Գերմանիայի հարևան երկրները «մտահոգիչ» են համարում ծայրահեղ աջ կուսակցության հաղթանակը տեղական ընտրություններում
Գերմանական ծայրահեղ աջակողմյան «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» (AfD) կուսակցության հաջողությունը Սաքսոնիա-Անհալթ արևելյան երկրամասում կայացած խորհրդարանական ընտրություններում հակասական արձագանքներ է առաջացրել հարևան երկրներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունը:
«Կարծես թե, նրանց ընդամենը մի քանի ձայն է պակասում բացարձակ մեծամասնությունից, բայց սա իսկապես մտահոգիչ նշան է», - սեպտեմբերի 7-ի առավոտյան Vox FM ռադիոկայանի եթերում ասել է Լեհաստանի արտգործնախարար Ռադոսլավ Սիկորսկին։
Սեպտեմբերի 6-ի երեկոյան Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել էր, որ «ցնցված» է Սաքսոնիա-Անհալթում կայացած ընտրությունների արդյունքներից:
Ֆրանսիայի կառավարության անդամները նույնպես մտահոգություն են հայտնել AfD-ի հաղթանակի առնչությամբ: Երկրի ֆինանսների նախարար Ռոլան Լեսկյուրն այս հաջողությունը համարում է «շատ, շատ մտահոգիչ ազդանշան»։ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության եվրոպական հարցերով նախարար-պատվիրակ Բենժամեն Հադդադը X-ում նշել է, որ սա «դժվար պահ է Եվրոպայի համար»։
Միևնույն ժամանակ Ավստրիայի, Չեխիայի և Հունգարիայի աջ պոպուլիստները ողջունել են AfD-ի հաղթանակը Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի ընտրություններում, ամերիկացի ձեռնարկատեր Իլոն Մասկը շնորհավորել է կուսակցությանը հաղթանակի կապակցությամբ, իսկ ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Կիրիլ Դմիտրիևը նշել է, որ AfD-ի հաղթանակը «ստորացրեց» կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի կառավարությանը:
Նախնական արդյունքների համաձայն՝ AfD-ն, որն արտահայտվում է ներգաղթի դեմ, համոզիչ հաղթանակ է տարել Սաքսոնիա-Անհալթում՝ հավաքելով ձայների 43,8%-ը։ Ուլրիխ Զիգմունդը տվյալ երկրամասում կուսակցության վարչապետի թեկնածուն է։ Երկրում իշխող Քրիստոնեադեմոկրատական ​​միությունը (CDU), որի անդամ է երկրամասի ներկայիս վարչապետ Սվեն Շուլցեն, ստացել է ձայների 17,2%-ը՝ նախորդ ընտրություններում ստացած քվեներից գրեթե երկու անգամ պակաս։

Соседние с Германией страны считают победу крайне правой партии на местных выборах «тревожной»
Успех немецкой крайне правой партии «Альтернатива для Германии» (AfD) на парламентских выборах в восточной земле Саксония-Анхальт вызвал неоднозначную реакцию в соседних странах. Как передает Арменпресс, об этом сообщает русская служба Deutsche Welle.
«Похоже, им не хватает всего нескольких голосов до абсолютного большинства, но это действительно тревожный знак», — заявил министр иностранных дел Польши Радослав Сикорский в эфире радиостанции Vox FM утром 7 сентября.
Вечером 6 сентября премьер-министр Польши Дональд Туск заявил, что он «шокирован» результатами выборов в Саксонии-Анхальт.
Члены французского правительства также выразили обеспокоенность по поводу победы AfD. Министр финансов страны Ролан Лескюр считает этот успех «очень, очень тревожным сигналом». Бенджамин Хаддад, государственный представитель Франции по делам Европы, заявил в интервью X, что это «сложный момент для Европы».
Тем временем правые популисты в Австрии, Чехии и Венгрии приветствовали победу «Альтернативы для Германии» (AfD) на выборах в земле Саксония-Анхальт, а американский предприниматель Илон Маск поздравил партию с победой, в то время как представитель президента России Кирилл Дмитриев заявил, что победа AfD «унижает» правительство канцлера Фридриха Мерца.
По предварительным результатам, антииммиграционная партия AfD одержала убедительную победу в Саксонии-Анхальт, получив 43,8% голосов. Ульрих Зигмунд является кандидатом от партии на пост премьер-министра в этой земле. Правящий Христианско-демократический союз (ХДС), членом которого является нынешний премьер-министр земли Свен Шульц, получил 17,2% голосов, что почти вдвое меньше, чем на предыдущих выборах.