ԵԱՀԿ գրասենյակը խթանում է մարդու իրավունքների կրթությունը Հայաստանում
ՎԱՆԱՁՈՐ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի տարբեր մարզերի միջնակարգ դպրոցներից թվով երեսուն ուսուցիչ մասնակցում է մարդու իրավունքների երեքշաբաթյա դասընթացի, որ մեկնարկել է այսօր Վանաձորում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ գրասենյակից՝ դասընթացը, որը կազմակերպվել է «Հայկական սահմանադրական իրավապաշտպան կենտրոն» (ՀՍԻԿ) մարզային հասարակական կազմակերպության կողմից' ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի աջակցությամբ, նպատակ ունի կատարելագործելու հասարակագիտության ուսուցիչների մարդու իրավունքների գիտելիքները եւ գործնական հմտությունները:
«ԵԱՀԿ-ն հատուկ ուշադրություն է դարձնում մարդու իրավունքների կրթությանը, քանի որ այն կարեւոր է երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների համար»,- ասել Է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի մարդու իրավունքների հարցերով պատասխանատու Վլադիմիր Չունթուլովը: «Ուսուցիչների դերը կարեւոր է հաջորդ սերնդի շրջանում մարդու իրավունքների արժեքների խթանման գործում, եւ այս դասընթացը կօգնի նրանց կատարելագործել իրենց գիտելիքները, ինչպես նաեւ երիտասարդներին մարդու իրավունքների մարտահրավերների մասին ուսուցանելու հմտությունները»:
Ծրագիրը ներառում է պետական կրթական ծրագրին համապատասխան' մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ դասախոսություններ եւ քննարկումներ' հատուկ ուշադրություն դարձնելով երեխայի իրավունքներին: Դասընթացները կվարեն միջազգային կազմակերպությունների' այդ թվում ԵԱՀԿ-ի, ՄԱԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի եւ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի փորձագետները:
Դասընթացին կհաջորդի մեկամյա հեռավար ուսուցման գործընթաց, որը կնպաստի ուսուցիչների' նոր տեղեկատվության յուրացմանը եւ կիրառմանը պրակտիկայում: ՀՍԻԿ-ի ներկայացուցիչները կդիտարկեն եւ կգնահատեն ուսումնական գործընթացը դպրոցներում ավելի ուշ այս տարի:
Ծրագիրն իրականացվում է որպես 2010թ. դեկտեմբերին ԵԱՀԿ գրասենյակի ու ՀՀ գիտության եւ կրթության նախարարության միջեւ ստորագրված հուշագրի մաս, որի նպատակներց մեկն է խթանել մարդու իրավունքների կրթությունը բոլոր մակարդակներում:

Офис ОБСЕ стимулирует обучение прав человека в Армении
Тридцать учителей из средних школ разных областей Армении принимают участие в трехнедельных курсах по правам человека, которые стартовали сегодня в Ванадзоре.
Как сообщили Арменпресс в офисе ОБСЕ, курсы организованы общественной организацией «Армянский конституционный правозащитный центр» при содействии ереванского офиса ОБСЕ. Целью мероприятия является усовершенствование знаний и практических навыков в правах человека учителей обществознания.
«ОБСЕ уделяет особое внимание на обучение прав человека, так как это важно для реализации демократических реформ в стране», - отметил ответственный по правам человека ереванского офиса ОБСЕ Владимир Чунтулов.
Программа включает соответствующие с государственной образовательной программой лекции о защите прав человака и обсуждения, особое внимание уделяя правам детей. Курсы проведут эксперты международных организаций – ОБСЕ, ООН, Совета Европы и Международного комитета Красного креста.
После курсов состоится годовое дистанционное обучение, которое будет способствовать практическому применению и освоению новой информации.
Программа реализуется как часть подписанного в декабре 2010 года между офисом ОБСЕ и министерством образования и науки РА меморандума, одной из целей которого является стимулирование обучения прав человека на всех уровнях.