Մոլդովան անօդաչու թռչող սարքի կործանումից հետո հետ է կանչել Ռուսաստանում իր դեսպանին
Մոլդովայի արտաքին գործերի նախարարությունը խորհրդակցությունների նպատակով հետ է կանչել Մոսկվայում երկրի դեսպանին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Deutsche Welle-ն, այդ մասին նշված է Մոլդովայի ԱԳՆ մամլո ծառայության հայտարարության մեջ։
Որոշումը պայմանավորված է Մոլդովայի տարածքում հարվածային անօդաչու թռչող սարքի կործանման միջադեպով, որի համար Քիշնևը պատասխանատու է համարում Ռուսաստանին։ Մոլդովայի ԱԳՆ-ն դատապարտել է միջադեպը։
«Այս միջադեպը Մոլդովայի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության լուրջ խախտում է և վտանգի է ենթարկել մեր քաղաքացիների անվտանգությունը։ Մոլդովան դատապարտում է Ռուսաստանի Դաշնության ագրեսիվ պատերազմն ընդդեմ Ուկրաինայի և դրա հետևանքները մեր երկրի ու ողջ տարածաշրջանի անվտանգության համար»,- նշված է հայտարարության մեջ։

Moldova recalls ambassador to Russia for consultations after drone crash
Moldova’s Ministry of Foreign Affairs has recalled the country’s ambassador in Moscow for consultations, Deutsche Welle reports, citing a statement from the ministry’s press service.
The decision followed an incident in which a strike drone crashed on Moldovan territory, for which Chișinău holds Russia responsible. Moldova’s Foreign Ministry condemned the incident.
“This incident constitutes a serious violation of Moldova’s sovereignty and territorial integrity and endangered the safety of our citizens. Moldova condemns the Russian Federation’s war of aggression against Ukraine and its consequences for the security of our country and the entire region,” the statement said.