Արամ Աբրահամյանը լրագրողներին կոչ է անում տեղեկացնել` չզրպարտելով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լրատվամիջոցների դեմ նախորդ տարի ներկայացված բազմաթիվ հայցերի մեծ մասն ուղղված է եղել «Առավոտ», «168 ժամ», «Հրապարակ» օրաթերթերի դեմ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց փաստաբան Դավիթ Թումասյանը: Նրա խոսքով` դատարանը հիմնականում պարտադրում է հերքում տպագրել եւ նյութական փոխհատուցում տրամադրել: Դատական գործերի մեծ մասն ավարտվում է հաշտությամբ:
«Առավոտ» օրաթերթի խմբագիր Արամ Աբրահամյանը նկատեց, որ դատարան պետք է դիմել այն դեպքում միայն, երբ իսկապես վիրավորված են թերթից: Նախընտրական շրջանում Աբրահամյանը հայցերի մեծ ալիք չի կանխատեսում: «Եթե դու դրսեւորում ես պատշաճ պրոֆեսիոնալիզմ, եթե քո նպատակը ցավ պատճառելը չէ, այլ տեղեկատվություն հաղորդելը, ապա անգամ ամենասուր բառը դու կարող ես այնպես ասել, որ համենայն դեպս, դատական հետեւանքներ չլինեն»,- նշեց խմբագիրը: Նրա խոսքով` կարող են լինել դեպքեր, երբ նպատակ կա լրագրողին պատժելու, սակայն անգամ այս դեպքում արհեստավարժ լրագրողն առավելագույնս պաշտպանված է:
Ինքը` Աբրահամյանը, առաջին անգամ օգտագործելով ամենասուր բառը, երկրորդ անգամ վերընթերցում է եւ այն փոխարինում ավելի թեթեւ բառով: «Սա, իհարկե, չի նշանակում, թե ես կոչ եմ անում մոռանալ լրագրողական ազատության մասին»,-նշեց բանախոսը:

Профессиональный журналист защищен самым надежным образом, считает редактор газеты «Аравот»
Большая часть многочисленных исков, представленных в прошлом году в отношении СМИ. касается газет «Аравот», «168 часов» и «Рапарак» (Площадь).
Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами 13 марта сказал адвокат Давид Тумасян. По его словам, суд, в основном, обязует эти СМИ напечатать опровержение и материально компенсировать нанесенный моральный ущерб. Большинство возбужденных в связи с этим дел кончается примирением сторон.
По мнению редактора газеты «Аравот» Арама Абрамяна, в суд следует обращаться только в том случае, если действительно чувствуешь себя оскорбленным этой газетой. «Если ты проявляешь должный уровень профессионализма, если цель твоих публикаций не причинить кому-либо боль, а сообщить информацию, то ты можешь облечь эту информацию в такую форму, что судебных преследований не будет», - сказал Абрамян. По его словам, бывает и так, что ставится целью наказать журналиста, но и в этом случае профессиональный журналист защищен самым надежным образом.
Сам Арам Абрамян, употребляя «острое словцо», возвращается к нему и заменяет более мягким, корректным выражением. «Это, конечно, не означает, что я призываю всех забыть о журналистской свободе», - сказал он.