Հայաստանը պետք է հարևանների հետ տարածաշրջանային ծրագրեր իրականացնի, որը կհանգեցնի երկարատև խաղաղության. ՀՀ նախագահ
Հայաստանը պետք է հարևանների հետ փոխադարձ վստահություն ձևավորի, խնդիրները հնարավորինս առանց միջնորդների լուծի և համատեղ տարածաշրջանային ծրագրեր իրականացնի։ Այդ ճանապարհով հնարավոր կլինի տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն հաստատել և Հայաստանն իսկապես դարձնել «Խաղաղության խաչմերուկ»։ Այս մասին Չեխիա կատարած պաշտոնական այցն ամփոփող ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին, թե առաջիկա տասնամյակներին ինչպիսի տարածաշրջան կարող է ձևավորվել ներկայում իրականացվող խաղաղության քաղաքականության արդյունքում։
«Երբ նայում եմ, թե հետագայում ինչ կարող է տեղի ունենալ մեր տարածաշրջանում, եթե լրացուցիչ խնդիրներ չառաջանան, և մենք ինքներս փորձենք մեր հարցերը լուծել մեր հարևանների հետ՝ առանց որևէ միջնորդության, համոզված եմ, որ հաջողություններ ունենալու ենք՝ անկախ ամեն ինչից»,- ասել է Խաչատուրյանը։
Նախագահի խոսքով՝ ներկայում տարածաշրջանում ձևավորվել է նոր իրավիճակ, կան խաղաղության և համագործակցության համար անհրաժեշտ հնարավորություններ, ցանկություն ու պատրաստակամություն։
«Հիմա լրիվ այլ իրավիճակ է։ Հիմա հնարավորություններ, ցանկություն և պատրաստակամություն կան։ Մենք ինքներս պետք է կարողանանք մեր հարևանների հետ փոխադարձ վստահություն ձևավորել և համատեղ ծրագրեր իրականացնել։
Ես նկատի ունեմ և՛ ԹՐԻՓՓ-ը, և՛ հետագայում էներգետիկ, ինչու ոչ՝ նաև այլ համատեղ ծրագրերը, որոնք օգտակար են լինելու ոչ միայն առանձին մեր երկրների, այլև ամբողջ տարածաշրջանի համար»,- նշել է ՀՀ նախագահը։
Խաչատուրյանի համոզմամբ՝ Հայաստանը պարտավոր է օգտագործել տարածաշրջանային համագործակցության համար ստեղծված հնարավորությունը և գործնականում դառնալ «Խաղաղության խաչմերուկ»։
«Հիմա մենք նոր հնարավորություն ունենք և պարտավոր ենք այդ հնարավորությունն օգտագործել, իսկապես դառնալ «Խաղաղության խաչմերուկ»»,- ընդգծել է նախագահը։
Նախագահ Խաչատուրյանը պաշտոնական այցով Պրահայում էր սեպտեմբերի 2-4-ը։ Նա հանդիպում է ունեցել նախագահ Պետր Պավելի հետ, Չեխիայի Սենատում և Ներկայացուցիչների պալատում, ելույթով հանդես եկել CEVRO համալսարանում, հանդիպել հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ։

Armenian president calls for trust-building, joint regional projects with neighbors
“When I look at what could happen in our region in the future, if no additional problems arise and we ourselves try to resolve our issues with our neighbors without any mediation, I am convinced that we will achieve success, regardless of everything,” Khachaturyan said in response to an Armenpress question during a press conference summarizing his official visit to the Czech Republic about what kind of region could emerge in the coming decades as a result of the peace policy currently being pursued.
According to the President, a new situation has emerged in the region, with the opportunities, desire and willingness necessary for peace and cooperation.
“Now the situation is completely different. Now there are opportunities, desire and willingness. We ourselves must be able to build mutual trust with our neighbors and implement joint programs.
I mean both TRIPP and, later, energy and, why not, other joint programs that will be beneficial not only to our individual countries but also to the entire region,” the President of Armenia said.
Khachaturyan said that Armenia ought to use the opportunity created for regional cooperation and in practice become a “Crossroads of Peace.”
“Now we have a new opportunity and we are obliged to use that opportunity, truly become a ‘Crossroads of Peace,’” the President emphasized.
President Khachaturyan was in Prague on an official visit from September 2-4. He met with President Petr Pavel, held meetings at the Czech Senate and Chamber of Deputies, delivered a speech at CEVRO University, and met with representatives of the Armenian community.