Իտալիայի հետ խաղում ֆուտբոլի Հայաստանի հավաքականից միայն հաղթանակ է ակնկալվում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի Հայաստան-Իտալիա հանդիպումը դժվար է լինելու երկու թիմերի համար: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց «Արարատ 73»-ի անդամ, ԽՍՀՄ երիտասարդական հավաքականի ավագ (1976 թ.) Արմեն Սարգսյանը:
«Հայաստանի հավաքականի այսօրվա ցուցադրած խաղը շատ դրական է: Նախորդ մրցաշրջանում Իռլանդիայից կրած պարտությունը ինձ համար պարտություն չէր: Անցյալ տարիների համեմատ ունենք լավ թիմ եւ լավ «կորիզ», տաղանդավոր ֆուտբոլիստներ: Շատ ուրախ եմ, որ մարզադաշտն այսօր լցվում է: Գեղեցիկ եւ լավ ֆուտբոլի համար պատասխանատու են բոլորը` եւ հավաքականի անդամները, եւ ֆուտբոլասերները: Անձամբ ծանոթ եմ Հենրիկ Մխիթարյանին, Յուրա Մովսիսյանին: Կուզենայի, որ բոլորն այնպիսին լինեին, ինչպիսին այսօր Իսպանիայի հավաքականն է»,- ասաց Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, առաջիկա հանդիպումը դժվար է լինելու եւ հայկական թիմի, եւ իտալացիների համար. ուժեղ մրցակիցներ են:
«Իտալացիների խաղին ականատես եղա Եվրոպայի առաջնությունում: Ցանկությունս մեծ է, եւ հավատում եմ, որ մեր տղաները անպայման մեզ կուրախացնեն: Նրանք պատրաստ են եւ ֆիզիկապես, եւ հոգեբանորեն: Ես չեմ բացառում նաեւ ֆուտբոլային բախտի բերելուն: Ազգային ընտրանու (ինձ համար շատ վեհ է այս կոչումը) տղաները պետք է կարողանան խաղադաշտում դրության տերը լինել առաջին 30 րոպեներին եւ պետք է ձգտեն առաջինը հասնել հաջողության: Անհամբերությամբ սպասում եմ այդ օրվան»- ավելացրեց ֆուտբոլիստը:
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը սեպտեմբերից սկսում է աշխարհի 2014 թվականի առաջնության ընտրական փուլը, իսկ Հայաստան-Իտալիա հանդիպումը կկայանա հոկտեմբերի 12-ին «Հրազդան» մարզադաշտում: Հայաստանի հետ նույն խմբում ընդգրկված են Իտալիայի, Դանիայի, Մալթայի, Չեխիայի եւ Բուլղարիայի հավաքականները:

Армен Саркисян: Сборная Армении обязана выиграть у итальянцев
Встреча Армения-Италия в рамках отборочного тура чемпионата мира по футболу будет очень сложной для обеих команд. В ходе беседы с Арменпресс об этом заявил член команды «Арарат 73», капитан молодежной сборной СССР (1976 г.) Армен Саркисян.
«Сборная Армении сегодня показывает очень хорошую игру. Поражение в ходе предыдущего чемпионата для меня не было поражением. По сравнению с прошлыми годами у нас есть хорошая команда и хорошее «ядро», талантливые футболисты. Я очень рад, что футбольная арена сегодня заполняется. За красивый и хороший футбол ответственны все: и игроки сборной, и болельщики. Я лично знаком с Генрихом Мхитаряном, Юрой Мовсисяном. Хотел бы, чтобы все были такими, как сегодняшняя сборная Испании», - сказал Саркисян. По его словам, предстоящая встреча будет трудной и для армянской, и для итальянской команды: они сильные соперники.
«За игрой итальянцев я следил во время чемпионата Европы. Я верю, что наши парни обязательно обрадуют нас. Они готовы к этому и физически, и морально. Я не исключаю и футбольную удачу. Игроки национальной сборной (для меня очень гордо звучит это звание) должны суметь стать хозяевами поля в течение первых 30 минут и должны стремиться первыми достичь успеха. С нетерпением жду этого дня», - отметил футболист.
С сентября начинается отборочный тур чемпионата мира 2014 года. Первая для сборной Армении в рамках чемпионата встреча состоится 12 октября в Ереване со сборной Италии.