևաչափը հաստատվել է ավելի վաղ և կարծում եմ, որ սխալ կլիներ այն փոփոխել ներկայում: Այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ կարևոր կլինի հաստատել երկխոսություն Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության և ադրբեջանցի փախստականների միջև: Որպես խորհրդարանականներ մենք անպայման պետք է խոսենք ներգրավված և շահագրգիռ բոլոր կողմերի հետ, և հենց սա է այն հարթությունը, որտեղ խորհրդարանական դիվանագիտությունը կարող է փոփոխություններ բերել:
- Վերջերս ԵԱՀԿ միջնորդներն առաջարկել են Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի շփման գծում տեղի ունեցած միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմ ստեղծել: Սակայն այդ առաջարկը միակողմանիորեն և պարբերաբար մերժում է կողմերից մեկը, մինչդեռ մյուսները տվել են իրենց համաձայնությունը: Ինչպե՞ս եք գնահատում նման մոտեցումը: Չեք կարծո՞ւմ, որ միջազգային հանրությունը պետք է ուղղակի ճնշում գործադրի Ադրբեջանի նկատմամբ` սահմանային բռնությունները դադարեցնելու նպատակով:
- Վերջին շրջանում լարվածության աճը և ողբերգական միջադեպերը շփման գծում խիստ մտահոգում են ԵԱՀԿ-ին: Դրանք ցույց են տալիս, որ հակամարտությունը հեռու է սառեցված լինելուց և որ ստատուս-քվոն չի կարող պահպանվել: Մենք պետք է փոփոխություններ բերենք: Եվ Հայաստանը, և Ադրբեջանն ունեն խնդրի կարգավորման կարիքը: Ես լիովին աջակցում եմ հետաքննության մեխանիզմի ստեղծմանը, որը կօժանդակի ճշմարտության և վստահության հաստատմանը: Այս նպատակին հասնելու համար ճնշում գործադրվում է, և այն պետք է շարունակվի: Մեկ այլ շատ կարևոր քայլ կլիներ դիպուկահարների հետ քաշումը:
- Ծրագրո՞ւմ եք արդյոք այցելել Հարավային Կովկաս, և եթե այո, ապա կարող եք նշել մոտավոր ժամկետներ:
- 2008թ-ից ի վեր տարածաշրջան այցելել եմ հինգ անգամ և անհամբերությամբ սպասում եմ ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի պաշտոնում Հարավային Կովկաս կատարելիք այցին: Մեկ շաբաթից քիչ է, ինչ զբաղեցնում եմ այս պաշտոնը և դեռ վաղ է խոսել նման այցի ժամանակացույցի մասին, սակայն քանի որ տարածաշրջանում ԵԱՀԿ-ի աշխատանքն ինձ համար առաջնահերթություն է, ապա կարծում եմ, որ այս տարվա ընթացքում անպայման կայցելեմ տարածաշրջան:

Риккардо Мильори: Я намерен пригласить спикеров парламентов Армении и Азербайджана
В ходе состоявшего 9 июля в Монако пленарного заседания Парламентской ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничества в Европе (ОБСЕ) председателем структуры был избран итальянец Риккардо Мильори. КорреспондентАрменпресс побеседовал с ним об урегулировании нагорно-карабахского конфликта и роли парламентской дипломатии в этом процессе.
- Господин председатель, во время избрания на пост председателя ПА ОБСЕ Вы заявили, что урегулирование затянувшихся конфликтов является приоритетом. Каковы первые шаги, которые Вы планируете предпринять для содействия урегулированию нагорно-карабахского конфликта?
- ОБСЕ, со своей концепцией всеобъемлющей безопасности и широким кругом членов является лучшим международным форумом, способствующим урегулированию затянувшихся конфликтов. Ирландское председательство в ОБСЕ в этом году объявилоурегулирование конфликтов одним из важнейших своих приоритетов, и я, как председатель ПА ОБСЕ, тоже сделаю все возможное для содействия текущим процессам, в частности, проходящему в рамках Минской группы ОБСЕ процессу, который является основным механизмом урегулирования этого конфликта.
Я твердо верю, что продолжительный диалог на парламентском уровне может способствовать урегулированию вопроса. Я намерен лично пригласить спикеров парламентов двух стран на одну из предстоящих встреч ПА ОБСЕ, и использовать эту трибуну для непосредственных обсуждений. У меня хорошие отношения с делегациями Армении и Азербайджана в ПА ОБСЕ, и я намерен работать с ними ив дальнейшем.
Минская группа не может навязать какой-либо стороне решение вопроса, они сами должны прийти к согласию. Следовательно, решение должно быть принято посредством компромиссов. Однако ясно, что единственным путем прогресса является мирное урегулирование. Сопредседатели в последний раз провели встречу в ПА ОБСЕ во время осенней сессии Ассамблеи, в ходе которой они выступили с речами и ответили на вопросы. Состоялся очень важный обмен мнениями. В 2014 году ежегодная сессия ПА ОБСЕ пройдет в Баку, что еще более подчеркнет значение парламентов в решении конфликта и устранения его последствий.
Я думаю, что участие Турции в переговорах должно быть осмысленным, чтобы оно помогло сторонам в достижении прогресса в мирных переговорах.
Во многих случаях спорт тоже играл важное значение в дипломатическом диалоге и решении исторических разногласий между странами. В этом контексте Олимпийские официальные лица должны учитывать спортивную дипломатию для содействия переговорам.
- Как Вы думаете, может ли страна, которая открыто заявляет, что в этом конфликте защищает одну из сторон – азербайджанскую сторону, иметь роль в мирных переговорах?
- Не думаю, что на данном этапе формат Минского процесса должен быть изменен. Тем не менее, для достижения мирного урегулирования, открытия границ и экономического развития необходимо, чтобы Турция была частью процесса. Сближение Армении и Турции несколько лет назад стало довольно позитивным шагом. Жаль, что процесс ратификации протоколов был приостановлен.
- Какую роль, по Вашему мнению, играет парламентская дипломатия в процессе урегулирования? Планируете ли Вы организовывать встречи в контексте нагорно-карабахского конфликта на уровне парламента или гражданского общества?
- Межправительственная дипломатия приоритетна, однако парламентская дипломатия тоже важна. Когда утверждаются связи между парламентами, это значит, что утверждаются связи и между народами. В первую очередь, мы должны продолжать содействовать Минской группе ОБСЕ и ее взаимодействию с президентами и министрами иностранных дел Армении и Азербайджана для достижения урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
На определенном этапе переговоров решение должно быть представлено народам двух стран, а парламентарии являются непосредственным звеном между политическим кругом и их избирателями. Парламентарии ответственны в том, чтобы донести до народа политические решения и продвигать мирные переговоры. Таким образом, члены парламента могут способствовать решению вопроса, а также реализации этого решения в дальнейшем. Парламентская дипломатия развивает идеи урегулирования и может помочь в подготовке общества к миру. Вот что важно.
- По Вашему мнению, какова роль Нагорного Карабаха, как одной из сторон конфликта, в процессе урегулирования? Должен ли Нагорный Карабах стать переговорной стороной?
- Формат переговоров Минской группы был утвержден ранее и, думаю, что было бы неправильно менять его сейчас. Тем не менее, я считаю, что важно утвердить диалог между населением Нагорного Карабаха и азербайджанскими беженцами. Как консультанты, мы обязательно должны поговорить со всеми вовлеченными и заинтересованными сторонами. Именно в этой плоскости парламентская дипломатия может привести к изменениям.
- Недавно посредники ОБСЕ предложили создать механизм расследования инцидентов на линии соприкосновения армяно-азербайджанских вооруженных сил. Однако одна из сторон периодически и односторонне отвергает это предложение, а другая сторона дала свое согласие. Не думаете ли Вы, что международная общественность должна оказать давление на Азербайджан с целью прекращения пограничного насилия?
- Зарегистрированные в последнее время рост напряженности и трагические инциденты на линии соприкосновения очень беспокоят ОБСЕ. Они показывают, что конфликт далек от того, чтобы считаться замороженным, и статус-кво не может продолжаться. Мы должны внести изменения. И Армения, и Азербайджан нуждаются в урегулировании вопроса. Я полностью поддерживаю создание механизма расследования, который будет способствовать утверждению справедливости и доверия. Для достижения этой цели давление оказывается, и оно должно продолжаться. Другим очень важным шагом будет устранение снайперов.
- Планируете ли Вы посетить Южный Кавказ, и, если да, то можете ли отметить приблизительные сроки?
- Начиная с 2008 года я посещал регион пять раз и с нетерпением жду визита в Южный Кавказ в качестве председателя ПА ОБСЕ. Еще нет и недели, как я занимаю этот пост, и еще рано говорить о сроках подобного визита. Но так как работа ОБСЕ в регионе является приоритетной для меня, то думаю в течение текущего года обязательно посетить регион.