Հյուսիսային կիսագնդում սահմանվել է ջերմաստիճանային նոր ռեկորդ․ Լևոն Ազիզյան
Հյուսիսային կիսագնդում սահմանվել է ջերմաստիճանային նոր ռեկորդ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում այս մասին գրել է Հայաստանի «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։
«Օգոստոսի 1-ին Հյուսիսային կիսագնդում միջին օրական ջերմաստիճանը հասել է +22,742 °C-ի՝ դառնալով ամենաբարձր ցուցանիշը ERA5 վերավերլուծության տվյալների ամբողջ շարքում՝ սկսած 1940 թվականից։
Նախորդ ռեկորդը գրանցվել էր 2023 թվականի օգոստոսի 1-ին, երբ Հյուսիսային կիսագնդի միջին ջերմաստիճանը կազմել էր +22,723 °C։
Այսպիսով, նախորդ առավելագույն ցուցանիշը գերազանցվել է 0,019 °C-ով։
Թեև թվային տարբերությունը փոքր է թվում, խոսքը ոչ թե առանձին քաղաքի կամ երկրի, այլ ամբողջ Հյուսիսային կիսագնդի միջին ջերմաստիճանի մասին է, ուստի նույնիսկ հարյուրերորդական աստիճանի փոփոխությունը նման հսկայական տարածքի համար նշանակալի ցուցանիշ է»,-գրել է նա։

В Северном полушарии установлен новый температурный рекорд. Левон Азизян
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал директор  ГНКО Центр гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды Республики Армения Левон Азизян.
«1 августа средняя суточная температура в Северном полушарии достигла +22,742 °C, став самой высокой за весь период реанализа ERA5 с 1940 года.
Предыдущий рекорд был установлен 1 августа 2023 года, когда средняя температура в Северном полушарии составляла +22,723 °C.
Таким образом, предыдущий максимум был превышен на 0,019 °C.
Хотя численная разница может показаться небольшой, речь идет не о средней температуре отдельного города или страны, а обо всем Северном полушарии, поэтому даже изменение на сотую долю градуса является значимым показателем для такой обширной территории», — написал он.