Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ բարեկամության 20-ամյակին նվիրված օրեր` Մեղրիում
ՄԵՂՐԻ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ հաստատված բարեկամության 20-ամյակին նվիրված «Հայ-իրանական բարեկամության օրեր Մեղրիում» միջոցառումը, որ կազմակերպել էին երկու երկրների մշակույթի նախարարությունները, առայժմ մեղրեցիներին պարգեւեց միայն երկու գեղեցիկ օրեր: Իսկ այս մեծ գործի շոշափելի արդյունքները դեռ առջեւում են», - «Արմենպրես»-ի' Սյունիքի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Մեղրիի քաղաքապետ Սերգեյ Հայրապետյանը:
Սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 1-ը Մեղրի քաղաքում անցկացված մշակութային այս միջոցառման ժամանակ ծրագրով նախատեսված տարատեսակ միջոցառումներից' հայկական եւ իրանական գեղանկարչության, ժողարվեստի, ազգային նվագարանների, գրքերի ցուցահանդեսներից, վավերագրական ֆիլմերի ցուցադրությունից, համերգներից բացի, տեղի ունեցավ հանդիպում հայկական եւ իրանական կողմերի միջեւ: Քննարկվեցին միջսահմանային մշակութային փոխայցելությունների եւ հետագա համագործակցության հեռանկարները: Հանդիպման ժամանակ ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն' եկող տարվա սկզբին նման հանդիպում կազմակերպել Թեհրանում: «Այդ ժամանակ արդեն երկու կողմերն էլ պատրաստ կլինեն հուշագիր ստորագրելու' հետագա համագործակցությունը մշակույթի բնագավառում սերտացնելու համար: Դրա համար Մեղրին ունի ներուժ, ունենք շնորհալի երեխաներ, երիտասարդներ, ունենք ստեղծագործող խմբեր: Իսկ այս համագործակցությունը կնպաստի այդ ամենը զարգացնելուն: Ուրախ եմ, որ կայացավ այս միջոցառումը, համոզված եմ, որ այն կունենա շարունակություն, քանի որ իրանական կողմը եւս շահագրգռված է մեր երկրների միջեւ մշակութային կապերի հետագա սերտացման հարցում», - ասաց քաղաքապետ Ս.Հայրապետյանը:
Նշենք, որ «Հայ-իրանական բարեկամության օրեր Մեղրիում» միջոցառման շրջանակներում Մեղրի քաղաքում բացվեց հայ-իրանական բարեկամությունը խորհրդանշող հուշարձան եւ հիմնվեց պուրակ:

Дни армяно-иранской дружбы в Мегри, посвященные 20-летию установления дружественных отношений между РА и ИРИ
«Дни армяно-иранской дружбы», посвященные 20-летию установления дружественных отношений между Арменией и Ираном, были организованы в Мегри министерствами культуры двух стран. «Они подарили мегринцам два прекрасных и насыщенных впечатлениями дня»,- сказал сюникскому корр.Арменпресс мэр Мегри Сергей Айрапетян.
С 30 сентября по 1 октября здесь состоялись многочисленные мероприятия: выставки армянского и иранского изобразительного искусства,народных ремесел, книжные ярмарки, показ документальных фильмов, концерты, встречи. В ходе встреч обсуждались и перспективы дальнейшего культурного сотрудничества. Достигнута договоренность об организации в будущем году аналогичной встречи уже в Тегеране.
«В начале будущего года стороны уже будут готовы к подписанию меморандума о дальнейшем сотрудничестве в сфере культуры. Для этого в Мегри есть потенциал: одаренные дети, молодежь, творческие коллективы. Я рад, что эта встреча состоялась и что иранская сторона также заинтересована в развитии культурных связей», - сказал мэр С.Айрапетян.
Отметим, что в рамках «Дней» в г.Мегри состоялось открытие памятника, символизирующего армяно-иранскую дружбу и сквера.