ՀՀ-ում առաքելությունն ավարտող Ֆրանսիայի դեսպանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Սյունքի մարզետի հետ
Հայաստանի Հանրապետությունում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին հրաժեշտի այցելություն է կատարել Սյունիքի մարզ, Կապանում հանդիպում ունեցել մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ֆրանսիայի դեսպանը գրառում է կատարել X-ի իր միկրոբլոգում։
«Հայաստանում առաքելությանս ավարտին ընդառաջ՝ Կապանում հրաժեշտ տվեցի Սյունիքի մարզպետ պարոն Ռոբերտ Ղուկասյանին։ Լինելով Ֆրանսիայի բարեկամ և Օվերն-Ռոն-Ալպեր շրջանի գործընկեր՝ նա մարմնավորում է Սյունիքի դիմադրության ոգին»,-իր գրառման մեջ նշել է Դըկոտինյին։
Հատկանշական է, որ Օլիվիե Դըկոտնյին Հայաստանում Ֆրանիսայի դեսպան նշանակվելուց հետո 2023 թվականի օգոստոսի 2-ին մարզային իր առաջին այցը կատարել էր հենց Սյունիք։

Завершающий миссию в Армении посол Франции провел прощальную встречу с губернатором Сюника
Завершающий дипломатическую миссию в Армении посол Франции Оливье Декотиньи совершил прощальный визит в Сюникскую область, провел в Капане встречу с губернатором Робертом Гукасяном.
Как передает Арменпресс, об этом посол Франции сделал запись на платформе X.
«В преддверии завершения моей миссии в Армении попрощался в Капане с губернатором Сюника господином Робертом Гукасяном. Будучи другом Франции и партнером региона Овернь — Рона — Альпы, он олицетворяет дух стойкости Сюника», — отметил в своей записи Декотиньи.
Alors que ma mission en Arménie touche à sa fin, j'ai tenu à saluer, à Kapan, le gouverneur du Syunik, M. Robert Ghukasyan.
— Olivier Decottignies (@O_Decottignies) August 28, 2026
Ami de la France, partenaire de la Région Auvergne-Rhône-Alpes, il incarne l'esprit de résistance du Syunik. pic.twitter.com/UtSHdPPMQM
Примечательно, что Оливье Декотиньи после назначения послом Франции в Армении свой первый региональный визит 2 августа 2023 года совершил именно в Сюник.