ԵԱՀԿ գրասենյակը խթանում է մարդու իրավունքների կրթությունը Հայաստանում
ՎԱՆԱՁՈՐ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի տարբեր մարզերի միջնակարգ դպրոցներից թվով երեսուն ուսուցիչ մասնակցում է մարդու իրավունքների երեքշաբաթյա դասընթացի, որ մեկնարկել է այսօր Վանաձորում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ գրասենյակից՝ դասընթացը, որը կազմակերպվել է «Հայկական սահմանադրական իրավապաշտպան կենտրոն» (ՀՍԻԿ) մարզային հասարակական կազմակերպության կողմից' ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի աջակցությամբ, նպատակ ունի կատարելագործելու հասարակագիտության ուսուցիչների մարդու իրավունքների գիտելիքները եւ գործնական հմտությունները:
«ԵԱՀԿ-ն հատուկ ուշադրություն է դարձնում մարդու իրավունքների կրթությանը, քանի որ այն կարեւոր է երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների համար»,- ասել Է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի մարդու իրավունքների հարցերով պատասխանատու Վլադիմիր Չունթուլովը: «Ուսուցիչների դերը կարեւոր է հաջորդ սերնդի շրջանում մարդու իրավունքների արժեքների խթանման գործում, եւ այս դասընթացը կօգնի նրանց կատարելագործել իրենց գիտելիքները, ինչպես նաեւ երիտասարդներին մարդու իրավունքների մարտահրավերների մասին ուսուցանելու հմտությունները»:
Ծրագիրը ներառում է պետական կրթական ծրագրին համապատասխան' մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ դասախոսություններ եւ քննարկումներ' հատուկ ուշադրություն դարձնելով երեխայի իրավունքներին: Դասընթացները կվարեն միջազգային կազմակերպությունների' այդ թվում ԵԱՀԿ-ի, ՄԱԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի եւ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի փորձագետները:
Դասընթացին կհաջորդի մեկամյա հեռավար ուսուցման գործընթաց, որը կնպաստի ուսուցիչների' նոր տեղեկատվության յուրացմանը եւ կիրառմանը պրակտիկայում: ՀՍԻԿ-ի ներկայացուցիչները կդիտարկեն եւ կգնահատեն ուսումնական գործընթացը դպրոցներում ավելի ուշ այս տարի:
Ծրագիրն իրականացվում է որպես 2010թ. դեկտեմբերին ԵԱՀԿ գրասենյակի ու ՀՀ գիտության եւ կրթության նախարարության միջեւ ստորագրված հուշագրի մաս, որի նպատակներց մեկն է խթանել մարդու իրավունքների կրթությունը բոլոր մակարդակներում:

VANADZOR, JULY 26, ARMENPRESS: Thirty secondary school teachers from various marzes of Armenia participate in a three-week intensive course on human rights that started today in Vanadzor, Lori Marz.
The OSCE Office reports that the course, organized by the Armenian Constitutional Right-Protective Centre (ACRPC) NGO of the marz, in assistance with the OSCE Office in Yerevan, aims to enhance the human rights knowledge and practical skills of the social science teachers.
"The OSCE pays particular attention to human rights education as it is essential for democratic reforms in the country," according to Vladimir Tchountoulov, Human Rights Officer at the OSCE Office in Yerevan. "Teachers have an important role in promoting human rights values to the next generation, and this course will help them improve their knowledge as well as their capacity to teach young people about human rights challenges."
The program includes lectures and discussions on human rights in accordance with the state educational program with particular focus on children's rights. Experts from international organizations, inter alia the OSCE, the United Nations, the Council of Europe and the International Committee of the Red Cross, are scheduled to teach sessions.
"Our organization's motto is, 'Not to know one's rights is not to possess them at all'," ACRPC Chairman Gevork Manoukian said. "This program is very relevant and important in this regard as it provides an opportunity for teachers to enhance their understanding of human rights as well as learn new teaching methods and skills in order to transfer this knowledge to their students."
The three-week course will be followed by a one-year distance-learning process which will support the teachers in assimilating new information and applying it in practice. Representatives of the ACRPC are to monitor and evaluate the teaching process later this year.
The project is implemented as part of a Memorandum signed December, 2010 by the OSCE Office and the Education and Science Ministry. One of the aims of the memorandum is to advance human rights education at all levels.