Քուվեյթը հայտնել է Իրանի կողմից հարձակման մասին
Քուվեյթի բանակը հայտարարել է, որ Իրանը հրթիռներ և անօդաչու թռչող սարքեր է արձակել երկրի ուղղությամբ։ Քուվեյթին հարվածների մասին է հայտարարել նաև Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ)։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վաղ առավոտյան X-ում հրապարակված հաղորդագրության մեջ Քուվեյթի բանակը նշում է, որ երկրի հակաօդային պաշտպանությունը տվյալ պահին կասեցնում է Իրանի կողմից հրթիռներով և անօդաչու թռչող սարքերով հարձակումները։
«Բանակի գլխավոր շտաբը նշում է, որ լսվող ցանկացած պայթյուն հակաօդային պաշտպանության համակարգերի կողմից թշնամական հարձակումները կասեցնելու արդյունք է։ Բոլորին կոչ է արվում հետևել համապատասխան մարմինների կողմից տրված անվտանգության հրահանգներին», - նշված է գրառման մեջ։
Ըստ IRIB հեռուստառադիոհեռարձակող ընկերության՝ ԻՀՊԿ-ն հաղորդել է, որ հրթիռներով և ԱԹՍ-ներով թիրախավորել է Քուվեյթում ամերիկյան ռազմաբազաներից մեկի «կարևոր օբյեկտ»։
Սեպտեմբերի 2-ի գիշերը ԱՄՆ-ն նոր զանգվածային հարվածներ է հասցրել Իրանի օբյեկտներին։ Ի պատասխան դրա՝ Իրանը հրթիռներ և անօդաչու թռչող սարքեր է արձակել Մերձավոր Արևելքի մի քանի երկրում գտնվող ամերիկյան ռազմական թիրախների ուղղությամբ։ Ըստ վերջին տվյալների՝ Իրանում ամերիկյան հարվածների հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 18-ի։

Кувейт сообщает об ударах Ирана
Армия Кувейта сообщила о новых запусках ракет и дронов со стороны Ирана в направлении страны. Корпус стражей исламской революции (КСИР) также объявил об ударах по Кувейту.
Как передает “Арменпресс”, в сообщении, опубликованном ранним утром на канале X, армия Кувейта отмечает, что противовоздушная оборона страны на данный момент пресекает ракетные и беспилотные атаки Ирана.
“Генштаб армии отмечает, что все слышимые взрывы являются результатом перехвата вражеских ракет системами ПВО. Всем настоятельно рекомендуется следовать инструкциям по безопасности, распространяемых соответствующими органами”, — говорится в заявлении.
По данным телеканала IRIB, КСИР сообщил, что нанес ракетный и беспилотный удар по “ключевому объекту” на американской военной базе в Кувейте.
В ночь на 2 сентября США нанесли новые массированные удары по иранским объектам. В ответ Иран запустил ракеты и беспилотники по американским военным целям в нескольких странах Ближнего Востока. Согласно последним данным, число погибших в результате ударов США по Ирану достигло 18 человек.