Իրաքը գնահատել է Սիրիայի տարածքով անցնող և Հորմուզի նեղուցը շրջանցող նավթամուղի արժեքը
Իրաքից Սիրիայի տարածքով դեպի Միջերկրական ծով նոր նավթամուղի կառուցման նախագիծը, որի նպատակն է նվազեցնել կախվածությունը Հորմուզի նեղուցից, կպահանջի առնվազն չորս տարի և կարժենա 15 միլիարդ դոլար։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Ծրագիրը կպահանջի լիովին նոր ենթակառուցվածքի կառուցում՝ գործող խողովակաշարի վերանորոգման փոխարեն։ ԱՄՆ-ի էներգետիկ ընկերությունների ղեկավարները խթանում են տվյալ նախագիծը՝ որպես նավթային ոլորտի՝ Հորմուզի նեղուցից կախվածությունը նվազեցնելու ռազմավարության մաս։ «Chevron» ընկերության մասնակցությամբ ձևավորված կոնսորցիումն արդեն ստացել է նախնական աջակցություն՝ իրագործելիության ուսումնասիրություններ անցկացնելու համար։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտարարել էր, որ Հորմուզի նեղուցը կարող է կորցնել իր նշանակությունը առաջիկա երկու տարիների ընթացքում։ Նրա խոսքով՝ մինչև պատերազմը նեղուցով էր անցնում նավթի և հեղուկացված բնական գազի համաշխարհային արտահանման մոտ 20%-ը, սակայն այդ ծավալների զգալի մասը ժամանակի ընթացքում կարող է վերաուղղորդվել ցամաքային խողովակաշարերով։
Իրաքը նախկինում Սիրիայի հետ քննարկել էր նաև նոր նավթատարի կառուցման հարցը։ Հունիսին Իրաքի արտաքին գործերի նախարար Ֆուադ Հուսեյնը հայտարարել էր, որ կողմերը դիտարկում են այդ նախագիծը՝ օտարերկրյա ընկերությունների մասնակցությամբ։

Iraq estimates cost of oil pipeline through Syria bypassing Strait of Hormuz
A project to build a new oil pipeline from Iraq through Syria to the Mediterranean Sea, aimed at reducing dependence on the Strait of Hormuz, would take at least four years and cost $15 billion, RIA Novosti reports.
The project would require the construction of entirely new infrastructure rather than the renovation of the existing pipeline. Executives from US energy companies are promoting the project as part of a strategy to reduce the oil sector’s dependence on the Strait of Hormuz. A consortium involving Chevron has already received preliminary backing to conduct feasibility studies.
Earlier, US Treasury Secretary Scott Bessent said the Strait of Hormuz could lose its significance over the next two years. According to him, before the war, around 20% of global oil and liquefied natural gas exports passed through the strait, but a significant share of those volumes could eventually be rerouted through overland pipelines.
Iraq had previously also discussed the construction of a new oil pipeline with Syria. In June, Iraqi Foreign Minister Fuad Hussein said the two sides were considering the project with the participation of foreign companies.