Գարեգին Բ կաթողիկոսը նամակ է գրել Փաշազադեին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը նամակ է հղել Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ շեյխ-ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեին: Այս մասին տեղեկատվությունը տարածել էր վարչության մամլո ծառայությունը, ինչն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հաստատեց նաեւ Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը:
Նամակում կաթողիկոսը նշել է, որ ուրախությամբ է ողջունել շեյխին Հայաստանում` ԱՊՀ երկրների միջկրոնական խորհրդի նախագահության նիստի շրջանակներում: Վեհափառը նշել է, որ տարածաշրջանի հոգեւոր առաջնորդների հանդիպումներն ու համատեղ քննարկումները կարեւոր ավանդ են առկա խնդիրների, մասնավորապես, ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման գործում:
«Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու ու Նորին սրբություն Կիրիլի միջնորդական ջանքերի շնորհիվ մեր նախորդ հանդիպումներն ու մեր ժողովրդներին եւ կառավարություններին ուղղված խաղաղության կոչերը կարեւոր քայլ հանդիսացան վստահության մթնոլորտի ձևավորման ճանապարհին»,-ասվում է նամակում:
Նոյեմբերի 28-29-ը Երեւանում կայացել է ԱՊՀ Միջկրոնական խորհրդի նախագահության նիստը, որին մասնակցել են ԱՊՀ երկրների ավանդական կրոնների առաջնորդներ ու ներկայացուցիչներ: Հանդիպմանը ներկա են եղել Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսը, Մոսկվայի եւ Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլը եւ Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ շեյխ-ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն:

YEREVAN, DECEMBER 2, ARMENPRESS:
His Holiness Catholicos of All Armenians addressed a letter to the Chairman of the Caucasus Muslim Board Sheykhulislam Allahshukur Pashazade. Armenpress reports that the news was confirmed by director of the Holy See Information Service Rev. Vahram Melikyan.
In the letter the Catholicos welcomed the visit of the Sheykh to Armenia within the framework of the Inter-Religious Council of the CIS countries. He noted that the meetings of the spiritual leaders of the region and joint discussions have important contribution to the solution of a number of issues, including the Karabakh conflict.
"With the efforts of the Russian Orthodox Church and mediation of Patriarch Kiril our previous meetings and our calls for peace to the peoples and governments of our countries were important steps on the way to formation of atmosphere of trust," the letter runs.
November 28-29 sitting of the CIS Inter-Religious Council took place in Yerevan with the participation of leaders and representatives of traditional religions.