Օգոստոսի 13-ի դրությամբ բնակարանի ձեռքբերման հավաստագիր է ստացել Ղարաբաղից տեղահանված 7743 ընտանիք. Նվեր Կոստանյան
Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի խոսնակ Նվեր Կոստանյանը հերքել է մամուլում տարածված լուրը, թե Ղարաբաղից տեղահանված ընտանիքների բնակապահովման պետական աջակցության ծրագիրը իբր անիրագործելի է դարձել։
«Hraparak.am-ը հերթական հոդվածով փորձում է խեղաթյուրել իրականությունը՝ պնդելով, թե Ղարաբաղից տեղահանված ընտանիքների բնակապահովման պետական աջակցության ծրագիրն իբր դարձել է անիրագործելի։ Մինչդեռ պաշտոնական տվյալները ներկայացնում են իրավիճակի էապես այլ պատկեր։
Այսպես, օգոստոսի 13-ի դրությամբ ծրագրի շրջանակում արդեն իսկ հավաստագիր է ստացել 7743 ընտանիք (31,845 անձ), որից 7147 ընտանիք (29,921 անձ)՝ ձեռքբերման բաղադրիչով, 297 ընտանիք (1104 անձ)՝ կառուցապատման բաղադրիչով, 299 ընտանիք (820 անձ)՝ գործող հիփոթեքի մարման աջակցության բաղադրիչով։
Հավաստագրերի իրացման գործընթացը ևս ակտիվ շարունակվում է․ հավաստագիրն իրացրել է 4146 ընտանիք (19,098 անձ), որից 3853-ը (18,134 անձ)` ձեռքբերման բաղադրիչով, 62-ը (304 անձ)` կառուցապատման բաղադրիչով, 231-ը (660 անձ)` գործող հիփոթեքի մարման աջակցության բաղադրիչով։
Ձեռքբերման և կառուցապատման բաղադրիչով իրացված հավաստագրերի մարզային բաշխվածությունը հետևյալն է՝ Վայոց Ձոր – 63, Տավուշ – 87, Արագածոտն – 135, Շիրակ – 147, Գեղարքունիք – 158, Սյունիք – 228, Լոռի – 368, Երևան – 450, Արարատ –531, Արմավիր – 667, Կոտայք – 1081։
ԶԼՄ-ին կոչ եմ անում Ղարաբաղից տեղահանված մեր հայրենակիցների բնակապահովման ծրագրին անդրադարձ կատարելիս հիմնվել բացառապես թվային տվյալների և փաստական հիմքերի վրա»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Նվեր Կոստանյանը։
Նշենք, որ «Հրապարակ»-ը գրել էր, թե Ղարաբաղից տեղահանված անձանց բնակապահովման ծրագիրը բազում խոչընդոտների է հանդիպում, քանի որ բնակարանների բարձր գների պատճառով բնակապահովման ծրագրի շրջանակներում տրամադրվող սերտիֆիկատները հնարավոր չի լինում իրացնել։

Thousands displaced from Karabakh receive housing support in Armenia, authorities say
Armenian authorities have denied media reports claiming that the state housing support program for families displaced from Karabakh is no longer viable.
Ministry of Labor and Social Affairs spokesperson Nver Kostanyan rejected a report published by the Hraparak newspaper, saying that official data present a substantially different picture.
“Hraparak is once again trying to distort reality with another article, claiming that the state housing support program for families displaced from Karabakh has allegedly become unviable. Meanwhile, official data present a substantially different picture.
As of August 13, 7,743 families (31,845 people) have already received certificates under the program, of which 7,147 families (29,921 people) received them under the home purchase component, 297 families (1,104 people) under the construction component, and 299 families (820 people) under the component providing assistance with repaying existing mortgages.
The process of using the certificates is also continuing actively: 4,146 families (19,098 people) have used their certificates, of which 3,853 families (18,134 people) under the home purchase component, 62 families (304 people) under the construction component, and 231 families (660 people) under the component providing assistance with repaying existing mortgages.
The regional distribution of certificates used under the home purchase and construction components is as follows: Vayots Dzor – 63, Tavush – 87, Aragatsotn – 135, Shirak – 147, Gegharkunik – 158, Syunik – 228, Lori – 368, Yerevan – 450, Ararat – 531, Armavir – 667, Kotayk – 1,081.
I call on the media, when covering the housing support program for our compatriots displaced from Karabakh, to rely exclusively on numerical data and factual evidence,” Kostanyan said in a Facebook post.
The Hraparak newspaper claimed that the housing support program for people displaced from Karabakh was facing numerous obstacles, as high apartment prices made it impossible to use the certificates to obtain housing.