Ինքնահայեցումը քաղաքական գործչի համար պարտադիր բաղադրիչ է. Վահագն Ալեքսանյանն անդրադարձավ իր և Դավիթ Ղազինյանի մասնակցությամբ միջադեպին
Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Վահագն Ալեքսանյանն անդրադարձել է օգոստոսի 19-ին խորհրդարանում գրանցված միջադեպին, երբ որոշում էր կայացրել նիստերի դահլիճից հեռացնել «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Ղազինյանին։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 19-ին խորհրդարանում իրավիճակը լարվել էր, երբ նիստը նախագահող ԱԺ փոխնախագահ Վահագն Ալեքսանյանը ցանկացել էր արձագանքել Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու, «Ուժեղ Հայաստան»  խմբակցության պատգամավոր Արեգա Հովսեփյանի ելույթին. այդ պահին տեղից արձագանքել էր Դավիթ Ղազինյանը, հորդորել էր նախագահողին ամեն ելույթից հետո տեղից արձագանք չտալ, ինչից հետո Վահագն Ալեքսանյանը նախ նախազգուշացում էր հայտարարել Ղազինյանին, իսկ հետո նրան նիստերի դահլիճից հեռացնելու որոշում էր կայացրել։
«Հարգելի գործընկերներ, կարևոր եմ համարում երեկվա տեղի ունեցածի հետ կապված մի բան ասել։ Առհասարակ ինքնահայեցումը, իմ կարծիքով, քաղաքական գործչի համար պարտադիր ու կարևորագույն բաղադրիչ է։ Ես երեկ նորից նայել եմ մեր երեկվա նիստերը, լսել եմ Ձեր հնչեցրած մտահոգությունները թե՛ դահլիճում, թե՛ դահլիճից դուրս։ Առնվազն դրանց տակ որոշակի լեգիտիմություն կար, ու դրանից հետևություններ կարվեն։ Սա առաջինը, բայց երկրորդը՝ նաև խնդրում եմ, որ այդ ինքնահայեցումը փոխադարձ լինի, որովհետև վստահ եմ, որ եթե Դուք էլ նայեք, Դուք էլ ձեր մասով ինքնահայեցման հարց կտեսնեք։ Այնպես որ, կարծում եմ, որ մեր աշխատանքային բնականոն գործունեությունը կկարողանանք վերականգնել»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ օգոստոսի 20-ի նիստի մեկնարկին հայտարարեց Ալեքսանյանը՝ դիմելով Դավիթ Ղազինյանին։
Վարման կարգի վերաբերյալ խոսքի իրավունք խնդրեց նաև «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Ղազինյանը։ Նա ԱԺ նախագահությանը հորդորեց նիստերը վարելու և կանոնակարգելու առումով պատգամավորների առաջարկներին ավելի արձագանքող լինել՝ վստահեցնելով, որ այդ դեպքում նման միջադեպեր չեն լինի։

Armenian parliament deputy speaker calls for self-reflection after confrontation with opposition
Armenian Parliament Deputy Speaker Vahagn Aleksanyan, a member of the Civil Contract party, has acknowledged the legitimacy of some concerns raised by opposition lawmakers following a confrontation in parliament that led to Strong Armenia MP Davit Ghazinyan being removed from the chamber.
The incident occurred on Aug. 19 when tensions rose in parliament after Aleksanyan, who was presiding over the session, sought to respond to remarks by Arega Hovsepyan, a candidate for chair of the Committee on European Integration and an MP from the Strong Armenia faction. At that point, Ghazinyan responded from his seat and urged the presiding officer not to respond from his seat after every speech. Aleksanyan first issued a warning to Ghazinyan and then decided to remove him from the chamber, calling security.
“Dear colleagues, I consider it important to say something regarding what happened yesterday. In general, self-reflection, in my opinion, is a mandatory and extremely important component for a politician. I watched yesterday’s sessions again and listened to the concerns you voiced both in the chamber and outside it. At least some of them had a certain degree of legitimacy, and conclusions will be drawn from them. That is the first point. Secondly, I also ask that this self-reflection be mutual, because I am confident that if you look at it as well, you will find areas for self-reflection on your part too. So I think we will be able to restore the normal course of our work,” Aleksanyan said at the start of the Aug. 20 session, addressing Ghazinyan.
Ghazinyan also requested to speak on a procedural matter. He urged the parliamentary leadership to be more responsive to MPs’ proposals regarding the conduct and regulation of sessions, assuring that such incidents would not occur if this were the case.