Գերմանական զենք արտադրող Heckler & Koch-ի շահույթն աճել է ավելի քան երեք անգամ
Գերմանական հրազեն արտադրող Heckler & Koch (HK) ընկերության շահույթը տարվա առաջին կիսամյակում ավելի քան եռապատիկ աճել է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ՝ 11,8 միլիոն եվրոյից հասնելով 40,8 միլիոն եվրոյի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ վկայակոչելով կոնցեռնի հաշվետվությունը:
Առաջին վեց ամսվա առևտրաշրջանառությունը գրեթե կրկնապատկվել է՝ 47,1%-ով՝ մինչև 263,9 միլիոն եվրո: Ցուցանիշների աճը կապված է, այդ թվում, ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների կողմից պատվերների զգալի աճով:
Բացի Բունդեսվերից (Գերմանիայի զինված ուժեր), Heckler & Koch-ի հաճախորդների թվում են Ֆրանսիան, որի բանակը մտադիր է շեշտը դնել HK-ի ավտոմատ հրացանների վրա, Նորվեգիան, Բալթյան երկրները: Պատվերների ծավալն առաջին կիսամյակում կազմել է 260 միլիոն եվրո:
Գործակալությունը նշում է, որ գերմանական պաշտպանական կոնցեռնները զգալի ֆինանսական օգուտ են ստանում նաև ռուս-ուկրաինական հակամարտությունից՝ Կիևին մատակարարելով ռազմական տեխնիկա և զինամթերք:

Прибыль германского производителя оружия Heckler & Koch выросла более чем в три раза
Прибыль германского производителя сттрелкового оружия Heckler & Koch (HK) в первом полугодии выросла более чем втрое по сравнению с тем же периодом прошлого года, с 11,8 млн евро до 40,8 млн евро. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на отчет концерна.
Оборот за первые шесть месяцев увеличился почти вдвое, на 47,1%, до 263,9 млн евро. Рост показателей связан, в частности, со значительным увеличением заказов от стран-членов НАТО.
Помимо Бундесвера (Вооруженных сил Германии), клиентами Heckler & Koch являются Франция, чья армия намерена делать ставку на автоматические винтовки HK, Норвегия и страны Балтии. Объем заказов в первом полугодии составил 260 млн евро.
Агентство отмечает, что германские оборонные концерны получают значительную финансовую выгоду от российско-украинского конфликта, поставляя Киеву военную технику и боеприпасы.