Առաջին անգամ Հայաստանում՝ «Համերգ տոտալ մթության մեջ»
«ՖՐԵՍԿՈ» 13-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում առաջին անգամ Հայաստանում տեղի կունենա «Համերգ տոտալ մթության մեջ» բացառիկ մշակութային միջոցառումը։
Փառատոնն իրականացվում է «Երեխաների հատուկ ստեղծագործական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Համերգ տոտալ մթության մեջ»-ը պարզապես երաժշտական միջոցառում չէ, այլ յուրահատուկ փորձառություն, որի ընթացքում հանդիսատեսը կհայտնվի լիակատար մթության պայմաններում՝ առանց լույսերի, էկրանների և տեսողական այլ ազդակների։
Նախագծի կարևորագույն առանձնահատկություններից մեկը դերերի փոխանակումն է։ Հանդիսատեսին մթության պայմաններում ուղեկցելու են տեսողության խանգարում ունեցող անձինք, որոնք այս ընթացքում հանդես կգան որպես վստահելի առաջնորդներ։ Սովորաբար հենց տեսողության խանգարում ունեցող մարդիկ են ստիպված հարմարվել տեսնող մեծամասնության համար ստեղծված միջավայրին, իսկ այս համերգի ընթացքում իրավիճակը փոխվում է․ տեսնող հանդիսատեսն է հայտնվում այնպիսի պայմաններում, որտեղ կողմնորոշվելու և ապահով տեղաշարժվելու համար անհրաժեշտ է ապավինել այլ զգայարաններին և ուղեկցողի օգնությանը։
«Ներառականությունը «ՖՐԵՍԿՈ» փառատոնի կարևոր առաքելություններից է, իսկ այս նախագիծը հնարավորություն է տալիս այդ գաղափարը վերածել անմիջական փորձառության։ Լիակատար մթության մեջ հայտնվելով՝ հանդիսատեսը կարող է ավելի լավ զգալ շրջակա միջավայրի մատչելիության և հարմարեցումների կարևորությունը:Միաժամանակ փորձառությունը հնարավորություն է տալիս վերաիմաստավորելու առօրյա միջավայրը և ավելի լավ հասկանալու այն մարտահրավերները, որոնց բախվում են տեսողության խանգարում ունեցող մարդիկ»,- նշում է փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Աննա Կարապետյանը:
Համերգի ընթացքում հանդիսատեսը չի տեսնելու բեմը և չի իմանալու, թե ովքեր են ելույթ ունեցող երաժիշտները։ Կատարողների ինքնությունը կբացահայտվի միայն համերգի ավարտին՝ լույսերի վառվելուց հետո։ Այսպիսով, ամբողջ ընթացքում ուշադրության կենտրոնում կլինի միայն երաժշտությունն ու ձայնային փորձառությունը՝ առանց արտաքին տեսքի, բեմական լուսավորության և այլ տեսողական ազդակների ազդեցության։
«Համերգ տոտալ մթության մեջ»-ը տեղի կունենա օգոստոսի 26-ին, ժամը 19:00-ին, Ճարտարապետների միության դահլիճում՝ Բաղրամյան 17 հասցեում։ Մուտքն ազատ է։

First-ever “Concert in Total Darkness” to take place in Armenia
As part of the 13th Fresco International Festival, Armenia will host, for the first time, a unique cultural event titled “Concert in Total Darkness.”
The festival is organized by the “Special Creative Center for Children” SNCO with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia, organizers said.
The “Concert in Total Darkness” is more than just a musical event. It is a unique experience in which the audience will be immersed in complete darkness, without lights, screens or other visual stimuli.
One of the project’s key features is the reversal of roles. Audience members will be guided through the darkness by people with visual impairments, who will act as trusted guides. Normally, people with visual impairments have to adapt to an environment designed for the sighted majority. During this concert, however, the situation will be reversed: sighted audience members will find themselves in an environment where they must rely on their other senses and the assistance of a guide to navigate and move safely.
“Inclusion is one of the key missions of the Fresco Festival, and this project provides an opportunity to turn that idea into a direct experience. By finding themselves in complete darkness, audience members can better understand the importance of accessibility and adaptations in their surroundings. At the same time, the experience allows participants to rethink their everyday environment and gain a better understanding of the challenges faced by people with visual impairments,” said festival artistic director Anna Karapetyan.
During the concert, the audience will not be able to see the stage or know who the performing musicians are. The identities of the performers will be revealed only at the end of the concert, when the lights are turned back on. Thus, throughout the event, the focus will remain solely on the music and the auditory experience, without the influence of the performers’ appearance, stage lighting or other visual stimuli.
The “Concert in Total Darkness” will take place on August 26 at 7:00 p.m. at the Hall of the Union of Architects at 17 Baghramyan Avenue. Admission is free.