Հյուսիսային կիսագնդում սահմանվել է ջերմաստիճանային նոր ռեկորդ․ Լևոն Ազիզյան
Հյուսիսային կիսագնդում սահմանվել է ջերմաստիճանային նոր ռեկորդ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում այս մասին գրել է Հայաստանի «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։
«Օգոստոսի 1-ին Հյուսիսային կիսագնդում միջին օրական ջերմաստիճանը հասել է +22,742 °C-ի՝ դառնալով ամենաբարձր ցուցանիշը ERA5 վերավերլուծության տվյալների ամբողջ շարքում՝ սկսած 1940 թվականից։
Նախորդ ռեկորդը գրանցվել էր 2023 թվականի օգոստոսի 1-ին, երբ Հյուսիսային կիսագնդի միջին ջերմաստիճանը կազմել էր +22,723 °C։
Այսպիսով, նախորդ առավելագույն ցուցանիշը գերազանցվել է 0,019 °C-ով։
Թեև թվային տարբերությունը փոքր է թվում, խոսքը ոչ թե առանձին քաղաքի կամ երկրի, այլ ամբողջ Հյուսիսային կիսագնդի միջին ջերմաստիճանի մասին է, ուստի նույնիսկ հարյուրերորդական աստիճանի փոփոխությունը նման հսկայական տարածքի համար նշանակալի ցուցանիշ է»,-գրել է նա։

A new temperature record has been set in the Northern Hemisphere, Levon Azizyan, director of Armenia’s Center for Hydrometeorology and Monitoring, said on Saturday.
“On August 1, the average daily temperature in the Northern Hemisphere reached 22.742°C, making it the highest figure in the entire ERA5 reanalysis record dating back to 1940.
The previous record was set on August 1, 2023, when the average temperature in the Northern Hemisphere reached 22.723°C.
The new record exceeds the previous maximum by 0.019°C.
Although the numerical difference may appear small, this is not the average temperature of a single city or country, but the average temperature of the entire Northern Hemisphere. Therefore, even a change of one-hundredth of a degree is significant when averaged across such a vast area,” Azizyan said in a statement.