«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը հայտնել է, թե ինչ է ակնկալում Հայաստանից սահմանափակումների մեղմման կամ վերացման համար
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը Հայաստանից ակնկալում է հայտնաբերված սանիտարական խախտումների հետաքննության արդյունքների, ձեռնարկված միջոցների վերաբերյալ տեղեկատվության և խախտումների վերացմանն ուղղված գործողությունների ծրագրի տրամադրում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին «Известия»-ին հայտնել են «Ռոսսելխոզնադզոր»-ից՝ պատասխանելով Հայաստանից տարբեր ապրանքների ներմուծման նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումների վերացման կամ մեղմման հնարավոր ժամկետների մասին հարցին։
««Ռոսսելխոզնադզոր»-ը հայկական կողմից ակնկալում է հետաքննության արդյունքները և ձեռնարկված միջոցառումների վերաբերյալ տեղեկատվություն, ինչպես նաև հայկական կողմի առաջարկած գործողությունների ալգորիթմը՝ ԵԱՏՄ անասնաբուժական և բուսասանիտարական պահանջների պահպանման ուղղությամբ»,-նշել են գերատեսչությունից։
Ռուսաստանը վերջին ամիսներին սահմանափակումներ է կիրառել Հայաստանից մի շարք ապրանքների, այդ թվում՝ ծաղիկների, մրգերի, բանջարեղենի, կաթնամթերքի և այլ արտադրանքի ներմուծման նկատմամբ՝ վկայակոչելով բուսասանիտարական և անասնաբուժական պահանջների խախտումները։ Հունիսի 12-ից «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը սահմանափակել է Հայաստանից ամբողջ ենթակարանտինային արտադրանքի ներմուծումն ու դրա տարանցումը ԵԱՏՄ այլ երկրներ։
ՌԴ-ն Հայաստանից ներմուծման սահմանափակումները սկսել էր կիրառել Հայաստանում հունիսի 7-ին սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ ՌԴ-ի կողմից Հայաստանից ներմուծման նկատմամբ կիրառվող սահմանա»փակումները հակասում են Եվրասիական տնտեսական միության հիմնական սկզբունքներին։

Россельхознадзор объявил, чего ожидает от Армении для смягчения или снятия ограничений
Россельхознадзор ожидает от Армении результатов расследования выявленных санитарных нарушений, информации о принятых мерах и предоставления плана действий по устранению нарушений.
Как передает Арменпресс, Россельхознадзор проинформировал об этом «Известия», отвечая на вопрос о возможных сроках снятия или смягчения ограничений на импорт различных товаров из Армении.
«Россельхознадзор ожидает от армянской стороны результатов расследования и информации о принятых мерах, а также алгоритма действий, предложенного армянской стороной для соблюдения ветеринарных и фитосанитарных требований ЕАЭС», — отметило ведомство.
В последние месяцы Россия ввела ограничения на импорт ряда товаров из Армении, включая цветы, фрукты, овощи, молочные продукты и другие товары, ссылаясь на нарушения фитосанитарных и ветеринарных требований. Начиная с 12 июня Россельхознадзор ограничил импорт всех карантинных товаров из Армении и их транзит в другие страны ЕАЭС.
Россия начала вводить ограничения на импорт из Армении в преддверии парламентских выборов в Армении, запланированных на 7 июня. Премьер-министр Армении Никол Пашинян неоднократно заявлял, что введенные Россией ограничения на импорт из Армении противоречат основным принципам Евразийского экономического союза.